Suche, swędzące lub zaczerwienione oczy to częste objawy, dolegające wielu osobom. Dzięki odpowiednio dobranym preparatom do oczu można szybko je złagodzić. Znajdziemy tu szeroki wybór nawilżających kropli do oczu, preparatów ocznych bez konserwantów, kropli na czerwone oczy i innych środków, które przywrócą komfort widzenia.
Kategorie
Zespół suchego oka najczęściej dokucza osobom spędzającym kilka godzin dziennie przy komputerze lub telefonie. Odczuwają one suchość, pieczenie, piasek pod powiekami i łzawienie. Dzięki preparatom do oczu możemy szybko pozbyć się tych nieprzyjemnych dolegliwości. Popularne krople do oczu Zuma lub Lacrimal powinny być stosowane przez krótki okres czasu. Zawierają one konserwanty, które przy dłuższym stosowaniu mogą uszkadzać strukturę oka.
Jeśli często odczuwamy objawy zespołu suchego oka lub są one nasilone, warto sięgnąć po krople do oczu bez konserwantów. Są to również dobre krople dla osób noszących soczewki kontaktowe. Nie ma potrzeby ich zdejmowania przed zakrapianiem oczu. Przykładowe krople do oczu bez konserwantów to Hylo-Comod, Hal-Drop Multi i Hyabak.
Jeśli działanie nawilżających kropli do oczu jest niewystarczające, można sięgnąć po krople żelowe lub maści oczne. Dłużej utrzymują się na powierzchni oka, działają silniej i przynoszą większą ulgę. Żelowe krople do oczu to np. Hylo-Gel. Natomiast maści do oczu to VitA-Pos i Vidisic.
Więcej informacji na temat prawidłowego doboru krople do oczu znajdziecie w poradniku: Jak wybrać krople na bolące oczy?
Osoby cierpiące na alergiczne zapalenie spojówek mogą skorzystać z kropli przeciwalergicznych do oczu, które szybko przyniosą ulgę. Substancja przeciwalergiczna w nich zawarta przeciwdziała takim objawom jak swędzenie, pieczenie oczu, zaczerwienienie, obrzęk powiek i światłowstręt.
Dostępne krople na alergię to np. Allergo-Comod. Są to krople bez konserwantów, które można stosować przez okres 3 miesięcy od otwarcia. Inne przeciwalergiczne krople oczne to Polcrom i Allergodil.
Preparaty poprawiające widzenie najczęściej zawierają luteinę. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej. Choroba ta prowadzi do pogorszenia zdolności widzenia – obraz staje się rozmyty i niekształtny. Luteina działa korzystnie na oczy już w dawce 10 mg. Popularne preparaty z luteiną to Olimp Gold Luteina Bio-Complex, Doppelherz Na oczy Forte i tabletki Zuma.
W preparatach na oczy znajdują się często dodatkowe substancje, które pozwalają kompleksowo zatroszczyć się o narząd wzroku. Jest to najczęściej wyciąg z borówki lub winogron o działaniu przeciwutleniającym. Dodatek kwasów omega-3 do tabletek poprawiających widzenie również jest pożądany. Kwasy omega-3 wspierają prawidłowe funkcjonowanie oczu, a poza tym zwiększają przyswajanie luteiny przez organizm.