Kategorie
Kobiety chętnie wybierają antykoncepcję dopochwową, gdyż nie wymaga wizyty u ginekologa. Globulki plemnikobójcze są dostępne bez recepty, podobnie jak prezerwatywy. Zawierają one spermicydy. Pod tym terminem kryją się specjalnie opracowane związki chemiczne, które prowadzą do uszkodzeń w błonie komórkowej plemników, przez co ulegają one uśmierceniu. Jednocześnie spermicydy ograniczają mobilność męskich komórek rozrodczych, jeśli te przetrwają.
Globulki dopochwowe o działaniu antykoncepcyjnym mają za zadanie nie dopuścić do tego, aby plemniki dotarły do komórki jajowej i ją zapłodniły. Nie jest to jednak środek zapewniający najwyższą skuteczność. Z tego względu zaleca się jego łączenie z innymi metodami zapobiegania ciąży. Stawiając na globulki antykoncepcyjne bez recepty, warto zapoznać się z rekomendacjami dotyczącymi ich użycia.
Globulki plemnikobójcze to środki antykoncepcyjne, które sprawdzą się u par planujących stosunek z wyprzedzeniem. Wprowadza się je bezpośrednio w miejsce działania, czyli do pochwy, należy włożyć je stosunkowo głęboko na 10-15 minut przed rozpoczęciem aktu seksualnego. Zaleca się, aby kobieta w tym czasie nie wykonywała zbyt intensywnych ruchów. Najlepiej, gdy pozostanie w łóżku z nogami uniesionymi do góry, gdyż zapobiega to wyciekowi spermicydów. Rekomenduje się zabezpieczenie bielizny przed zabrudzeniem poprzez użycie wkładek higienicznych.
Antykoncepcja dopochwowa pozostaje skuteczna przez 1 godzinę od aplikacji globulki. Później należy wprowadzić kolejną i odczekać ponownie 10-15 minut przed rozpoczęciem współżycia. Po stosunku pozostałości globulki mogą wyciekać z pochwy jeszcze do 6-8 godzin, brudząc przy tym majtki. Aby tego uniknąć, należy regularnie zmieniać wkładki higieniczne na czyste.
Choć globulki antykoncepcyjne posiadają wiele zalet, można je nabyć bez recepty, nie zaburzają gospodarki hormonalnej i mają relatywnie niską cenę, to w ich przypadku współczynnik Pearla wynosi 10-30. Oznacza to, że na 100 kobiet, które stosują tę metodę przez rok czasu, 10-30 zachodzi w ciążę. Globulki dopochwowe plemnikobójcze najlepiej sprawdzą się jako uzupełnienie innych metod antykoncepcji. Warto używać ich wraz z prezerwatywami lub pigułkami. Kiedy jedna z metod zawiedzie, druga może uchronić przed nieplanowaną ciążą. Kondomy czasem zsuwają się lub pękają, w takich sytuacjach środki antykoncepcyjne dopochwowe okazują się nieocenionym wsparciem.
Globulki plemnikobójcze zazwyczaj są sprzedawane w opakowaniu zbiorczym, w którym znajduje się 6 sztuk produktu. Ich cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Stanowią dobre rozwiązanie dla par, które współżyją okazjonalnie, np. funkcjonując w związku na odległość. W połączeniu z prezerwatywą pozwalają zmniejszyć prawdopodobieństwo nieplanowanej ciąży.
Do zalet globulek dopochwowych zalicza się brak wpływu na gospodarkę hormonalną, dlatego mogą stosować je kobiety, u których pigułki antykoncepcyjne nie wchodzą w grę ze względu na przeciwwskazania. Nie oddziałują na płodność i cykl menstruacyjny. Jeśli nazajutrz para postanowi rozpocząć starania o dziecko, to nic nie będzie stało na przeszkodzie. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych zazwyczaj należy chwilę zaczekać, aby powróciła owulacja zablokowana przez przyjmowany wcześniej progesteron.
Globulki dopochwowe kupuje się bez recepty, stanowią stosunkowo niewielki wydatek, ale wymagają planowania aktów seksualnych. Ze względu na nie najlepszą skuteczność rekomenduje się ich stosowanie wraz z prezerwatywą. Jednocześnie antykoncepcja dopochwowa skutkuje brudzeniem bielizny, a wśród jej skutków ubocznych wymienia się zaburzenia mikrobioty pochwy. Aby zapobiec dysbiozie, niektóre kobiety decydują się na wdrożenie probiotyków ginekologicznych.