Kategorie
Migrenowe bóle głowy poprzedza zazwyczaj trwająca nawet kilka godzin aura, związana z zaburzeniami widzenia, mowy oraz zawrotami głowy. Migrena wymaga konsultacji neurologicznej i dobrania specjalnego schematu leczenia, który pozwoli ograniczyć ilość jej napadów. Ból głowy może być też objawem zbyt niskiego, bądź wysokiego ciśnienia, infekcji wirusowej, bakteryjnej, a nawet niewyspania, czy przemęczenia. Kiedy zdarza się sporadycznie, można do jego leczenia podejść jedynie objawowo, natomiast jeśli nawraca zbyt często, wymaga konsultacji lekarskiej.
Oprócz specjalistycznego leczenia chorzy na migrenę wspomagają się lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Zazwyczaj każdy pacjent ma swoje sprawdzone tabletki na ból głowy, które szybko przynoszą ulgę. Leki na migrenę i ból głowy są dostępne w przystępnej dla każdego formie, mogą to być tabletki, syropy, postaci do rozpuszczania w wodzie, a nawet czopki. Leczenie przeciwbólowe można także uzupełnić o zioła na ból głowy, których alkoholowe wyciągi zmniejszają napięcie i przynoszą ulgę. W przypadku nawracających bóli głowy ważne jest także odpowiednie nawodnienie pacjenta i suplementacja preparatami z magnezem, który wspomaga neuroprzekaźnictwo.
Przyczyny bólu głowy obejmują zmęczenie, zapalenie zatok, przeziębienie, spędzanie zbyt wielu godzin przed ekranem komputera oraz przebywanie w słabo wentylowanych pomieszczeniach. Niezależnie od tego, z czego wynikają nieprzyjemne dolegliwości, warto je zredukować, sięgając po tabletki na ból głowy. Na rynku występują produkty, które wykorzystują różne substancje czynne. Zazwyczaj nie sięga się po silne leki na ból głowy, chyba że przyjmuje on wysokie nasilenie i znacznie obniża jakość życia. Osoby, które zmagają się ze słabymi lub umiarkowanymi dolegliwościami, przyjmują ibuprofen (Ibuprom), paracetamol (Apap migrena) lub kwas acetylosalicylowy (Polopiryna).
Lek na ból głowy, który jest stosunkowo mocny, często zawiera naproksen, ketoprofen lub metamizol. Niektóre osoby borykają się z nawracającymi dolegliwościami, które wymagają konsultacji ze specjalistą. Mogą bowiem sygnalizować znacznie poważniejsze schorzenia, które wymuszają wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeśli internista uzna to za stosowne, może skierować pacjenta do neurologa. Kiedy zgłaszane dolegliwości nie mają wyraźnej przyczyny, a przyjmują postać migrenową, lekarz przepisuje silniejsze leki na ból głowy dostępne jedynie na receptę.
Przeziębienie czy grypa to choroby wywoływane przez wirusy, które powodują szereg uciążliwych dolegliwości. W ich przypadku często podaje się tabletki na ból głowy, które jednocześnie wykazują działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
Migrena to ból głowy, który nie ma wyraźnej przyczyny i pojawia się niespodziewanie. Trudno przewidzieć jego atak, choć u niektórych osób występuje aura. Zazwyczaj przyjmuje ona postać zaburzeń widzenia, obraz staje się nieostry, miejscami pojawiają się kolorowe piksele. Osoby, które doświadczają aury, mogą wcześniej zażyć leki na migrenę i uniknąć silnego bólu głowy.
Pulsacyjne bóle migrenowe swoim zasięgiem zazwyczaj obejmują tylko jedną część głowy, np. lewą. Niekiedy kończą się po kilku godzinach, zdarza się jednak, że trwają nawet kilka dni. Osoby, które z nimi borykają, skarżą się na światłowstręt, mdłości i wymioty.
Na mocny ból głowy zazwyczaj nie pomagają domowe sposoby, dlatego stosuje się leki na migrenę. Niektóre są dostępne bez recepty. Co na migrenę? Z leków OTC należy wymienić tabletki na bazie ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego, paracetamolu i kwasu tolfenamowego. Niekiedy nie przynoszą one poprawy, dlatego lekarz decyduje o przepisaniu pacjentowi silniejszych środków. Leki na migrenę na receptę przyjmuje przy pulsacyjnym bólu głowy. Zapewniają wówczas doraźną ulgę. Zdarza się, że specjalista podejmuje decyzję o podawaniu pacjentowi leków przeciwmigrenowych, które mają zapobiec kolejnym atakom. Stanowią one swego rodzaju profilaktykę.
Tabletki na ból głowy warto potraktować jako kolejny krok w walce z dokuczliwymi dolegliwościami. W pierwszej kolejności należy skorzystać z domowych sposobów. Nadużywanie jakichkolwiek leków, także na ból głowy, wpływa negatywnie na organizm, gdyż każdy z nich musi zostać zmetabolizowany.
Masaż skroni wielu osobom pomaga zredukować napięcie nerwowe, które przyczynia się do bólu głowy. Podobnie działa rozmowa z bliską osobą oraz spacer. Tego ostatniego nie poleca się w przypadku nasilonych bólów głowy i światłowstrętu. W wielu przypadkach jest nie tylko możliwy, ale wręcz wskazany. Współczesny tryb życia sprzyja bowiem przebywaniu w słabo wentylowanych pomieszczeniach.
Co na ból głowy zamiast tabletek? Bardzo dobre rezultaty przynoszą też zimne okłady na czoło, otwarcie okna i uzupełnienie płynów. Niedostateczne nawodnienie organizmu stanowi często spotykaną przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości. Kiedy pojawia się ból głowy, warto zastanowić się, czy nie wynika on z głodu i w razie potrzeby zjeść posiłek. Zaleca się również wypicie naparu z mięty, rumianku, imbiru lub rozmarynu. Wspomniane rośliny wykazują naturalne działanie przeciwbólowe.
Ból głowy w ciąży miewa różne podłoże, zazwyczaj wynika ze stresu, słabego nawodnienia organizmu, niewłaściwego odżywiania, niedoboru snu lub problemów z kręgosłupem. Kobiety, u których występuje, często nie wiedzą, jak mogą go złagodzić. Ciąża to czas, kiedy ze względu na dobro dziecka, nie wolno przyjmować żadnych leków, także tych dostępnych bez recepty, które uchodzą za bezpieczne.
Kobiety, które skarżą się na ból głowy w ciąży, w pierwszej kolejności powinny skorzystać z domowych sposobów. Bardzo dobre rezultaty przynosi uzupełnienie płynów i mikroelementów poprzez wypicie wody źródlanej rekomendowanej przez Instytut Matki i Dziecka. Ulgę zapewniają też zimne okłady na czoło, wywietrzenie pomieszczenia i jego zaciemnienie przy użyciu rolet. Niekiedy poprawa następuje po zjedzeniu posiłku, spacerze lub krótkiej drzemce.
Jeśli ból głowy staje się niemożliwy do wytrzymania, warto skonsultować go z lekarzem. Specjalista może zadecydować o przyjęciu jednej tabletki na ból głowy z paracetamolem.