Zioła: co poprawi przemianę materii
Zimą metabolizm ulega spowolnieniu, więc wiele osób narzeka, że przybyło im dodatkowych kilogramów. Jak przyspieszyć metabolizm? Jakie zioła na odchudzanie mogą w tym pomóc – podpowiada ekspert allecco.pl.
- Co to jest metabolizm?
- Jak pobudzić metabolizm zimą?
- Zioła i przyprawy na lepszy metabolizm
Co to jest metabolizm?
Metabolizm to wszelkie procesy, które zachodzą w organizmie: to zarówno przyswajanie substancji odżywczych przyjmowanych z pokarmem, jak i wytwarzanie energii czy pozbywanie się niepotrzebnych substancji. U każdej osoby metabolizm ma inne tempo. Jest to zależne od wielu czynników, m.in. płci, wieku, aktywności fizycznej lub diety. Nie bez znaczenia są również pory roku.
Zimą proces przemiany materii ulega spowolnieniu. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Kiedy temperatura spada, organizm musi intensywniej pracować, aby utrzymać stałą temperaturę ciała. Potrzebuje więc większej ilości energii, przez co my możemy odczuwać większy głód. Pochmurne, krótsze dni często powodują, że jemy więcej produktów niezdrowych i wysoko przetworzonych.
Natomiast pogoda za oknem bywa wymówką do ograniczenia aktywności fizycznej na zewnątrz, a i w domu częściej dopada nas lenistwo i brak chęci na ćwiczenia. Poza tym dostęp do świeżych warzyw i owoców jest w tym czasie mocno ograniczony. Dostarczamy więc organizmowi więcej kalorii, mniej wartościowych substancji i mniej ruchu. Ma to negatywne przełożenie nie tylko na utrzymanie prawidłowe masy ciała, ale także stan naszego zdrowia i nastrój.
Jak pobudzić metabolizm zimą?
Aby przyspieszyć metabolizm podczas zimowych miesięcy, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
- o właściwej diecie – słodycze, fast-foody i inne niezdrowe produkty tylko chwilowo poprawią nastrój. Jeśli będą częstym elementem dnia, szybko spowodują przyrost wagi. W konsekwencji wraz z nadejściem wiosny, zamiast cieszyć się piękną pogodą, będziemy myśleć o odchudzaniu. Zadbajmy o regularne, zbilansowane posiłki. Co prawda, dostęp do świeżych owoców i warzyw jest ograniczony, ale za to możemy z powodzeniem korzystać z mrożonek.
- o aktywności fizycznej – zalety regularnego uprawiania sportu można mnożyć. Nie pozostaje on bez wpływu i na metabolizm. U osób prowadzących siedzący tryb życia, procesy przemiany materii przebiegają znacznie wolniej niż u osób aktywnych. Oczywiście sport powinien być dostosowany indywidualnie do możliwości danego organizmu. Czasem jednak już nawet niewielkie zmiany, takie jak spacer zamiast jazdy tramwajem kilku przystanków, schody zamiast windy, mogą dać wyraźne efekty.
- o redukcji stresu – nie jest tajemnicą, że wypoczęty, zrelaksowany organizm działa znacznie sprawniej niż przemęczony i zestresowany. Stres spowalnia metabolizm i powoduje, że łatwiej dochodzi do odkładania się tkanki tłuszczowej.
Zioła i przyprawy na lepszy metabolizm
Aby poprawić proces trawienia i podkręcić metabolizm, można skorzystać z dobroczynnych właściwości ziół i przypraw. Szczególnie warte polecenia są imbir, papryczka chilli, cynamon lub mniszek.
Imbir znany jest jako środek zwalczający nudności. Nie jest to jednak jego jedyne działanie. Zwiększa też wydzielanie soku żołądkowego, poprawia trawienie, rozgrzewa, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dzięki swoim właściwościom, imbir określany jest często jako zioło na odchudzanie. Działa moczopędnie, usprawnia krążenie krwi i wspomaga proces trawienia. Na imbir powinny jednak uważać osoby z nadciśnieniem, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także refluksem.
Imbir możemy stosować w postaci korzenia, lub możemy też sięgnąć po gotową herbatkę imbirową. Zawiera ona również skórkę z owocu dzikiej róży, trawę cytrynową i owoc pigwowca. Taki napój może stanowić idealne uzupełnienie mroźnego, zimowego wieczoru.
Mięta pieprzowa stosowana jest od pokoleń w leczeniu zaburzeń trawienia, często z bardzo dobrym efektem. Nic w tym dziwnego – mięta działa kompleksowo na układ pokarmowy. Rozkurcza mięśnie gładkie, wzmaga wydzielanie kwasu żołądkowego, przywraca prawidłowe ruchy jelit, dodatkowo działając żółciotwórczo i żółciopędnie - nasila produkcję żółci i ułatwia jej transport. Dzięki tym właściwościom, mięta jest jednym z najlepszych ziół na trawienie. Ułatwia przemieszczanie się treści pokarmowych i przyswajanie z nich składników odżywczych.
Poza stosowaniem mięty przy zaburzeniach trawienia, polecana jest ona także przy migrenie i innych bólach głowy, infekcjach górnych dróg oddechowych, a zewnętrznie m.in. przy bólach mięśniowych. Mięta nie jest jednak dobrym wyborem dla osób zmagających się z refluksem, ponieważ przez zwiększenie wydzielania kwasu żołądkowego, nieprzyjemne dolegliwości mogą się nasilić.
W aptece, mięta dostępna jest w postaci suszonych liści lub gotowych herbatek do zaparzania. Zaleca się picie takiego napoju 3 razy dziennie. Dla urozmaicenia, można również zadbać o lepsze trawienie przyrządzając napar z Herbaty Dla Żołądka. Obok mięty, zawiera ona także np. melisę, rumianek, kminek i goryczkę. Ciekawym produktem jest również Floradix Ochrona Jelit. Ma on formę toniku bogatego w składniki poprawiające pracę układu pokarmowego i tym samym korzystnie wpływające na metabolizm.
Mniszek lekarski to kolejne, znane osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy, zioło na odchudzanie. Delikatnie zmniejsza łaknienie i wchłanianie cukru, a także działa moczopędnie, pomagając pozbyć się nadmiaru wody. Pomaga również w procesie trawienia. Dzięki tym właściwościom, z pomocą mniszka możemy przeprowadzić ziołowy detoks i oczyścić organizm. Przeciwwskazania do stosowania mniszka lekarskiego są takie jak przy mięcie, ponieważ to zioło również wzmaga wydzielanie kwasu żołądkowego.
Mniszek dostępny jest w aptece w formie soku lub herbatki do zaparzenia. Jest on też składnikiem wielu tabletek na odchudzanie.
Karczocha także nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Główny składnik karczocha: cynaryna działa przede wszystkim ochronnie na komórki wątroby. Jest to jedno z najpopularniejszych ziół na trawienie. Wzmaga wydzielanie i przepływ żółci, obniża poziom cholesterolu i dba o prawidłowy poziom cukru we krwi. Karczoch jest niezbędnym elementem jeśli chcemy przeprowadzić ziołowy detoks. Pomoże oczyścić organizm i wspomoże proces trawienia.
Karczocha znajdziemy w takich lekach jak Cynarex i Raphacholin C. Zwolennicy soków mogą natomiast sięgnąć po 100 % Karczoch Sok. Poleca się pić go 3 razy dziennie po wcześniejszym rozcieńczeniu w niewielkiej ilości wody.
Preparaty ziołowe mogą poprawić trawienie i oczyścić organizm z wielu niepotrzebnych produktów przemiany materii. Dzięki temu będziemy cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem mimo mroźnej pogody.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.