Kategorie
Maści na egzemę zazwyczaj są dostępne wyłącznie na receptę. Ich działanie opiera się na glikokortykosteroidach, które wykazują silną aktywność przeciwzapalną i przeciwświądową. Wprawdzie maść na egzemę stosunkowo szybko przynosi upragnioną ulgę, ale nie wolno stosować jej zbyt długo ze względu na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych takiej kuracji. Jej nadużywanie może doprowadzić nawet do atrofii skóry.
Maść na egzemę bez recepty swoje działanie opiera na hydroksykortyzonie, którego stężenie w produkcie podlega ścisłym regulacjom. Można zakupić też krem na egzemę na bazie tanin, czyli substancji, która wykazuje aktywność przeciwzapalną, ściągającą, osuszającą i przeciwświądową. Niewątpliwie maść sterydowa na egzemę dostępna wyłącznie na receptę charakteryzuje się wyższą zawartością substancji aktywnych, przez co przynosi lepsze rezultaty w walce z wypryskiem kontaktowym. Niemniej w przypadku drobniejszych zmian skórnych leczenie warto rozpocząć od mniej inwazyjnych produktów.
Wyprysk kontaktowy może być dość rozległy i dokuczliwy. W takiej sytuacji należy się niezwłocznie zgłosić do specjalisty, aby uniknąć mechanicznego drażnienia skóry wskutek świądu. Drapiąc suche miejsca, można doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego. W takich sytuacjach lekarz czasem przepisuje kremy na egzemę, które zawierają substancje aktywne takie jak:
Należy jednak wyraźnie podkreślić, iż maści na egzemę na bazie glikokortykosteroidów można stosować tylko przez krótki, ściśle określony czas. Ich nadużywanie niesie ze sobą liczne skutki uboczne, w tym atrofię skóry i grozi zaburzeniami w jej pigmentacji. Po odstawieniu sterydów w maści można sięgnąć po lek na egzemę, którego działanie opiera się na inhibitorach kalcyneuryny. Jego składnikami aktywnymi są pimekrolimus i takrolimus.
Jeśli sterydy w maści nie przyniosą wyraźnej poprawy, konieczne może być wdrożenie doustnych leków na egzemę. Tabletki na wyprysk skórny wykazują działanie ogólnoustrojowe i należy je stosować pod ścisłą kontrolą lekarza.
Leki na egzemę łagodzą objawy wyprysku kontaktowego, niemniej należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Przede wszystkim trzeba ustalić, jaki czynnik spowodował dokuczliwe zmiany skórne takie jak suchość, pieczenie, zaczerwienienie i świąd. Może to być nowy płyn do mycia naczyń, proszek do prania czy antyperspirant. Po ustaleniu czynnika drażniącego, który wywołał egzemę, należy go wyeliminować. Ponadto wyprysk skórny wymaga odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia. Zwykły balsam do ciała czy krem do rąk może tylko pogorszyć problem ze względu na obecność substancji zapachowych, sztucznych barwników i konserwantów, czyli substancji potencjalnie drażniących.
Przy wyprysku kontaktowym rekomenduje się stosowanie emolientów, czyli preparatów aptecznych, które zawierają tłuszcze naturalnie wchodzące w skład płaszcza hydrolipidowego: ceramidy, cholesterol i wolne kwasy tłuszczowe. Emolienty należy nakładać 2-3 razy dziennie, ich aplikację rekomenduje się po każdej kąpieli, która wysusza skórę i dodatkowo ją podrażnia. Tego rodzaju preparaty dzięki obecności związków tłuszczowych odbudowują naturalną barierę hydrolipidową skóry, która pełni funkcję ochronną. Pozostawiają też warstwę okluzyjną, która zapobiega przeznaskórkowej utracie wody. Emolienty dostępne w aptece allecco.pl wykazują właściwości hipoalergiczne. Na szczególną uwagę zasługują: