Kategorie
Temblak to sprzęt ortopedyczny, który sprawdza się przy urazach kończyn górnych. Kiedy dochodzi do zwichnięcia stawów, złamania lub porażenia wskutek udaru mózgu, konieczne staje się unieruchomienie ręki. Zapobiega to pogłębianiu się urazu.
W przypadku złamań najczęściej zakłada się gips, który stanowi spore obciążenie. Oddziałują na niego siły grawitacji, dlatego umieszcza się złamaną rękę na temblaku, co zapewnia równomierne rozłożenie jej zwiększonego ciężaru. Uszkodzenia kończyn górnych mają odmienny charakter, dlatego opracowano zróżnicowany sprzęt ortopedyczny.
Wybierając temblak na rękę, należy zwrócić uwagę na to, który odcinek uległ urazowi. Jeśli doszło do złamania lub zwichnięcia w bliskim sąsiedztwie dłoni, najlepiej sprawdzi się rękaw sięgający łokcia. Wkłada się do niego rękę, a jego pas przewiesza przez drugie ramię, dbając o odpowiednią regulację długości. Temblak na bark stanowi godne uwagi rozwiązanie w przypadku osób, u których doszło do uszkodzenia przedramienia, łopatki, obojczyków lub obręczy barkowej.
Na rynku występują także neurotemblaki. Stworzono je z myślą o ludziach, którzy doświadczyli m.in. udaru mózgu. W przypadku schorzeń neurologicznych czasem dochodzi do niedowładu kończyn wskutek ich porażenia. Ręka staje się wówczas całkowicie bezwładna, przez co stanowi spore obciążenie. Neurotemblak pozwala ją zabezpieczyć i równomiernie rozłożyć jej ciężar. Tego rodzaju sprzęt ortopedyczny zazwyczaj posiada bardziej rozbudowaną konstrukcję, która zapewnia lepsze unieruchomienie kończyny.
Temblak dla dzieci zazwyczaj wyposażono w pas przewidziany na mniejszy obwód klatki piersiowej. Jeśli młody człowiek szybciej rośnie, należy wybrać nieco większy. Omawiany sprzęt ortopedyczny jest dostępny w sprzedaży od rozmiaru XS do XL. Poszczególne modele zostały przewidziane na różne obwody klatki piersiowej.
Niektórzy prowizorycznie wykonują temblak z chusty, który pomaga im funkcjonować z gipsem, zwichnięciem lub niedowładem ręki. Specjaliści rekomendują zakup profesjonalnego sprzętu ortopedycznego. Dobrej jakości temblak charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną i starannością wykonania. Produkuje się go z materiałów, które zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza i termoregulację. Największą popularnością cieszą się temblaki poliamidowe oraz wykonane z pianki poliuretanowej.
Zwykły temblak na rękę zazwyczaj nie przysparza trudności podczas zakładania. Można zrobić to samodzielnie, pamiętając o kilku istotnych kwestiach. Wspomniany sprzęt ortopedyczny zazwyczaj ma postać rękawa z otworem na kciuk. Trzeba włożyć do niego uszkodzoną kończynę górną. Następnie za pomocą pasa należy zawiesić temblak na zdrowej ręce. Aby zredukować dyskomfort i dostosować produkt do różnych proporcji ciała, wyposażono go w możliwość regulacji. Długość pasa powinna zostać tak dobrana, aby ciężar chorej ręki rozkładał się równomiernie, a temblak nie krępował ruchów.
Ortezy oraz kamizelki ortopedyczne to stabilizatory, które trudno samodzielnie założyć. W ich przypadku zaleca się skorzystanie z profesjonalnej pomocy lekarza.
Choć temblaki pełnią niezwykle istotną funkcję w ciągu dnia, na noc można je zdjąć. Podczas snu nie oddziałuje tak duża siła grawitacji, dlatego obciążenie jest dużo mniejsze.