Kategorie
Spadek gęstości mineralnej kości związany jest z wiekiem, dlatego osteoporoza dotyka głównie kobiety po menopauzie, ale także mężczyzn w starszym wieku. Ponad to zła dieta, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, mała aktywność fizyczna oraz niewystarczająca ekspozycja na światło słoneczne sprawiają, że zmiany w kościach zaczynają się wcześniej. Osteoporoza może rozwinąć się także w wyniku zaburzeń hormonalnych w organizmie, upośledzenia wchłaniania składników odżywczych z pożywienie oraz na skutek stosowania niektórych leków. Najbardziej popularnym i dokładnym badaniem ukazującym gęstość kości jest densytometria.
Postępująca osteoporoza nie daje o sobie znać. Pacjenci odczuwają przewlekły ból i dyskomfort dopiero w momencie, kiedy dojdzie do złamań. Najczęściej dotyczą one kręgów, co sprawia że pacjent ma problemy z poruszaniem i odczuwa przewlekły ból. Podobnie w przypadku złamań w obrębie kości długich.
Zdiagnozowana osteoporoza wymaga specjalistycznego leczenia i konsultacji lekarskiej. Na co dzień jednak możemy zadbać o profilaktykę osteoporozy, stosując odpowiednią dietę, unikając używek oraz sięgając po suplementy diety z wapniem i witaminą D3, wspomagającą układ kostny oraz witaminą K2, dbającą, aby przyjmowany wapń wbudowywał się w kości i nie zostawał na obwodzie, np. budując blaszkę miażdżycową.
Osoby starsze często skarżą się na zanik kostny. Estrogeny początkowo chronią kobiety przed złamaniami. Niestety, z wiekiem ich stężenie maleje, ponieważ obserwuje się stopniowe wygasanie czynności jajników. Skutkuje to zmniejszonym odkładaniem wapnia w kościach i osłabieniem ich wytrzymałości mechanicznej. Pojawia się trudny do zniesienia ból, częściej dochodzi też do złamań. Można tego uniknąć, sięgając po odpowiednie tabletki na osteoporozę. Wiele z nich posiada status leków. Niektóre nabywa się po okazaniu recepty, inne są dostępne bez niej.
Lekarze w uzasadnionych przypadkach przepisują leki na osteoporozę na receptę. Kluczową rolę odgrywają bisfosfoniany. Stymulują one aktywność osteoblastów (komórek kościotwórczych) i hamują działanie osteoklastów (komórek kościogubnych). U pacjentów, którzy je przyjmują, obserwuje się spadek stężenia wapnia w tkankach miękkich. Wspomniany składnik mineralny zostaje przekierowany do kości w celu ich wzmocnienia.
Powszechnie stosuje się leki na osteoporozę z wapniem i witaminą D, która reguluje mineralizację kości. Ponadto wspomaga odporność. Należy przyjmować je zgodnie z rekomendacjami lekarza/producenta, nie przekraczając dziennej dawki.
Specjaliści czasem wdrażają nowoczesne terapie. Chorym na osteoporozę podaje się m.in. przeciwciała monoklonalne.
Preparaty na osteoporozę bez recepty zazwyczaj mają status suplementów diety. allecco.pl oferuje także wapń i witaminę D jako leki OTC. Oznacza to, że są one dostępne bez recepty, a ich korzystny wpływ na kości został potwierdzony w badaniach.
Za najważniejsze witaminy na kości uchodzą witamina D i witamina K. Obie rozpuszczają się w tłuszczach. Producenci często tworzą ich kompleks. Wspiera on zdrowie kości i prawidłowe funkcje układu immunologicznego.
Suplementy na osteoporozę zawierają również wapń. Stanowi on podstawowy składnik mineralny, który odpowiada za wytrzymałość mechaniczną kości. Jego niedobór zwiększa ryzyko złamań i wystąpienia poważnych dolegliwości bólowych. Suplementy na wzmocnienie kości warto stosować, wykonując regularnie ćwiczenia oporowe i izometryczne.