Zioła na trawienie i wątrobę - przegląd preparatów
Jak poprawić trawienie i wspomagać wątrobę za pomocą naturalnych, roślinnych produktów? Oto przegląd preparatów okiem eksperta allecco.pl.
- Jakie zioła na wątrobę?
- Dieta na wątrobę
- Zioła na trawienie
Wątroba jest gruczołem pełniącym szereg ważnych funkcji w organizmie, a dodatkowo sami bardzo mocno ją obciążamy przez stosowanie licznych leków czy nadużywanie alkoholu. Dla wsparcia wątroby, jej lepszej regeneracji oraz poprawy funkcjonowania, warto sięgnąć po zioła, stanowiące alternatywę dla popularnych preparatów w tabletkach. Picie ziół zapewni nie tylko lepsze samopoczucie czy oczyszczenie wątroby, ale wspomoże również procesy trawienne.
Jakie zioła na wątrobę?
Zioła na wątrobę działają głównie ochronnie, ale także zwiększają wydzielanie żółci, ułatwiając tym samym trawienie i zmniejszając uczucie ciężkości po posiłku. Dlatego po wypiciu naparu z ziół po obiedzie tak szybko czujemy się lekko i komfortowo. Oczywiście dla osób nie przepadających za aromatem ziołowych naparów pojedyncze ekstrakty ziołowe lub ich mieszaniny są dostępne w tabletkach. Jakie zioła są zatem najbardziej skuteczne, jeśli chodzi o wsparcie wątroby?
- Ostropest plamisty
Głównym składnikiem aktywnym działającym mocno odtruwająco i regeneracyjnie na komórki wątrobowe jest sylimaryna. Zioło to sprawdza się zarówno w leczeniu zmian wywołanych wirusowym zapaleniem wątroby, jak i w przypadku zatruć, stłuszczenia wątroby, ale także podwyższonego cholesterolu, gdyż wspomagając funkcjonowanie wątroby i oczyszczanie organizmu reguluje jego poziom. Nic dziwnego, że zastosowanie ostropestu plamistego jest tak szerokie. Jest on stosowany jako głównych składnik lub dodatek do leków na wątrobę bez recepty, np. Sylimarol, ale można sięgnąć również po Ostropest plamisty mielony i wykorzystać go jako dodatek do sałatek lub sporządzić odwar i regularnie pić.
- Karczoch zwyczajny
Działa mocno antyoksydacyjnie na hepatocyty, czyli pojedyncze komórki wątrobowe. Dzięki temu chroni je przed wpływem szkodliwych czynników z zewnątrz. Dodatkowo regularnie stosowany obniża poziom cholesterolu. Wspomaga oczyszczanie dróg żółciowych, dlatego polecany jest także wspomagająco w stanach zapalnych pęcherzyka i dróg żółciowych. Karczoch występuje w mieszankach ziołowych, np. Big – Active Zioła mnicha polecane na cholesterol lub jako sok do picia po posiłku, gdyż bardzo dobrze wspomaga trawienie – Vigana Karczoch sok, ale także w tabletkach, jako suchy wyciąg, np. Cynarex.
- Korzeń mniszka lekarskiego
Bardzo korzystnie wpływa na wątrobę, drogi żółciowe oraz procesy trawienne. Nie tylko ułatwia usuwanie toksyn z organizmu, ponieważ wspomaga filtrację przez nerki, ale także działa żółciopędnie i usprawnia wydzielanie żółci. Wspomagająco mniszka można pić w formie herbatki na trawienie – Mniszek lekarski Fix lub soku stabilizowanego alkoholem – Sok z mniszka.
- Ziele dziurawca
Dziurawiec nadaje się do picia po obfitych posiłkach, ponieważ wspomaga pracę wątroby, ułatwia trawienie, działa żółciopędnie oraz rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Warto zatem sięgnąć po herbatkę z dziurawca – Dziurawiec Fix, bo od razu poczujemy się lepiej po ciężkostrawnym daniu. W przypadku dziurawca musimy jednak uważać na dwie kwestie. Ze względu na działanie fototoksyczne, lepiej unikać go latam oraz w związku z tym, że zmienia metabolizm wielu leków, nie należy przyjmować go w niewielkim odstępie czasu od stosowanych na co dzień lekarstw.
Dieta na wątrobę
Dobrą kondycję naszej wątrobie zapewni nie tylko łykanie leków, ale też właściwa dieta. Powinno unikać się smażonych i tłustych potraw, na rzecz lekkostrawnych dań i dużej ilości wody. Zioła, zarówno napary, jak i żółciopędne przyprawy (tymianek, majeranek, kminek, oregano) czy soki, stanowią świetne uzupełnienie takiej diety. Szeroko wykorzystywany jest również mielony Ostropest plamisty, jako dodatek do sałatek, owsianki, posypka na kanapki, ponieważ nie zmienia on smaku potraw, a ma bardzo korzystny wpływ nie tylko na wątrobę, ale także na cały organizm.
Zioła na trawienie
Produkty wspomagające wątrobę, również wpływają pozytywnie na trawienie, ale istnieje kilka ziół, które poprawiają głównie procesy trawienne, niwelując tym samym uczucia wzdęcia, gazów, odbijania, zgagi, czy pełności po posiłku:
- Mięta pieprzowa
Bogata w olejki eteryczne od lat stosowana jest jako zioło na poprawę trawienia. Nic dziwnego, ponieważ działa ona rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, ponadto zwiększa wydzielanie soków trawiennych i działa wiatropędnie. Warto zatem pić po posiłku herbatkę z mięty, bo jest to świetny lek na trawienie – Mięta pieprzowa liść fix.
- Pokrzywa zwyczajna
Wpływa na metabolizm, działając moczopędnie i oczyszczająco. Wspiera funkcjonowanie całego organizmu, a przy okazji poprawia trawienie, poprzez pobudzenie do pracy żołądka i jelit. Ułatwia przyswajanie pokarmów, jednoczenie ograniczając wchłanianie cukrów. Jest bogata w związki mineralne, więc wspiera skórę, włosy i paznokcie, a dodatkowo ogranicza pocenie, dlatego jako przestudzony napar nadaje się do picia w upalne dni – Pokrzywa fix. Dla zwolenników innych form, znaleźć można także soki bez konserwantów, do picia przed posiłkiem, np. Pokrzywa sok 500 ml.
- Koper włoski
Dzięki delikatnemu i niedrażniącemu działaniu bardzo dobrze sprawdza się jako zioło na trawienie i wzdęcia dla dzieci. Napary takie można podawać maluchom już od 1. m.ż., ponieważ osiągniemy dzięki temu pożądany efekt rozkurczowy i wyeliminujemy nadmiar gazów. Do tego celu można wykorzystać rekomendowane dla najmłodszych produkty, np. Humana Herbatka koprowa z kminkiem.
- Owoc kminku
Wykorzystywany powszechnie jako przyprawa, znany jest ze swojego wiatropędnego działania. Przecież nie wyobrażamy sobie fasolki po bretońsku czy bigosu bez dodatku kminku. Jest szeroko wykorzystywany jako dodatek do mieszanek ziołowych na lepsze trawienie, np. w Verdin fix. Chociaż nie każdy przepada za jego specyficznym smakiem warto pamiętać o kminku, kiedy mamy częste wzdęcia i gazy po posiłku.
Zioła na lepsze trawienie i wątrobę to naturalny sposób na pozbycie się wielu problemów gastrycznych. Wyrabiając w sobie pewne nawyki, wplatając zioła do codziennego menu, sprawimy, że nasz organizm będzie lepiej funkcjonował, dzięki poprawie pracy żołądka, jelit i wątroby. Smaczne mieszanki ziołowe mogą stanowić świetną alternatywę dla zwykle popijanej herbaty, a dodatkowo poprawią działanie przewodu pokarmowego.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.