Kategorie
Dzięki sile mechanicznej w nebulizatorze cząsteczki cieczy zawieszane są w obojętnym gazie i w postaci mgiełki po przez swobodne oddychanie możemy wprowadzić je do dróg oddechowych. Zabieg ten nie wymaga od pacjenta żadnego większego wysiłku. Należy w tym czasie jedynie swobodnie oddychać, mając oczywiście szczelnie założoną maseczkę, bądź ustnik. Proces ten umożliwia podanie płynnych leków do dróg oddechowych, czy nawet roztworu chlorku sodu, który bardzo dobrze oczyszcza i nawilża błonę śluzową. Nebulizacja z roztworem soli fizjologicznej jest szczególnie polecana alergikom oraz w zasadzie wszystkim osobom narażonym na smog w okresie zimowym.
Wybierając nebulizator musimy zastanowić się jakie będzie jego przeznaczenie, bo jeśli korzystać będą z niego tylko dzieci, warto wybrać inhalator dla dzieci, który będzie zaprojektowany pod kontem najmłodszych pacjentów, w kształcie np. zwierzaka, z odpowiednią maseczką. Natomiast gdy poszukujemy sprzętu dla całej rodziny w zestawie powinniśmy szukać zarówno maseczki dla dziecka, jak i dla dorosłych. Wybierając sprzęt warto zwrócić jeszcze uwagę na parametry techniczne nebulizatora:
• wydajność sprężarki - ok. 10 l/min,
• średnia wielkość cząsteczki NaCl (MMAD) – zmienna w zależności od potrzeb 0,5 – 5 µm (zakres tych cząstek powinien stanowić nawet 80 – 90 %),
• głośność – 50 – 60 dBa,
• tempo nebulizacji – 0,4 – 0,5 ml/min,
• pojemność rezydualna (pozostałość leku w komorze) – mniej niż 0,5 ml,
• łatwość czyszczenia i konserwacji.
Dzieci posiadają niedojrzały układ immunologiczny, dlatego często zapadają na infekcje dróg oddechowych, które wywołują bakterie, wirusy i grzyby. Katar, kaszel, zapalenie oskrzeli i płuc to przypadłości, które wymagają wdrożenia odpowiedniej kuracji. Inhalator dla dziecka pomaga podać lek domiejscowo, ogranicza tym samym ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza w przypadku najmłodszych.
Czym jest nebulizator dla dzieci? Pod tym terminem kryje się pojemnik z lekiem, w którym dochodzi do przekształcenia roztworu lub zawiesiny w aerozol wdychany przez młodego człowieka. Każdy inhalator dla dzieci zawiera nebulizator.
Kupując inhalator, należy uwzględnić kilka istotnych kwestii, w tym wiek młodego człowieka. Zaleca się, aby stawiać na ciche urządzenia. Głośne dźwięki budzą bowiem niepokój wśród dzieci. Rekomenduje się inhalator, który podczas pracy nie przekracza 40 decybeli.
Inhalator dla niemowląt posiada charakterystyczną konstrukcję. Został wyposażony w specjalny smoczek. Maluszki mają nierozwinięty układ pokarmowy, dlatego każdy lek bardzo mocno go obciąża. Zaleca się, aby podawać go bezpośrednio w miejscu działania. Inhalator dla niemowlaka pomaga dostarczyć antybiotyk do dróg oddechowych. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę, czy posiada odpowiednie atesty, stanowi bowiem inwestycję na dłużej. Można przy jego użyciu nawilżać i oczyszczać drogi oddechowe maluszka, wykorzystując do tego celu sól fizjologiczną.
Inhalator dla dzieci wytwarza cząstki o różnej średnicy. Nie należy bagatelizować tej kwestii, ponieważ posiada ona praktyczne zastosowanie. Cząstki poniżej 1 mikrometra są wdychane, a po chwili wydychane przez młodego człowieka. Przy infekcjach gardła i nosa najlepiej sprawdzą się te o średnicy 7-10 mikrometrów. Zakażenie oskrzeli wymaga cząstek o średnicy 4-6 mikrometrów, a zapalenie płuc 1-3 mikrometrów.
Rodzice, inwestując w jeden inhalator dla dziecka, zazwyczaj otrzymują dwie różnej wielkości maski. Umożliwia to współdzielenie urządzenia przez rodzeństwo.
Najczęściej wykorzystuje się tłokowe inhalatory dla dzieci, które wprawdzie nie są bardzo ciche, ale mają najszersze zastosowanie. Pozwalają podać dowolny lek, w tym sterydy i antybiotyki. Inhalator ultradźwiękowy pracuje cicho, ale jego użycie napotyka na liczne ograniczenia. Nie korzysta się z niego przy sterydach i antybiotykach.
Inhalator to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu, gdyż okazuje się niezastąpione przy chorobach dróg oddechowych. Poszczególne modele różnią się zasadą działania i właściwościami. Wyróżnia się:
Nebulizator dla dorosłych i dzieci pozwala rozbić roztwór lub zawiesinę na niewielkie cząstki aerozolu, które następnie przez maskę lub ustnik wprowadza się do dróg oddechowych.
Po inhalator warto sięgnąć, gdy:
Inhalator posiada szereg zalet. Połykając antybiotyk, należy liczyć się z tym, że upłynie nieco czasu, zanim substancja czynna trafi w miejsce infekcji. Wspomniane urządzenie podaje lek bezpośrednio do dróg oddechowych. Nie obciąża tym samym układu pokarmowego.
Dobry inhalator można też wykorzystywać w profilaktyce infekcji. Wystarczy dodać do niego roztwór z naturalnym olejkiem eukaliptusowym, tymiankowym lub z drzewa herbacianego. Niektórzy stosują sól fizjologiczną do oczyszczenia i nawilżenia górnych dróg oddechowych.