Brodawki wirusowe, a odciski – jak odróżnić
Odciski na stopach są wynikiem długotrwałego tarcia, bądź ucisku. Skóra, aby bronić się przed uszkodzeniem wytwarza komórki warstwy rogowej naskórka, które nie złuszczają się, a jedynie twardnieją. Zmiany po jakimś czasie stają się bolesne. Brodawki są wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego i wyglądem czasem bardzo przypominają odcisk, ponieważ skóra wokół rdzenia kurzajki ma tendencję do rogowacenia. W centralnej części brodawki widać jednak czarne punkciki. Są to naczynia włosowate, które dostarczają kurzajce wartości odżywczych.
Sposób na odciski – jak pozbyć się zgrubiałej skóry
Wiadomo, że odpowiednia pielęgnacja stóp zabezpiecza przed powstawaniem odcisków. Mowa tutaj o złuszczaniu zrogowaciałego naskórka, nawilżaniu, a także odpowiednim, wygodnym obuwiu. Kiedy jednak zrobi się nam odcisk na pięcie, bądź pod stopami, warto wtedy zastosować miejscowo preparat złuszczający na bazie kwasu salicylowego lub mlekowego dostępny w formie płynu, plastra na odciski, a nawet maści.
Jak usunąć brodawki, czyli preparaty pomagające zwalczyć wirusa
Z brodawką jest trochę większy problem, bo często należy złuszczyć obrastający ją martwy naskórek, a dopiero potem wypalić kurzajkę. Można to zrobić za pomocą tych samych co w przypadku odcisku kwasów – salicylowego i mlekowego lub kwasu octowego, przeznaczonego jedynie do brodawek. Modna ostatnio staje się metoda wymrażania kurzajki za pomocą ciekłego azotu zamkniętego w wielodawkowym dozowniku. Jest to bezbolesna i chyba najskuteczniejsza z metod.