Kategorie
Choć tampony z aplikatorem mają spore grono zwolenniczek, to coraz więcej kobiet decyduje się na kubeczek menstruacyjny. Te dwa akcesoria higieniczne stosuje się w zbliżony sposób, umieszczając je podczas krwawienia miesiączkowego wewnątrz pochwy. Na tym jednak kończą się podobieństwa między nimi. Tampony pochłaniają krew niczym gąbka, natomiast kubeczek menstruacyjny napełnia się nią. Nie posiada on pojemności sorpcyjnej, jest wykonany z wysokiej jakości silikonu medycznego, dlatego nie wykazuje właściwości alergizujących.
Niektóre tampony mogą uczulać, gdyż wykonuje się je z różnych materiałów, do tego celu wykorzystuje się bawełnę, ale również sztuczny jedwab. Ta pierwsza, mimo naturalnego rodowodu, także alergizuje niektóre osoby, gdyż jest bielona. Kubeczek menstruacyjny uchodzi za rozwiązanie proekologiczne, gdyż stosuje się go wielokrotnie, opróżniając jego zawartość co 12 godzin i myjąc w sposób rekomendowany przez producenta. Raz zakupiony służy przez wiele miesięcy, przez co stanowi także ogromną oszczędność pieniędzy. Rekomenduje się zmianę tamponów co 3-4 godziny, zużyte trafiają na wysypisko. Podczas każdej menstruacji wykorzystuje się przynajmniej jedno opakowanie tych środków higienicznych. Za dobrej jakości tampony trzeba zapłacić nieco więcej, co w skali roku generuje spory koszt. Kubeczek menstruacyjny można stosunkowo łatwo umieścić w pochwie, wykorzystując do tego celu załączony aplikator. Dzięki niemu nie będzie on usytuowany ani zbyt głęboko, ani za płytko. Prawidłowo założony, podobnie jak tampon, pozostaje niewyczuwalny podczas ruchu.
Kobiety mają dziś ogromny wybór środków higienicznych przydatnych podczas krwawienia menstruacyjnego. Jedne wybierają podpaski, drugie sięgają po tampony, a trzecie po kubeczki menstruacyjne.
Na dodatek każde z wyżej wspomnianych rozwiązań występuje w wielu wariantach. Tampony są dostępne w różnych rozmiarach i stopniach chłonności, które określa się poprzez liczbę kropelek. 1-2 symbolizuje produkty przydatne przy skąpych miesiączkach, 4-5 akcesoria pomocne przy obfitym krwawieniu miesiączkowym. Młode dziewczyny chętnie sięgają po tampon mini z aplikatorem. Ten za sprawą niewielkich rozmiarów nie nastręcza trudności podczas umieszczania wewnątrz pochwy.
Sprawdzi się również u kobiet, które pierwszy raz mają dopiero przed sobą i nie chcą uszkodzić błony dziewiczej. Aby nie doprowadzić do jej przerwania, nie należy sięgać po zbyt duże tampony, nie wolno też umieszczać ich na siłę wewnątrz pochwy. Podczas aplikacji warto się rozluźnić, gdyż zmniejsza to ryzyko podrażnienia miejsc intymnych, wystąpienia dolegliwości bólowych oraz defloracji. Aplikator do tamponów stanowi niezwykle przydatne rozwiązanie, gdyż pozwala wprowadzić je na odpowiednią głębokość. Składa się on z komory oraz tłoka i zazwyczaj jest wykonany z plastiku. Po umieszczeniu aplikatora w pochwie, należy nacisnąć tampon, aby ten znalazł się w odpowiednim miejscu. Jego sznurek powinien wystawać na zewnątrz, aby ułatwić wyjęcie środka higienicznego, gdy ten nasiąknie krwią menstruacyjną.
Czy tampony dla dziewczynek stanowią odpowiednie rozwiązanie higieniczne? Tak, jeśli są odpowiednio dobrane, a nastolatka potrafi je samodzielnie zaaplikować. Wiele młodych kobiet decyduje się na to rozwiązanie ze względu na wygodę, jaką zapewnia.
W ich przypadku najlepiej sprawdzą się tampony mini z aplikatorem, które mają stosunkowo niewielkie rozmiary, dlatego łatwo można umieścić je wewnątrz pochwy, unikając przerwania błony dziewiczej. Alergiczki w celu uniknięcia potencjalnej reakcji uczuleniowej powinny sięgać po środki higieniczne wykonane z niebielonej bawełny. Choć aplikacja tamponu nie jest skomplikowana, to niektóre dziewczyny boją się, że umieszczą go zbyt głęboko lub nie wyjmą go z pochwy. W rozwianiu ich wątpliwości pomaga rzetelna edukacja.
Nastolatki muszą też pamiętać o tym, że tampon należy wymieniać co 3-4 godziny, można w nim spać tylko przez 8 godzin. Odwlekanie tej czynności czasem prowadzi do infekcji intymnych. Na noc najlepiej wybierać tampony ze skrzydełkami, które charakteryzują się wysoką pojemnością sorpcyjną, przez co doskonale pochłaniają krew menstruacyjną. Młode dziewczyny muszą w sobie wykształcić nie tylko nawyk regularnej wymiany tamponów, ale także zadbać o aspekt higieniczny tej czynności. Należy ją wykonywać po wcześniejszym umyciu rąk, dbając o odpowiednie rozluźnienie mięśni pochwy.
Nawet kobiety, które na co dzień noszą podpaski, wybierają tampony na basen, gdyż jest to jedyny środek higieniczny, który umożliwia im pływanie podczas okresu. Świetnie sprawdza się również w trakcie innych form aktywności fizycznej, w tym biegania, gry w badmintona czy zdobywania górskich szczytów. Podpaski często przesuwają się podczas ruchu, podczas gdy tampony w trakcie wysiłku fizycznego pozostają niewyczuwalne pod warunkiem, że zostały prawidłowo założone. Kobiety, które z nich korzystają, pozbywają się także dyskomfortu związanego z potencjalnym przeciekaniem środka higienicznego. Nie muszą nieustannie kontrolować, czy na ich ubraniu nie pojawiły się charakterystyczne plamy.