Kategorie
Zastanawiając się, co na ciemieniuchę, warto sięgnąć przede wszystkim po odpowiednie **preparaty do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci i niemowląt**, takie jak żel, oliwka czy olejek migdałowy. Tego typu środki doskonale sprawdzają się do natłuszczania i odżywiania dziecięcego naskórka, dostarczając mu niezbędnych substancji odżywczych i chroniąc przed nadmiernym wysuszeniem. W sytuacji, gdy zmiany nie ustępują lub są wyjątkowo uciążliwe, wówczas lekarz może wdrożyć odpowiednie leki, skutecznie zwalczą zmiany łojotokowe w obrębie owłosionej skóry dziecka.
Ciemieniucha to jedno z najpowszechniejszych zjawisk występujących u dzieci do 12. miesiąca życia. Szacuje się, że może dotyczyć nawet 2/3 niemowląt na całym świecie. Choć nie powoduje dyskomfortu u dziecka, to żółte łuski na główce malucha nie wyglądają estetycznie. Problemu nie wolno ignorować także z tego powodu, że nieprawidłowa praca gruczołów łojowych może zwiększać ryzyko powstawania stanów zapalnych.
Walka z ciemieniuchą to przede wszystkim właściwa pielęgnacja skóry głowy dziecka m.in. za pomocą specjalistycznych preparatów oczyszczających i nawilżających (szamponów, płynów, maści lub olejków). W tej kategorii znajdziesz produkty stworzone z myślą o delikatnej, dziecięcej skórze, które przywrócą jej estetyczny wygląd i ograniczą rozwój ciemieniuchy.
Ciemieniucha to jedna z odmian łojotokowego zapalenia skóry. Występuje także pod inną nazwą – czepiec kołyskowy. W obu przypadkach chodzi o to samo zjawisko. Ciemieniucha nie jest ani groźna, ani zaraźliwa, choć może rozprzestrzenić się na brwi lub nos dziecka. Nieestetyczne żółte łuski mogą pojawić się także na czole i w okolicach uszu.
Mechanizm powstawania ciemieniuchy wciąż nie jest do końca znany. Dolegliwość ta może pojawić się już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Najczęściej zanika samoistnie w okolicy 3. miesiąca (choć problem może dotyczyć także nieco starszych dzieci – powyżej 1., a nawet 2. roku życia).
Jednym ze sposobów, który może zmniejszyć ryzyko powstania problemu, jest odpowiednie natłuszczenie skóry i nieprzegrzewanie głowy malucha. Istnieje wiele domowych metod na ciemieniuchę. Dużą poprawę wyglądu skóry przynosi stosowanie właściwie dobranych kosmetyków o działaniu natłuszczającym i odżywiającym. Lek na ciemieniuchę nie jest konieczny, jeśli nie doszło do rozwoju infekcji bakteryjnej.
Preparaty na ciemieniuchę zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami, ponieważ mogą różnić się m.in. sposobem aplikacji. Większość kosmetyków jest przeznaczona do codziennego stosowania. Kompozycja naturalnych, przebadanych dermatologicznie składników pozwala szybciej uporać się z problemem. Jednym z elementów walki z ciemieniuchą jest regularne wyczesywanie łusek za pomocą miękkiej szczoteczki, która nie podrażni skóry dziecka.
Szampon to jeden z najpopularniejszych środków na ciemieniuchę. Produkt do mycia głowy i ciała (np. Momme Baby Natural Care, łagodny żel do mycia 2w1) zawiera składniki, które delikatnie oczyszczają skórę głowy dziecka, dodatkowo ją nawilżając i chroniąc przed rozwojem ciemieniuchy.
Wybierając najlepszy płyn na ciemieniuchę dla dziecka, warto zwrócić uwagę, czy zawiera naturalne składniki, które pomogą odbudować naturalną barierę hydrolipidową skóry i przyspieszą proces regeneracji naskórka.
Oliwka to jeden z podstawowych produktów do pielęgnacji skóry głowy dziecka. Olejek na ciemieniuchę jest hipoalergiczny i ma pH neutralne dla skóry. Zawiera składniki odżywcze o działaniu nawilżającym i odżywczym. Olejki na ciemieniuchę są dostępne m.in. w postaci łatwego w aplikacji sprayu. W aptece internetowej allecco.pl znajdziesz także zestawy z gąbką i grzebieniem, które ułatwiają usunięcie łusek ze skóry głowy dziecka.
Maść na ciemieniuchę z mocznikiem i emolientami zmiękcza naskórek, pozwalając skutecznie pozbyć się żółtych łusek ze skóry głowy. Większość preparatów na ciemieniuchę może być stosowana już od 1. dnia życia.