Strzykawki – jakie są pojemności strzykawek?
Strzykawka medyczna występuje w wielu różnych pojemnościach, które odzwierciedlają jej zastosowanie. Wykorzystuje się ją m.in. do podawania leków drogą domięśniową, pobierania próbek materiału biologicznego, odmierzania medykamentów, oczyszczania ran i irygacji pochwy. Przy szczepieniach i badaniach laboratoryjnych przeprowadzanych z krwi pacjenta konieczna jest strzykawka z igłą. Wspomniane akcesoria medyczne powinny pozostawać zgodne ze specyfiką danej procedury. Jakie są pojemności strzykawek?
Strzykawki insulinowe – czym wyróżniają się te akcesoria medyczne?
Choć praktyczne peny ułatwiły życie wielu cukrzykom, to wciąż w niektórych sytuacjach stosuje się strzykawki insulinowe. Te charakteryzują się znacznie mniejszą pojemnością. Zastosowano w nich niestandardową miarę. Klasyczne mililitry zastąpiono jednostkami insulinowymi. Rozwiązanie to uchodzi za praktyczne, gdyż hormony są potrzebne organizmowi w niewielkich, ściśle określonych ilościach. Strzykawki insulinowe okazują się niezastąpione, gdy pen ulegnie zepsuciu.
Venflon – możliwość podania wielu leków przy jednym wkłuciu
Venflon na ogół wykorzystuje się w warunkach szpitalnych. Pracownicy medyczni za jego pomocą wkłuwają się w żyły obwodowe, przez które podają leki, kroplówkę wzmacniającą organizm lub krew. Venflon najczęściej umieszcza się w ręce i pozostawia po to, aby nie naruszać kilkukrotnie ciągłości zewnętrznej powłoki ciała. Za jego pośrednictwem można wielokrotnie podawać leki oraz roztwory wzmacniające organizm. Igła, która wchodzi w jego skład, posiada trójkątne ostrze zapobiegające zakłuciu.
Igła do strzykawki – jak dobrać odpowiednią?
Igła, która często tworzy komplet ze strzykawką, różni się grubością, co odzwierciedla jej przeznaczenie. Do szczepień, zastrzyków i poboru krwi wykorzystuje się odmienne końcówki. Doświadczeni ratownicy medyczni i pielęgniarki potrafią dobrać je do okoliczności.
Strzykawki medyczne i ich najpopularniejsze pojemności. Jakie mają zastosowanie?
- Strzykawka 1 ml sprawdza się przy precyzyjnym dawkowaniu leków, które podaje się w niewielkich ilościach w celu uzyskania efektu terapeutycznego. Łączy się ją z cienką igłą. To dość popularny model, który można spotkać w wielu placówkach medycznych.
- Strzykawka 2 ml, podobnie jak wyżej wspomniana, znajduje zastosowanie w przypadku leków i szczepionek, które aplikuje się w niewielkiej dawce. Używa się jej również do precyzyjnego odmierzania medykamentów podawanych małym dzieciom. W ich przypadku należy dokładnie przeliczać leki na masę ciała.
- Strzykawki 5 ml pozwalają odmierzyć porcję leków, wykonać zastrzyk oraz pobrać próbkę płynów ustrojowych do badań. Akcesoria o niewielkich pojemnościach znalazły zastosowanie w laboratoriach, gdzie za ich pomocą nabiera się krew do posiewu oraz innych procedur diagnostycznych.
- Strzykawka 10 ml sprawdza się w placówkach medycznych, gdzie wprowadza się leki do organizmu pacjenta za pośrednictwem cewników i kroplówek. Stosuje się ją także w celu przeprowadzenia iniekcji podskórnych.
- Strzykawka 20 ml stanowi godne uwagi rozwiązanie w przypadku osób, które muszą precyzyjnie dozować leki oraz żywność medyczną. Jednocześnie ta pojemność zdaje egzamin w warunkach domowych przy karmieniu piskląt porzuconych przez rodziców.
- Strzykawka 100 ml jest często wykorzystywana przy cewnikowanych pacjentach. Ponadto służy do odmierzania żywności medycznej, przemywania ran oraz irygacji pochwy.
- Strzykawka 200 ml to produkt, który poleca się przy cewnikowaniu, irygacji, karmieniu oraz prowadzeniu prac laboratoryjnych. Niektórzy wykorzystują go do odsysania płynu hamulcowego w samochodzie.