Kategorie
Depresja stanowi zaburzenie emocji związane z obniżonym nastrojem, złym samopoczuciem i przygnębieniem nieadekwatnym do stanu rzeczy. Odczucia te są dość indywidualne, dlatego granica pomiędzy ogromnym smutkiem, a depresją, czasem może być bardzo cienka i trudne do określenia jest także to, czy jest to stan, który wymaga już natychmiastowej konsultacji lekarskiej. To obciążenie genetyczne jest w głównej mierze odpowiedzialne za występowanie tego zaburzenia psychicznego. Nie mniej jednak, przyczyny depresji mogą znaleźć się również w środowisku, np. choroba, traumatyczne przeżycie, stosowanie leków, a nawet ciąża i poród (depresja poporodowa).
Wiele osób utożsamia depresję ze smutkiem, ale warto dokonać tutaj pewnego rozróżnienia. Każdemu może przydarzyć się gorszy dzień, któremu towarzyszy spadek nastroju. Wystarczy, że pojawią się niespodziewane trudności w pracy lub w życiu prywatnym. Smutek stanowi jeden z objawów depresji, ale sam w sobie nie jest zły. Psycholodzy twierdzą, że niesie ze sobą informację o doświadczonej stracie. Pojawia się np. wówczas, gdy po rozmowie kwalifikacyjnej firma decyduje się zatrudnić inną osobę. Smutek nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jeśli ma charakter krótkotrwały i odnosi się do aktualnych wydarzeń. Natomiast gdy utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, zaleca się wykonanie testu na depresję Becka. Zawarte w nim pytania nawiązują do różnych aspektów życia i pozwalają określić, czy człowiek funkcjonuje prawidłowo. Specjaliści apelują, aby odpowiadać szczerze, jednocześnie pamiętając o swoich indywidualnych predyspozycjach. Np. ludzie, którzy na co dzień krytycznie odnoszą się do własnego wyglądu, powinni zwrócić uwagę, czy ostatnio ten problem uległ nasileniu.
Depresja uchodzi za chorobę, w której cierpi zarówno dusza, jak i ciało. U jej podstaw leżą zaburzenia w syntezie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za regulację nastroju. Niedobór serotoniny sprawia, że samopoczucie ulega pogorszeniu. Pojawiają się też zaburzenia fizjologiczne, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. U niektórych osób depresja ma uwarunkowanie genetyczne. Inni ludzie zmagają się z nią wskutek doświadczonych traum, śmierci bliskiej osoby, rozwodu, życia w permanentnym stresie i niedostatecznej podaży promieni słonecznych. Niekiedy psychiatra przepisuje antydepresanty. Czasem konieczna jest psychoterapia.
Podstawowymi objawami depresji są obniżony nastrój, brak energii, a także totalny brak radości. Charakterystyczna jest także obniżona samoocena, czy myśli samobójcze, zaburzenia snu i koncentracji. Często na pierwszym planie wśród chorych na depresję występują objawy cielesne jak bóle brzucha, pleców, a nawet głowy.
Objawy depresji są bardzo zróżnicowane, choroba nie u wszystkich osób przyjmuje taki sam obraz kliniczny. Najczęściej świadczy o niej spadek nastroju. Ponadto może manifestować się poprzez:
Specjaliści za niepokojącą uważają sytuację, w której wyżej wspomniane objawy utrzymują się powyżej 2 tygodni. Zalecają wówczas konsultację psychologiczną, a gdy zajdzie taka konieczność również psychiatryczną. Antydepresanty stanowią nieocenione wsparcie w walce z chorobą.
Depresja czasem bywa mylona z nerwicą, gdyż oba zaburzenia zdrowia psychicznego dają podobne objawy. Towarzyszą im zaburzenia snu, spadek nastroju i koncentracji. Warto podkreślić, że obie choroby leczy się inaczej, dlatego kluczową rolę odgrywa prawidłowe rozpoznanie. Nerwica pojawia się wskutek negatywnych zdarzeń i permanentnego stresu. Jej cechą charakterystyczną jest nasilony lęk, który prowadzi do kołatania serca, zaburzonego widzenia, trudności z koncentracją i oddychaniem. Jej leczenie opiera się głównie na psychoterapii, czasem wdraża się leki na nerwicę i wspomagająco stosuje antydepresanty.
Z kolei depresja silnie wiąże się ze spadkiem nastroju i brakiem sił witalnych. Nie daje tak wyraźnych objawów psychosomatycznych jak nerwica. Wynika z zaburzeń w syntezie neuroprzekaźników i niedoboru serotoniny. W jej przypadku stosuje się leki na depresję. Te początkowo mogą pogarszać samopoczucie, ale po 2 tygodniach powinna nastąpić poprawa. Obecnie wykorzystuje się nowoczesne antydepresanty, które mają stosunkowo niewiele skutków ubocznych. Zazwyczaj przyjmuje się je w warunkach domowych bez konieczności hospitalizacji.
Wiadomo, że zdiagnozowana depresja wymaga kompleksowego leczenia, na które składa się farmakoterapia oraz psychoterapia. Ziołowe tabletki poprawiające nastrój na bazie dziurawca, szafranu, czy różeńca górskiego zadziałają wspomagająco przy jesiennej depresji. Musimy pamiętać, że problemu nie można bagatelizować, gdyż z depresją wiąże się wysoki odsetek samobójstw
To pytanie często pada w kontekście rozmów o spadku nastroju i sposobach radzenia sobie z tym problemem. Antydepresanty bez recepty pomagają osobom, u których doszło do łagodnego pogorszenia samopoczucia. Opierają się na ekstraktach ziołowych, głównie dziurawcu i męczennicy cielistej. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się adaptogeny, które wspomagają optymalizację stężenia kortyzolu i neurotransmitterów w organizmie. Dobry nastrój wspiera m.in. ashwagandha oraz różeniec górski. Wprawdzie dominują tabletki na depresję, ale niektóre preparaty są dostępne w formie kropli.
Przy dużym nasileniu objawów depresji naturalne antydepresanty na bazie dziurawca, ashwagandhy i męczennicy cielistej nie przynoszą oczekiwanej poprawy. W takiej sytuacji warto udać się do psychiatry. Psycholog nie jest lekarzem, więc nie wystawia recept. Leki na depresję może przepisać jedynie psychiatra po przeprowadzeniu badań i postawieniu diagnozy.
Antydepresanty to z punktu widzenia chemii inhibitory, oznacza to, że hamują wychwyt zwrotny serotoniny. W ten sposób podnoszą poziom neuroprzekaźnika w organizmie, co w dłuższej perspektywie przyczynia się do poprawy nastroju. Choć stosuje się dziś leki antydepresyjne nowej generacji, to czasem ich przyjmowanie skutkuje spadkiem libido. Nie wolno ich łączyć z alkoholem. Leki na depresję wchodzą też w interakcje z suplementami diety oraz innymi medykamentami. Z tego względu należy powiedzieć psychiatrze o wszystkich stosowanych produktach, aby uniknąć działań niepożądanych.
Na rynku występują różne leki przeciwdepresyjne, dlatego pacjentowi, który źle reaguje na przyjmowany medykament, lekarz może przepisać inny. Psychiatrzy stosunkowo często wdrażają następujące tabletki:
Leki na depresję bez recepty swoje działanie opierają m.in. na starannie dobranych szczepach bakterii kwasu mlekowego. Psychobiotyki stosuje się wspomagająco w leczeniu zaburzeń nastroju. Wzbogacają one naturalną mikrobiotę przewodu pokarmowego i przeprowadzają procesy biochemiczne, w wyniku których z tryptofanu powstaje serotonina. Wspomniane tabletki na depresję zawierają tak dobrane szczepy bakterii kwasu mlekowego, aby te wspierały również syntezę witamin z grupy B.
Osoby, które decydują się na leki na depresję bez recepty, dostarczają swojemu organizmowi składniki uczestniczące w regulacji nastroju. Kluczową rolę odgrywa pokrycie zapotrzebowania na witaminy z grupy B, gdyż wspierają one prawidłowe funkcje układu nerwowego.
Leki przeciwdepresyjne bez recepty obfitują w kwasy omega-3, których niedobór prowadzi do pogorszenia nastroju, stanów zapalnych w organizmie i chorób serca. U niektórych osób obserwuje się osłabienie sił witalnych ze względu na niedostateczną podaż substancji odżywczych. Dostarczając niektóre związki z zewnątrz, można wspomóc prawidłowe funkcje ustroju. Przed zakupem produktu warto sprawdzić jego status. Obok leków OTC występują suplementy diety zawierające wyżej wspomniane substancje i bakterie.