Ziołowe herbaty i soki roślinne posiadają wiele cennych właściwości. Odpowiednio dobrane mogą pomóc przy różnych dolegliwościach. Przykładowe herbatki, pozytywnie wpływające na organizm to herbata na trawienie, herbata na nadkwaśność, herbata na nudności lub herbatka pobudzająca laktację.
Kategorie
Wiele składników roślinnych od dawna znanych jest ze swoich właściwości poprawiających pracę układu pokarmowego. Mniszek lekarski, mięta, goryczka, karczoch, melisa lub rumianek to popularne zioła na trawienie. Herbaty ziołowe zawierające te składniki łagodzą objawy niestrawności, poprawiają trawienie, przeciwdziałają wzdęciom i odbijaniu. Zwiększają również wydzielanie soków trawiennych i usprawniają przesuwanie pokarmu przez przewód pokarmowy.
Regularne stosowanie ziołowych herbatek na trawienie poprawi ten proces i pomoże pozbyć się wielu nieprzyjemnych objawów towarzyszących niestrawności. Możemy sięgnąć po herbatki zawierające pojedyncze zioła lub ich zestawy – Herbatka dla trzustki, Herbatka dla wątroby lub Zioła mnicha polecane na pracę jelit.
Mamy karmiące mogą spotkać się z problemem zbyt małej ilości pokarmu. Aby zwiększyć jego ilość zaleca się jak najczęściej przystawiać malucha do piersi. Można również sięgnąć po bezpieczne, ziołowe preparaty roślinne, które wspomagają laktację. Przykładem jest herbatka Lactosan lub granulat HIPP Herbatka dla kobiet karmiących. Składniki roślinne wchodzące w skład tych preparatów na laktację wspomagają proces wydzielania mleka u kobiet i pomagają zwiększyć ilość produkowanego mleka.
W czasie ciąży kobiety często szukają bezpiecznych sposobów radzenia sobie z wieloma przypadłościami ciążowymi. Jednymi z nich są nudności. W takiej sytuacji można sięgnąć po herbatkę imbirową, która łagodzi nudności i wymioty, a także poprawia działanie układu pokarmowego.
Kolejnym ziołowym preparatem jest Herbatka dla kobiet w ciąży, która działa wielokierunkowo. Melisa zmniejszy napięcie i złagodzi wahania nastroju, imbir poprawi trawienie, a pozostałe składniki wspomogą pracę nerek i zapewnią przyjemny aromat i smak podczas picia tej herbatki.
Herbatka z jeżówką purpurową, regularnie spożywana, wspomaga pracę układu odpornościowego. Można ją spożywać szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy wzrasta ryzyko pojawienia się przeziębienia lub grypy.
Sok z aloesu również pozytywnie wpływa na układ immunologiczny i chroni organizm przed infekcjami. Herbatka lub sok z dzikiej róży, maliny lub lipy są często pierwszym wyborem w walce z przeziębieniem. Dla ich większej skuteczności, należy stosować je przez dłuższy czas, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem się okresu zwiększonej ilości zachorowań.
Na temat ziół poprawiających przemianę materii, pisaliśmy w poradniku: Zioła: co poprawi przemianę materii.