Aromaterapia to naturalny sposób radzenia sobie z wieloma dolegliwościami, a także wprowadzania organizmu w stan relaksu i odprężenia. Inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, kąpiele lub masaże pozytywnie wpłyną na nastrój i zdrowie.
Kategorie
Aromaterapia polega na wykorzystaniu olejków eterycznych i innych substancji zapachowych roślin przy różnych schorzeniach i dolegliwościach. Aromatoterapia jest popularnie stosowana przy przeziębieniu i grypie. Dostępne są preparaty z naturalnymi olejkami eterycznymi, które można stosować już u małych dzieci. Przykładem jest żel Aromactiv, zawierający olejek lawendowy, miętowy, eukaliptusowy i inne składniki. Lekko rozgrzewa i działa relaksująco. Żel na przeziębienie ułatwia oddychanie i dobrze sprawdza się w przypadku zatkanego nosa. Może być stosowany u maluchów powyżej 2-ego roku życia.
Alternatywą są plastry z olejkami eterycznymi, które również nadają się do wykorzystania u dzieci. Przykleja się je na ubranie. Rodzice mogą wykorzystywać je podczas snu dziecka, aby ułatwić mu swobodne oddychanie.
Popularnym płynem na bazie olejków eterycznych jest Amol i Aromatol. Oba preparaty można stosować do nacierania klatki piersiowej lub chociażby płukania gardła czy dolegliwościach trawiennych.
Aromatoterapia jest również często wykorzystywana przy przeziębieniu, katarze i chorobach zatok przynosowych. Najczęściej stosuje się w tym celu olejek goździkowy, olejek eukaliptusowy, olejek jałowcowy, olejek majerankowy i olejek miętowy. Można wykonywać inhalacje z dodatkiem kilku kropli tych olejków eterycznych. Szybko przyniosą ulgę i umożliwią swobodne oddychanie przez nos. Innym sposobem używania olejków eterycznych przy przeziębieniu jest skropienie zaledwie 2-3 kroplami poszewki poduszki lub kołdry przed spaniem.
Olejki przy katarze lub chorobach zatok możemy stosować pojedynczo lub skorzystać z dostępnych zestawów już połączonych olejków o podobnym działaniu. Przykładowe preparaty do inhalacji to Inhalol i Olbas Oil.
O tym jak powinna przebiegać inhalacja u dziecka możecie dowiedzieć się z poradnika: Jak prawidłowo zrobić inhalację u dziecka?
Kolejnym popularnym wykorzystaniem aromaterapii jest użycie jej w celu złagodzenia stresu i wprowadzenia organizmu w stan relaksu. Olejki eteryczne i zawarte w nich substancje mogą działać zbawiennie na nasz nastój. Olejek różany, lawendowy czy ylang-ylang nie tylko pięknie pachną, ale również przeciwdziałają złemu samopoczuciu, zmniejszają poziom stresu i ułatwiają zasypianie.
Olejki eteryczne o działaniu relaksacyjnym można stosować do masażu, kąpieli lub aromatyzacji powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy.