Kategorie
Najpopularniejszy typ aparatu do mierzenia ciśnienia. Pacjenci najczęściej wybierają nowoczesny, oscylacyjny mechanizm działania tego urządzenia, co oznacza, że automatycznie się on pompuje, a wynik wyświetla się na czytelnym ekranie. W przypadku tego ciśnieniomierza ważne jest odpowiednie dobranie mankietu, aby nie był on np. za mały, ponieważ może dać to niewiarygodny wynik. Tego typu urządzenie polecane jest szczególnie osobom z miażdżycą, ponieważ cieńsze naczynia w okolicy nadgarstków są bardziej podatne na zmiany miażdżycowe. W związku z czym pomiar aparatem nadgarstkowym nie będzie w takim wypadku miarodajny. Nowoczesne sprzęty tego typu wykrywają zaburzenia rytmu serca, a także mają możliwość zapamiętywania określonej ilości pomiarów, czy można je nawet podpiąć do komputera.
Przewagą tego typu ciśnieniomierza jest niewątpliwie to, że jest mały i poręczny. Pomiaru za jego pomocą można dokonać w zasadzie w każdych warunkach, dlatego często jest zapierany przez pacjentów na wyjazdy. Dedykowany jest jednak osobom młodym, bez zmian miażdżycowych. Niestety za bardziej wiarygodne pomiary uznaje się te wykonane za pomocą aparatu z mankietem naramiennym. Nie ulega wątpliwościom, że to sam pacjent powinien wybrać dobry ciśnieniomierz dla siebie, w zależności od własnych potrzeb i oczekiwań.
Ciśnieniomierz naramienny i nadgarstkowy to dwa modele, które opracowano z myślą o użytku domowym. Pozwalają monitorować stan zdrowia, aby w razie konieczności podjąć odpowiednie działania. Kupując sprzęt pomiarowy, należy uwzględnić kilka istotnych czynników.
Specjaliści podkreślają, że ciśnieniomierz naramienny może rodzić trudności u osób z otyłością, ponieważ w ich przypadku obwód mankietu często okazuje się niewystarczający. Ludzie, którzy sporo podróżują, docenią ciśnieniomierz nadgarstkowy, bo zajmuje niewiele miejsca w bagażu. Sprawdzi się też u osób z otyłością.
Miłośnicy komfortu i wygody polubią ciśnieniomierz nadgarstkowy za jego automatyzm. W celu wykonania pomiaru wystarczy wcisnąć jeden guziczek. Pacjenci ze zdiagnozowaną miażdżycą lub inną chorobą układu krążenia, powinni zwrócić uwagę na ciśnieniomierz naramienny. Jego atut stanowi wysoka dokładność pomiaru.
Niezależnie, czy wybór ostatecznie padł na ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny, certyfikaty i atesty odgrywają znaczącą rolę. Gwarantują poprawność i wiarygodność pomiaru. Ciśnieniomierz naramienny i nadgarstkowy często posiada dodatkowe funkcje. Kupując ciśnieniomierz nadgarstkowy i naramienny, wiele osób kieruje się designem. Jego wygląd stanowi kwestię gustu.
Wybierając aparat do mierzenia ciśnienia dla dzieci, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Wpływają one na wiarygodność pomiaru.
Za najlepsze rozwiązanie uchodzi ciśnieniomierz naramienny. Nadgarstkowy daje niewiarygodne wyniki, zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci. Rekomenduje się im ciśnieniomierz naramienny mechaniczny, który należy napompować. Ważne, aby zaopatrzyć się w sprzęt, który posiada mankiet o odpowiednim obwodzie. Zbyt luźny uniemożliwia przeprowadzenie pomiaru, podobnie jak za ciasny.
Dzieci są bardzo aktywne, co zafałszowuje wynik. Zaleca się, aby ciśnieniomierz naramienny posiadał funkcję wykrywania ruchu.
Kupując nawet dobry ciśnieniomierz, trzeba wiedzieć, jak go poprawnie używać. Inaczej dojdzie do zafałszowania pomiaru.
Niezależnie, czy sięga się po ciśnieniomierz nadgarstkowy, czy naramienny, należy korzystać z niego, pozostając w spoczynku. Pomiaru nie wykonuje się po aktywności fizycznej.
Wśród dorosłych dużą popularnością cieszy się ciśnieniomierz nadgarstkowy, w którym wystarczy wcisnąć odpowiedni guziczek, aby aparat sam napełnił mankiet powietrzem.
U dzieci stosuje się ciśnieniomierz naramienny mechaniczny, który trzeba napompować. Ciśnieniomierz elektroniczny ma spore grono zwolenników, bo pozwala łatwo odczytać wynik.