Kategorie
Wymioty i nudności nie są same w sobie chorobą, a jedynie objawem. Mogą być związane z tak wieloma schorzeniami, że niekiedy ich właściwa diagnostyka wymaga szczegółowych badań gastroenterologicznych, neurologicznych, czy bakteriologicznych. Na ogół wymioty związane są z oczyszczeniem naszego organizmu z toksyn, które dostały się do żołądka i stanowią odruch obronnych organizmu. Nudności natomiast są subiektywnym odczuciem potrzeby zwymiotowania.
Podstawą leczenia wymiotów jest podawanie pacjentowi elektrolitów, w celu uzupełnienia tego co zostało utracone. Szczególnie niebezpieczne bywają wymioty u dzieci i osób starszych, gdyż te grupy pacjentów mają tendencję do szybkiego odwadniania się. Dlatego uzupełniamy płyny nawadniając pacjenta niewielkimi, schłodzonymi porcjami roztworu elektrolitów dostępnych bez recepty. Ważne jest picie małymi łyczkami, aby nie wywołać podrażnienia przewodu pokarmowego i ponownej fali wymiotów. Na nudności natomiast można podawać herbatki, czy tabletki z imbirem, co szczególnie dobrze sprawdza się wśród kobiet w ciąży.
Mdłości warto potraktować jako sygnał alarmowy, który informuje o ryzyku wystąpienia wymiotów. Choć należą do niezwykle nieprzyjemnych dolegliwości, to same w sobie nie są chorobą. Nudności mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym, przejedzeniu, ciąży i problemach z błędnikiem. Niekiedy stanowią mało specyficzny symptom, który towarzyszy poważniejszym schorzeniom.
Opracowano tabletki na mdłości. Podaje się je kobietom w ciąży, osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną oraz pacjentom po zabiegach z wykorzystaniem narkozy. Poszczególne środki na mdłości zawierają różne substancje aktywne. Niektóre mają status leków OTC, inne natomiast sprzedaje się wyłącznie na receptę. Dimenhydrynat wchodzi w skład wielu tabletek i proszków przeciwwymiotnych. Preparaty, w których występuje, zazwyczaj są dostępne bez recepty. Leki na mdłości z prometazyną w uzasadnionych przypadkach przepisuje lekarz.
Istnieją też środki na mdłości w ciąży, które posiadają przemyślany skład. Opierają się na substancjach pochodzenia naturalnego, w tym kłączu imbiru. Preparaty na mdłości w ciąży można stosować bez obaw, gdyż są bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się płodu. Nudności często pojawiają się w pierwszym trymestrze w godzinach porannych, utrudniając normalne funkcjonowanie. Sprawdzone środki pozwalają je zniwelować.