Kategorie
Zgaga najczęściej stanowi objaw niestrawności. Jedni walczą z tym objawem po spożyciu słodyczy, inni po tłustym posiłku, czy owocach. To bardzo indywidualna kwestia. Leczenie zgagi to nie tylko zażywanie leków, ale także unikanie potraw wywołujących ten objaw i odpowiednia dieta. Kiedy zgada i nadkwaśność zdarzają się rzadko można sięgać okazjonalnie po mleczka zobojętniające kwasy żołądkowe, lub tabletki, czy gumy dające podobny efekt. W przypadku, gdy problem jest bardziej dokuczliwy i pojawia się nawet niezależnie od posiłku, a szczególnie wzmaga się w okresie jesieni i wiosny możemy mieć do czynienia z refluksem, bądź chorobą wrzodową, co niewątpliwie wymaga konsultacji lekarskiej. Doraźnie można wspomagać się inhibitorami pompy protonowej bez recepty, czyli kapsułkami ograniczającymi wydzielanie soków żołądkowych do stosowania codziennie pół godziny przed śniadaniem.
Wyniki badań wskazują na to, że co czwarta osoba cierpi na zgagę. Wspomniana przypadłość manifestuje się poprzez uczucie pieczenia w mostku, które niekiedy obejmuje też gardło. Objawy refluksu nasilają się po spożyciu pikantnych dań, alkoholu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów i długotrwałym przebywaniu w pozycji pochylonej.
Osoby, które skarżą się na zgagę, odczuwają dyskomfort, gdyż treść żołądka wraz z kwasem solnym przemieszcza się w kierunku przełyku. U zdrowych ludzi temu niekorzystnemu zjawisku zapobiega sprawnie działający mięsień. Zwieracz przełyku rozkurcza się tylko podczas posiłków, a później szybko się kurczy. Dzięki jego wydajnej pracy treść pokarmowa nie cofa się. Niekiedy jednak obserwuje się dysfunkcję tego ważnego mięśnia, przez co pojawia się refluks.
Objawy, które wskazują na nadkwaśność żołądka, często są mylone z zawałem serca. Warto zapamiętać różnice między tymi przypadłościami, bo ich znajomość może uratować życie. Osoby, które cierpią na refluks, odczuwają pieczenie za mostkiem. Jednocześnie w ich ustach pojawia się gorzki posmak. Wspomniane dolegliwości towarzyszą choremu po spożyciu posiłku, pochylaniu czy leżeniu.
Zawał serca manifestuje się poprzez ból w klatce piersiowej po wysiłku. Pojawia się również promieniujący ból ramienia, a łapanie oddechu staje się utrudnione. Chory skarży się na osłabienie i boryka z zawrotami głowy. Należy wówczas bezwzględnie zadzwonić na pogotowie.
Zgaga pojawia się wtedy, gdy zwieracz przełyku nie kurczy się po przełknięciu posiłku. Sprzyja to zawracaniu treści pokarmowej wraz z kwasem solnym. Niskie pH, które panuje w żołądku, wspomaga trawienie. Niestety, kwas solny silnie podrażnia przełyk, gdyż jego ściany nie są odpowiednio zabezpieczone. Pojawia się stan zapalny, który wywołuje dyskomfort. Dokuczliwe dolegliwości niweluje się, zażywając tabletki na nadkwasotę. Warto pamiętać, że najlepsze rezultaty przynosi zmiana diety i stylu życia.
Przyczyny refluksu obejmują:
Wiele problemów można rozwiązać, przechodząc na odpowiednią dietę i zdrowy styl życia. Warto również przyjmować leki na nadkwasotę.
Osoby, które cierpią na zgagę, ale nie zmagają się z silnym stanem zapalnym przełyku, mogą uzyskać poprawę, modyfikując swój styl życia. Zaleca się wdrożenie rozwiązań takich jak:
Istnieją różne leki na zgagę bez recepty. Poszczególne preparaty wykazują odmienne działanie. Ich postać (tabletki, kapsułki, syropy, proszki) można dobrać do indywidualnych potrzeb.
Tabletki na nadkwasotę zobojętniają kwas solny. Swoje działanie opierają na substancjach takich jak wodorowęglan sodu, fosforan glinu, węglan wapnia i węglan magnezu.
Za dobry lek na zgagę uchodzi także preparat, który powleka ściany przełyku specjalną warstwą ochronną. Taką aktywność posiada m.in. chondroityna i kwas hialuronowy.
Jeśli sięgając po lek na zgagę bez recepty, nie odnotuje się poprawy, warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista zleci stosowne badania, a na ich podstawie dobierze odpowiednią kurację.
Zgaga w ciąży stanowi często spotykany problem. W pierwszym trymestrze obserwuje się wzrost stężenia żeńskich hormonów płciowych. Prowadzą one do rozluźnienia zwieracza przełyku, przez co kwaśne treści pokarmowe zaczynają się cofać. W rezultacie ciężarne skarżą się na zgagę i pieczenie w przełyku.
Później płód powiększa swe rozmiary i zajmuje coraz więcej miejsca w jamie brzusznej. Skutkuje to uciskiem na zwieracz przełyku i prowadzi do jego dysfunkcji.
Choć objawy refluksu bywają bardzo uciążliwe dla przyszłych mam, to nie powinny one sięgać po tabletki na nadkwasotę. Zażywanie wszelkich leków i suplementów w ciąży powinno przebiegać wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza. Inaczej może zaszkodzić dziecku.
Kobietom w ciąży odradza się leki na refluks. Pomocne mogą okazać się domowe sposoby. Lekka dieta, podzielenie posiłku na mniejsze porcje i jedzenie bez pośpiechu to proste rozwiązania, które przynoszą ulgę. Zaleca się również częste spacery i spanie w pozycji półleżącej.
Osoby, które skarżą się na zgagę, często poszukują rozwiązań zapewniających doraźną ulgę. Powszechnie stosuje się leki, które zmniejszają ilość wytwarzanego kwasu solnego. Wspomnianą aktywność wykazują tabletki na zgagę, które opierają się na takich substancjach czynnych jak omeprazol, pantoprazol i ranitdyna.
Choć leki na refluks pozwalają stosunkowo szybko uzyskać poprawę, to niosą też skutki uboczne. Specjaliści podkreślają, że zmniejszają przyswajalność innych farmaceutyków, witamin i minerałów pochodzących z diety oraz przyjmowanych suplementów. Zakłócają tym samym kuracje i prowadzą do niedoborów substancji odżywczych. Zgagę najlepiej skonsultować z lekarzem, aby dobrać odpowiednie postępowanie. Niekiedy jej leczenie idzie w parze z suplementacją niektórych składników.