Kategorie
W Allecco znajdziesz środki na zaparcia u dzieci w postaci proszku do sporządzania roztworu i saszetek. Produkty z tej kategorii zawierają składniki o działaniu przeczyszczającym, ułatwiając maluchom wypróżnianie i minimalizując dolegliwości związane z długotrwałym zatrzymaniem stolca.
Większość dzieci cierpi na zaparcia czynnościowe, których przyczyną mogą być alergie pokarmowe, zła dieta czy stosowanie niektórych leków. Zaparcia czynnościowe mogą mieć także podłoże psychiczne. Zaparcia mogą mieć charakter przejściowy (gdy trwają kilka dni) lub przewlekł (jeśli trwają kilka tygodni).
Do podstawowych objawów zatwardzenia u dzieci należą:
Zaparcia u dzieci mogą powodować dolegliwości bólowe, rozdrażnienie i nadmierną płaczliwość. Gdy problem utrzymuje się dłużej, przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Przewlekłe zatwardzenie może prowadzić do spadku masy ciała, anemii, zmniejszenia napięcia mięśni w odbytnicy, uszkodzenia śluzówki i powstawania chorób przewodu pokarmowego. Chroniczne zaparcia mogą mieć także negatywny wpływ na rozwój psychofizyczny dzieci.
O zaparciach nawykowych możemy mówić w sytuacji, gdy dziecko czuje potrzebę oddania kału, ale świadomie wstrzymuje stolec m.in. ze względu na strach przed wypróżnieniem się w miejscu publicznym. Dzieci, które mają problem z oddaniem stolca z wyżej wymienionych powodów, warto objąć opieką psychologiczną.
Nie każde zatwardzenie wymaga stosowania wyrobów medycznych. Leki na zaparcia dla dzieci o działaniu przeczyszczającym zawsze powinny być podawane po konsultacji z lekarzem. Po niezwłoczną poradę należy się zgłosić do specjalisty, jeśli przetrzymywaniu stolca towarzyszą takie objawy jak: gorączka, wymioty, osłabienie lub krew w stolcu.
Najpopularniejsze leki na zaparcia u małych dzieci to czopki glicerynowe stosowane doodbytniczo. Charakteryzują się szybkim wchłanianiem. Zawarte w nich substancje działają drażniąco na dolny odcinek jelita grubego, wspierając aktywność motoryczną w przewodzie pokarmowym.
Składnikiem aktywnym syropów na zaparcia jest laktuloza – związek chemiczny składający się z galaktozy i fruktozy, fermentujący w jelicie grubym. Leków na zaparcia u dzieci z laktulozą nie należy stosować u osób uczulonych na białko mleka krowiego.
Najczęstszym składnikiem znajdującym się w preparatach na przeczyszczenie jest makrogol. To glikol polietylenowy, który świetnie wiąże wodę, zmiękczając stolec i ułatwiając wypróżnianie. Może być stosowany zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Można go znaleźć w takich środkach jak Pikopil Balans, MacroBalans czy Xenna Balance Junior.
Korzystny wpływ na pracę jelit mają także krople doustne zawierające żywe kultury bakterii np. Lactobacillus reuteri. Preparaty wspierające odbudowę mikrobioty jelitowej są przeznaczone dla dzieci i niemowląt, które cierpią na wzdęcia, zaparcia i bóle brzucha.