Kategorie
Zastanawiając się, co na ząbkowanie, warto wiedzieć, że w tym szczególnym okresie ulgę maluszkowi mogą przynieść nie tylko leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe w postaci syropów. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść także chłodzący żel na ząbkowanie zawierający w swoim składzie np. wyciąg z rumianku lub szałwii, czy maść na ząbkowanie z propolisem oraz ekstraktem z korzenia kozłka lekarskiego, która zmniejszy ból, stan zapalny i opuchliznę, w naturalny sposób wspomagając procesy regeneracyjne. Poza wyżej wymienionymi preparatami w tej kategorii można też znaleźć aerozole do stosowania w jamie ustnej, które dzięki wygodnym aplikatorom pozwalają dotrzeć do wszystkich miejsc w buzi maluszka.
Wyżynanie się pierwszych ząbków objawia się intensywnym ślinieniem i świądem dziąseł, które ponadto są zaczerwienione i rozpulchnione. W tym czasie mogą pojawić się także inne objawy bardziej ogólne, a mianowicie biegunka, gorączka, która nie powinna przekraczać 38 °C i niepokój, co utrudnia maluchowi sen. Jak nasz maluszek będzie przechodził ząbkowanie to wielka zagadka. U każdego dziecka ten proces odbywa się bardzo indywidualnie, mowa tutaj zarówno o objawach towarzyszących, jak i o długości trwania całego procesu wyżynania się zębów i w zasadzie zapisany jest w jego genach.
Najpopularniejsze są niewątpliwie żele za ząbkowanie. Większość z nich zawiera substancję znieczulającą i ewentualnie ziołowe wyciąg o działaniu łagodzącym i kojącym na dziąsła. Żel taki dość szybko przestaje działać, więc trzeba go stosunkowo często nanosić, szczególnie przed karmieniem dziecka, aby chętniej ssało pierś, czy butelkę.
Alternatywą dla tego typu preparatów są leki homeopatyczne łagodzące niepokój i bolesność, wiążącą się z procesem wyżynania się zębów. Mowa tutaj o płynie Camilia na ząbkowanie, czy czopkach Viburcol. Oczywiście w przypadku wysokiej gorączki należy podać dziecku lek przeciwgorączkowy w postaci syropu lub czopków, a w przypadku biegunki nie można dopuścić do odwodnienia dziecka i podawać mu elektrolity. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy dziwnego zachowania dziecka należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą.
Ząbkowanie u niemowląt stanowi proces, który rozpoczyna się ok. 6. miesiąca życia. Warto pamiętać, że istnieją różnice osobnicze między dziećmi, dlatego nie należy się niepokoić jego nieznacznym przyspieszeniem lub opóźnieniem. Zęby wyrzynają się przez kilka tygodni lub miesięcy. Niekiedy dziąsła przebija tylko jeden, zdarza się, że proces ten przebiega w kilku miejscach równolegle.
Dzieci, u których wyrzynają się zęby, miewają czasem podwyższoną temperaturę ciała. Zaleca się, aby ją zbić, sięgając po paracetamol i/lub ibuprofen. Nie wolno przekraczać rekomendowanej dziennej dawki. Jednocześnie należy wybrać lek w postaci płynu, zawiesiny lub czopków, gdyż niemowlęta nie połykają tabletek. Ich podawanie może doprowadzić do zadławienia, które zagraża życiu. Ibuprofen, w przeciwieństwie do paracetamolu, wykazuje też aktywność przeciwzapalną. Przynosi zatem dziecku podwójną ulgę. Po jaki specjalistyczny preparat na ząbkowanie warto sięgnąć? Zagadnienie to zostanie bardziej szczegółowo omówione w dalszej części artykułu.
Ząbkowanie dzieci wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Maluszki, u których zachodzi ten proces, borykają się z ogromnym bólem i wrażliwością dziąseł. Obserwuje się u nich stan zapalny w obrębie jamy ustnej oraz gorączkę. Dyskomfort, jaki im towarzyszy, zniechęca do spożywania pokarmu. Utrudnia również zmrużenie oczu, a nieprzespane noce skutkują zmęczeniem i ogólnym rozdrażnieniem. Dzieci swoje emocje i ból wyrażają poprzez płacz. Rodzice próbują ukoić swoje pociechy, przez co sami nie przesypiają nocy.
Na szczęście istnieją skuteczne preparaty na ząbkowanie, które w stosunkowo krótkim czasie przynoszą wyraźną ulgę. Warto także zaopatrzyć się w gadżety, które zniwelują dyskomfort maluszka. Rekomenduje się certyfikowane gryzaki na ząbkowanie, które uchodzą za bezpieczne. Dziecko powinno nimi masować dziąsła. Gryzak na ząbkowanie przyniesie większą ulgę, gdy wcześniej zostanie schłodzony w lodówce. Nie wolno umieszczać go w zamrażalniku.
Żel na ząbkowanie aplikuje się bezpośrednio na dziąsła. Najlepiej zrobić to przy użyciu czystego patyczka higienicznego. Warto zwrócić uwagę na produkty, które mają status leków OTC lub wyrobów medycznych, gdyż zapewnia to bezpieczeństwo stosowania.
Rekomenduje się żele na ząbkowanie, które nie zawierają cukru. Sacharoza, glukoza i fruktoza zwiększa bowiem ryzyko próchnicy. Bardzo często zastępuje się węglowodany proste naturalnymi substancjami słodzącymi, w tym ksylitolem. Sprawiają one, że żel na ząbkowanie dla niemowląt nabiera bardziej akceptowalnego smaku i jest lepiej tolerowany przez maluszki.
Wspomniane produkty bazują na lindokainie, którą wykorzystuje się w znieczuleniu miejscowym. Nie wolno przekraczać dopuszczalnej dziennej dawki.
Maść na ząbkowanie, podobnie jak żel, często opiera się na lindokainie. Nakłada się ją na opuchnięte i obolałe dziąsła, przestrzegając podstawowych zasad higieny. Niektóre maści na ząbkowanie zawierają dodatkowe substancje, w tym roślinne ekstrakty. Bazują one m.in. na wyciągu z:
Ulgę przynosi także syrop na ząbkowanie. Ibufen Forte wprawdzie nie zawiera substancji znieczulających, ale łagodzi ból i gorączkę. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne. Wspomniany lek posiada smak malinowy, który jest lubiany przez dzieci.
Dużą popularnością wśród rodziców małych dzieci cieszy się spray na ząbkowanie. Warto zwrócić uwagę m.in. na Dentosept A Mini o smaku malinowym.