Kategorie
Poszczególne modele nieco różnią się konstrukcją, gdyż zostały przygotowane do odmiennych celów. Stetoskop kardiologiczny musi wykazywać większą czułość niż internistyczny. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie tego popularnego sprzętu medycznego?
Stetoskop lekarski pełni niezwykle praktyczne funkcje, dlatego można go spotkać w każdej placówce ochrony zdrowia. Służy do przeprowadzenia wstępnej diagnostyki i określenia dalszych kroków postępowania. Kiedy do internisty zgłasza się pacjent, który skarży się na trudności z oddychaniem, lekarz osłuchuje jego płuca i serce.
Obecność szmerów i niepokojących świstów wskazuje na problemy zdrowotne, pozwala też na wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku infekcji dróg oddechowych zazwyczaj podaje się stosowne leki. Natomiast szmery serca stanowią jedną z przesłanek do konsultacji kardiologicznej. Stetoskop internistyczny służy także do osłuchiwania jamy brzusznej. Słuchawki lekarskie rejestrują dźwięki pochodzące z ciała pacjenta, jednocześnie je wzmacniając. Odgłosy trafiają do uszu specjalisty za sprawą liry.
Stetoskopy medyczne dzieli się, uwzględniając ich zastosowanie. Niektóre muszą posiadać bardziej czułą błonę, inne zyskały większą funkcjonalność dzięki spłaszczonej końcówce. Największą popularnością cieszy się stetoskop internistyczny, który został przygotowany z myślą o lekarzach pierwszego kontaktu. Przeprowadzają oni wstępną diagnostykę, osłuchując różne części ciała pacjenta. Z jego pomocą można zweryfikować pracę serca, tętnic, płuc oraz perystaltykę jelit. Stetoskopy kardiologiczne posiadają membrany dwutonowe, dzięki którym do uszu specjalisty docierają odgłosy wskazujące na zaburzenia w funkcji serca. Słuchawki lekarskie wykorzystują także położne oraz pielęgniarki pracujące na oddziałach ginekologicznych, aby określić tętno płodu.