Kategorie
Osoby, które skarżą się na trzustkę, często odczuwają dyskomfort związany z występowaniem biegunek tłuszczowych, nudności i wymiotów. Jednocześnie obserwuje się u nich spadek masy ciała. Wspomniane dolegliwości wynikają z ograniczonego wchłaniania i przyswajania substancji odżywczych.
Trzustka wydziela bowiem enzymy trawienne takie jak lipazy, proteazy i amylazy. Jednocześnie syntetyzuje ważne hormony: insulinę oraz glukagon, które odgrywają kluczową rolę w regulacji gospodarki węglowodanowej.
Leki na zapalenie trzustki zawierają pankreatynę. Pod tym terminem kryją się enzymy trawienne, które trzeba dostarczać z zewnątrz, gdy też ważny narząd nie funkcjonuje prawidłowo. Lipazy, amylazy i proteazy uczestniczą w rozkładzie tłuszczów, cukrów złożonych oraz białek. Kiedy brakuje ich w organizmie, obserwuje się gwałtowny spadek masy ciała oraz osłabienie. Wspomniane dolegliwości wynikają z niedoboru substancji odżywczych. Istnieją leki na ból trzustki bez recepty z pankreatyną. Niektóre preparaty przepisuje wyłącznie lekarz. Wszystkie produkty na trzustkę z pankreatyną mają postać kapsułek. Nie wolno ich nadgryzać podczas połykania, gdyż grozi to uszkodzeniem jamy ustnej.
Osoby, które skarżą się na trzustkę, często zmagają się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Prowadzą one do rozwoju insulinooporności oraz cukrzycy typu 1. Lekarz niekiedy przepisuje insulinę w formie zastrzyków. Syntetyczny hormon ma za zadanie zoptymalizować stężenie cukru we krwi.
Istnieją różne preparaty na trzustkę bez recepty. Wiele z nich posiada status suplementów diety. Oznacza to, że zawierają substancje odżywcze, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Tabletki na trzustkę mają za zadanie uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Dysfunkcja tego ważnego narządu prowadzi do zaburzeń wchłaniania substancji pokarmowych. Rekomenduje się witaminy na trzustkę: A, D, E, K, ponieważ są one rozpuszczalne w tłuszczach. Przy zapaleniu tego narządu lipidy nie zostają strawione, co manifestuje się biegunką. Ponadto zaleca się suplementację witaminy B12. Tabletki na trzustkę zawierają też wapń, potas i żelazo, których niedobór często idzie w parze z dysfunkcją tego narządu.
Zioła na trzustkę obejmują głównie miętę pieprzową, która działa antybakteryjnie i stymuluje uwalnianie soków trawiennych. Jednocześnie zaleca się wprowadzenie do diety nagietka, który zwiększa wydzielanie żółci i enzymów. Ponadto wykazuje aktywność rozkurczową.
Istnieją różne leki na trzustkę. Niektóre preparaty przepisuje lekarz po przeprowadzeniu szczegółowych badań diagnostycznych. Niekiedy specjalista decyduje o podawaniu insuliny ze względu na jej niedobór w organizmie, który prowadzi do rozwoju cukrzycy.
Silny stan zapalny wymaga wdrożenia preparatów, które go zniwelują. Specjalista starannie dobiera lek na ból trzustki i monitoruje kurację. Wymaga ona wsparcia dietetycznego. Chory powinien unikać ciężkostrawnych potraw. Zaleca się lekkie posiłki, które obfitują w owoce i warzywa. Ilość tłuszczów zostaje w nich ograniczona. Produkty poddaje się obróbce termicznej poprzez gotowanie i duszenie. Nie wolno ich smażyć ani piec w tłuszczu. Osoby, które zmagają się z silnym stanem zapalnym trzustki, muszą odstawić alkohol i tytoń.
Dysfunkcje trzustki powodują spadek stężenia enzymów trawiennych. Trzeba dostarczyć je z zewnątrz. Lekarze zalecają preparaty z pankreatyną. Zawierają one amylazy, lipazy i proteazy, czyli enzymy, które trawią skrobię, tłuszcze i białka. Skutkuje to zwiększeniem przyswajalności składników pokarmowych. Dużą popularnością cieszą się preparaty z ananasa i papai. Stanowią one bogate źródło naturalnych enzymów proteolitycznych.
Produkty na trzustkę bez recepty często mają status suplementów diety. Stosuje się je uzupełniająco jako wsparcie zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania. Zioła na trzustkę wspomagają regenerację tego ważnego narządu. Ponadto wspierają układ pokarmowy. Najczęściej wykorzystuje się:
Wspomniane rośliny przygotowuje się w postaci naparów. Herbaty ziołowe nie u wszystkich zdają egzamin ze względu na specyficzny smak. Ponadto niektóre substancje są termolabilne i niszczy je wysoka temperatura. Mając to na uwadze, opracowano ziołowe tabletki na trzustkę. Należy je zażywać w sposób rekomendowany przez producenta. Specjaliści zalecają je swoim pacjentom, gdyż wspierają prawidłową pracę trzustki. Słyną też z silnych właściwości przeciwzapalnych i rozkurczowych. Wykazują aktywność moczopędną i żółciotwórczą.
Osoby, które uskarżają się na trzustkę, zazwyczaj muszą ograniczyć spożycie tłuszczów. Lipidy należą do składników ciężkostrawnych. Jednocześnie nasilają biegunkę tłuszczową, która prowadzi do wycieńczenia organizmu. Dysfunkcje omawianego narządu grożą wystąpieniem niedoborów substancji odżywczych. Biorąc to pod uwagę, rekomenduje się witaminy na trzustkę. Szczególnie poleca się A, D, E, K. Wspomniane składniki rozpuszczają się w tłuszczach, których spożycie przy chorobach trzustki zostaje ograniczone.