Kategorie
Wątroba to największy gruczoł w naszym organizmie, pełniący szereg bardzo ważnych funkcji, od magazynowania poprzez termoregulację, aż do gospodarki białek, cukrów i tłuszczy. Dlatego podczas problemów z wątrobą możemy odczuwać szereg objawów ogólnoustrojowych, np. świąd skóry, zaburzenia krążenia, obrzęki, ale głównie zaburzenia żołądkowo – jelitowe i żółtaczkę. Badania na wątrobę powinny być wykonywane regularnie, podczas każdego pobierania krwi.
Ważne jest, aby podczas kuracji lekami obciążającymi wątrobę, a w zasadzie wszystkie są przez nią metabolizowane, stosować preparaty które pozwolą ją zregenerować, czyli tzw. leki osłonowe na wątrobę. Najbardziej popularne produkty zawierają fosfolipidy, wbudowujące się w ścianę komórek wątroby i zapewniające jej mocną odbudowę, a także sylimarynę, witaminy z grupy B i aminokwasy wspomagające jej pracę. W przypadku chorób wątroby ważna jest również odpowiednia dieta oraz unikanie używek.
Drogi żółciowe oraz woreczek żółciowy służą do transportu i przechowywania żółci produkowanej w hepatocytach. Dzięki temu możliwe jest trawienie tłuszczy. Dysfunkcja tych procesów powoduje liczne problemy gastryczne. Dzięki ziołom na wątrobę i woreczek żółciowy, takim jak kłącze ostryżu długiego, kwiatostan kocanki, liść boldo, czy korzeń rzodkwi czarnej , zapewnione jest prawidłowe działanie żółciopędne i żółciotwórcze.
Regeneracja wątroby jest możliwa, gdyż wspomniany narząd wykazuje dużą zdolność do odbudowy. Nie oznacza to jednak, że należy go obciążać, nadużywając alkoholu i spożywając tłuste potrawy bez ograniczeń. Używki oraz niewłaściwa dieta prowadzą do poważnych uszkodzeń, które mogą zakończyć się marskością lub obtłuszczeniem tego organu. Odgrywa on niezwykle ważną rolę w ustroju, bo uczestniczy w wydalaniu szkodliwych metabolitów.
Istnieją zioła na wspomaganie wątroby. Ostropest plamisty uchodzi za najpopularniejsze rozwiązanie. Stanowi bogate źródło sylimaryny, która odpowiada za stabilizację błon komórkowych. Skutkuje to większą odpornością na toksyny takie jak alkohol i pestycydy.
Zauważono, że na regenerację wątroby pomóc może karczoch. Jego działanie bazuje na cynarynie. Wspomniana substancja uczestniczy w metabolizmie tłuszczów oraz cholesterolu. Ponadto odpowiada za wydalanie szkodliwych związków chemicznych.
Suplement diety na wątrobę z korzeniem cykorii jest bardzo popularny. Wspomaga prawidłowy przebieg procesów trawiennych, stymulując uwalnianie żółci, która emulguje tłuszcze. Wspiera prawidłowy profil lipidowy, normalizując stężenie cholesterolu w organizmie.
Preparaty na wątrobę bez recepty zawierają także ostrokrzew paragwajski. Co ciekawe, cieszą się dużą popularnością wśród osób, które pracują nad redukcją masy ciała. Wspomniany ekstrakt roślinny odgrywa kluczową rolę w metabolizmie tłuszczów.
Suplement na wątrobę z ostryżem długim powstrzymuje niekorzystny proces, który wiąże się z magazynowaniem lipidów w organizmie. Skutkuje to obtłuszczeniem tego ważnego narządu detoksykacyjnego i zaburzeniem jego prawidłowych funkcji.
Preparaty na wątrobę opierają się również na zielonej herbacie, która reguluje poziom cholesterolu, przeciwdziałając miażdżycy. Jednocześnie chroni hepatocyty przed wolnymi rodnikami, które mogą je nieodwracalnie uszkodzić. Zielona herbata stanowi bowiem źródło cennych antyoksydantów, które oddają elektrony tym reaktywnym cząstkom, przez co same ulegają utlenieniu.
Produkty na wątrobę z choliną wspierają zdrowie tego organu, optymalizując stężenie cholesterolu i redukując ilość magazynowanego tłuszczu.
Kupujący chętnie sięgają po suplementy na wątrobę z L-asparaginianem i L-ornityną, które odpowiadają za odbudowę komórek wątroby.
Leki na wątrobę mogą wchodzić w interakcje z suplementami, dlatego stosowanie tych drugich należy skonsultować z lekarzem.