Bóle brzucha u dziecka, bóle głowy, zębów i bóle przy zranieniach to najczęstsze rodzaje dolegliwości bólowych u najmłodszych. Można je skutecznie łagodzić za pomocą odpowiednio dobranych leków przeciwbólowych dla dzieci dostępnych bez recepty.
Kategorie
Ból u dziecka może mieć różne przyczyny. Im jest ono młodsze, tym trudniej może być je zlokalizować. Dodatkowo, niemowlęta i małe dzieci ciężej radzą sobie z dolegliwościami bólowymi. Warto w takich sytuacjach skorzystać z leków przeciwbólowych dla dzieci, które są skuteczne i bezpieczne. U najmłodszych można zastosować preparat z ibuprofenem lub paracetamolem.
Popularne preparaty z ibuprofenem to Nurofen, Ibufen lub Ibum. Można je stosować od 3-ego miesiąca życia. Paracetamol natomiast jest składnikiem takich leków jak Apap, Panadol i Pedicetamol. Mogą być one podawane już od pierwszych dni życia. Środki przeciwbólowe dla dzieci dostępne bez recepty nie powinny być zażywane dłużej niż 3 dni bez konsultacji lekarskiej.
Aby leki łagodzące ból u dzieci były efektywne i jednocześnie bezpieczne, należy odpowiednio dobrać ich postać i dawkę. Preparaty przeciwbólowe dla niemowląt dostępne są bez recepty w formie kropli, syropu lub czopków. Efekt pojawi się szybciej po formie doustnej. Starszym dzieciom, które nie mają problemu z połykaniem tabletek, można podać właśnie taką formę leku. Dawki preparatów na ból u dzieci dostosowujemy do ich wagi, a nie wieku. Paracetamol w środkach przeciwbólowych dla dzieci stosujemy w dawce 10-15 mg/kg masy ciała. Można ją powtórzyć najwcześniej po 6-8 godzinach. Jednorazowa dawka ibuprofenu dla dziecka to natomiast 10 mg/kg masy ciała. Nie podajemy jej częściej niż co 8 godzin.
Forma leku przeciwbólowego dla dziecka zależy od preferencji rodzica, a czasem również i malucha. Leki na ból dla najmłodszych w formie płynnej, czyli krople lub syrop przeciwbólowy, wchłoną się szybciej w porównaniu z tabletką do połykania lub czopkami. Poza tym, trudno jest przewidzieć ile substancji z czopków dla dzieci ulega wchłonięciu. Syropy łagodzące ból u dzieci mają często owocowy smak, aby maluchy chętniej je połykały, np. Nurofen Forte o smaku truskawkowym lub Apap Forte o smaku pomarańczowym. Są też wyposażone w strzykawki doustne w celu dokładnego odmierzenia dawki leku. Są jednak sytuacje, w których podanie syropu przeciwbólowego dla dziecka jest utrudnione np. kiedy maluch odmawia przyjęcia leku na ból lub wymiotuje. W takiej sytuacji rodzic może podać czopki przeciwbólowe.
Aspiryny nie należy stosować u dzieci poniżej 12-ego roku życia. Powinien o tym pamiętać każdy rodzic, ponieważ preparaty z aspiryną dostępne są bez recepty. Wynika to z możliwości wystąpienia ciężkich powikłań, które co prawda zdarzają się rzadko, lecz zagrażają zdrowiu i życia dziecka. Znacznie bezpieczniejszymi lekami przeciwbólowymi dla dzieci są te, które zawierają paracetamol lub ibuprofen.