Kategorie
Dobre rezultaty przynoszą zioła, które pomagają w usunięciu gazów, przesuwaniu treści pokarmowych, wydzielaniu żółci i soków trawiennych. Na jakie preparaty warto zwrócić szczególną uwagę?
Osoby, które cierpią na zgagę, skarżą się na uczucie pieczenia i palenia w przełyku. Za wspomniane dolegliwości odpowiada kwas solny, który przesuwa się z żołądka do wyższych partii przewodu pokarmowego. Podrażnia śluzówkę, przez co wywołuje ogromny dyskomfort. Leki na trawienie, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego, podaje się w przypadku zgagi. Nie zastąpią one zmiany nawyków żywieniowych. Rekomenduje się odstawienie tłustych, ciężkostrawnych posiłków, kawy, mocnej herbaty i pikantnych przypraw. Doraźnie pomóc może Famotydyna Ranigast.
Leki na trawienie obejmują także preparaty enzymatyczne. Organizm człowieka produkuje białka, które odpowiadają za rozkład złożonych substancji pokarmowych na proste związki chemiczne. Np. skrobia zostaje przekształcona w cząsteczki glukozy. Czasem podaż enzymów trawiennych nie zaspokaja potrzeb ustroju. Skutkuje to zmniejszoną przyswajalnością substancji odżywczych oraz dokuczliwymi dolegliwościami. Obserwuje się wzdęcia, uczucie przelewania w jelitach, nudności i biegunki. Leki na trawienie dostarczają z zewnątrz laktazę, amylazy, lipazy i proteazy. Wspomniane enzymy pomagają rozłożyć substancje pokarmowe i włączyć je w cykl przemian biochemicznych.
Silny ból jelit, który wynika ze skurczy mięśni gładkich, można złagodzić, sięgając po niektóre tabletki. Leki na trawienie takie jak Metafen rozkurczowy zawierają pochodną drotaweryny. Powoduje ona relaksację mięśni gładkich.
allecco.pl oferuje tabletki na trawienie. Dużą popularnością cieszą się produkty, które wspomagają pracę wątroby. Wspomniany narząd wydziela żółć, która uczestniczy w procesach trawiennych i odpowiada za emulgację tłuszczów. Niestety, niektóre czynniki zaburzają prawidłowe funkcje wątroby. Zaleca się wówczas preparaty na trawienie z sylimaryną. Wspomnianą substancję pozyskuje się z ostropestu plamistego.
Niektóre produkty na trawienie wspierają zdrowie żołądka. Jednocześnie przyczyniają się do eliminacji gazów, które powodują uczucie przepełnienia jelit. Takie działanie wykazuje m.in. Raphamisan plus.
Dużą popularnością cieszą się preparaty na trawienie wzbogacone bakteriami probiotycznymi. Niektóre mikroorganizmy wytwarzają enzymy, które uczestniczą w przyswajaniu substancji pokarmowych. Ich niedobór skutkuje niestrawnością. Wzbogacając swoją mikrobiotę o starannie wyselekcjonowane szczepy, można usprawnić pracę całego układu pokarmowego.
Tabletki przyspieszające trawienie często opierają się na ziołach, w tym mięcie pieprzowej. Nie wolno ich jednak stosować przy nadkwasocie, gdyż potęgują problem.
Istnieją liczne zioła na trawienie, które towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Niektóre zyskały status przypraw i są często dodawane do potraw. Nie tylko podnoszą ich walory smakowe, ale też wspierają procesy trawienne. Taką aktywność wykazuje m.in. kminek, który dodaje się do kapuśniaku. Suplementy na trawienie bazują na substancjach roślinnych, które uchodzą za bezpieczne i sprawdzone. Mają postać tabletek, kapsułek, kropli, proszku i herbat. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Produkty na trawienie z kurkumą, karczochem i czarnym pieprzem wspomagają pracę przewodu pokarmowego. Zwiększają wytwarzanie kwasu solnego, dlatego nie poleca się ich osobom, które cierpią na zgagę.
Największą popularnością cieszą się krople na trawienie z miętą pieprzową. Działają rozkurczowo, przez co wprawiają mięśnie gładkie jelit w stan relaksacji. Hamują ich bolesne skurcze.
Zioła na trawienie takie jak anyż, kmin rzymski i koper włoski wspomagają usuwanie gazów z jelit. Skutkuje to zmniejszeniem ich objętości i redukcją dyskomfortu.
Mniszek lekarski stymuluje wątrobę, co prowadzi do zwiększonej produkcji żółci. Można go znaleźć w wielu preparatach na trawienie.
Herbata na trawienie z kolendrą okaże się dobrym wyborem, gdy dyspepsja wynika z nadmiernego spożycia tłuszczów. Substancje z tej rośliny zielarskiej stymulują rozkład lipidów.