Kategorie
Biegunkę możemy podzielić na:
W większości przypadków dolegliwości ustępują w sposób samoistny i nie wymagają podawania żadnych leków przeciwbiegunkowych. Biegunka u rocznego dziecka lub młodszego (np. noworodka) może być jednak niebezpieczna ze względu na ryzyko odwodnienia, zwłaszcza gdy towarzyszą jej wymioty. Małe dzieci nie są w stanie samodzielnie kontrolować ilości płynów dostarczanych do organizmu. Dlatego podczas biegunki tak ważne jest nawadnianie malucha. Do najczęstszych objawów odwodnienia u dzieci należą: suche wargi, biały nalot na języku, ciemniejszy kolor moczu, apatyczność, zapadnięte gałki oczne, płacz bez łez, blada i chłodna skóra, a także przyspieszony oddech.
Aby zapobiec odwodnieniu, należy regularnie poić malucha wodą w temperaturze pokojowej z dodatkiem elektrolitów – to podstawowy element leczenia biegunki u dzieci. Elektrolity to jony soli, które wspierają regulację równowagi kwasowo-zasadowej w żołądku. W aptece allecco.pl są dostępne m.in. w postaci tabletek musujących do rozpuszczenia w wodzie
Jeśli nadmierne oddawanie stolca u dziecka spowodowane jest zaburzeniem pracy jelit po kuracji antybiotykiem, można zastosować bezalkoholowe suplementy diety w płynnej postaci zawierające żywe szczepy bakterii priobiotycznych w celu odbudowania mikrobioty jelitowej dziecka.
Jeśli w kale znajduje się krew, dziecko odczuwa silny ból brzucha, biegunka trwa kilka dni lub występuje problem z podawaniem maluchowi odpowiedniej ilości płynów, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Konsultacji wymaga także każda biegunka pojawiająca się u dzieci poniżej 12. miesiąca życia.
Jedną z najpopularniejszych substancji stosowanych w leczeniu biegunki u dzieci jest diosmektyt. To naturalny krzemian glinu i magnezu, który powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego, zwiększając wytrzymałość na czynniki drażniące. Diosmektyt można znaleźć m.in. w saszetkach do rozpuszczania, takich jak DicoStop. Preparat ten stosuje się w przypadku ostrej i przewlekłej biegunki.
Suplementy diety w płynie na biegunkę to przede wszystkim probiotyki zawierające bakterie naturalnie zasiedlające przewód pokarmowy każdego człowieka (np. Joy Day Kids Probiotyk). Pomagają odbudować mikrobiotę jelitową w trakcie biegunki wywołanej zakażeniem wirusowym, bakteryjnym lub w przypadku dysbiozy po kuracji antybiotykowej.
Biegunka może prowadzić do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej. Dlatego po ustąpieniu objawów można stosować krople doustne zawierające naturalne szczepy bakterii (przede wszystkim Lactobacillus rhamnosus GG), np. Multilac Baby Synbiotyk.
Dziecku, które ma biegunkę, nie wolno podawać napojów gazowanych, słodzonych, soków owocowych, herbaty, a także produktów wysoko przetworzonych. Należy stosować lekkostrawną dietę, której podstawą mogą być takie produkty jak ryż, gotowane jabłko, gotowana marchew, banany. Powrót do sposobu odżywiania sprzed biegunki powinien następować w sposób powolny i kontrolowany, aby chory nie odczuwał dodatkowych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Przed podaniem jakiegokolwiek leku na rozwolnienie dla dzieci należy zapoznać się z dołączoną do niego ulotką. Niektóre leki przeciwbiegunkowe dla dzieci są przeznaczone dla osób powyżej 6. roku życia – w związku z tym nie powinny być stosowane u młodszych dzieci. Lek na biegunkę dla dzieci w syropie, proszku lub w kroplach powinien być stosowany zawsze zgodnie z zaleceniami producenta i lekarza.