Kategorie
Problem ten dotyka głównie osób starszych, u których procesy regeneracyjne są mocno zaburzone. Ma to często związek z chorobami towarzyszącymi jak cukrzyca, osłabiona odporność, czy problemy krążeniowe. Odleżyny tworzą się na skutek długotrwałego ucisku, a owrzodzenia z powodu powikłań chorób żył kończyn dolnych. W każdym z tych przypadków wymagana jest długotrwała i systematyczna pielęgnacja zmiany, która bardzo ciężko się goi. Pacjent nie jest w stanie radzić sobie z nią sam, wymagana jest pomoc specjalisty.
Drobne urazy wystarczy spryskać sprayem zawierającym octenidyne oraz zabezpieczyć plastrem, bądź opatrunkiem w sprayu lub żelem hydrokoloidowym na bazie srebra, o działaniu przeciwbakteryjnym. Trudno gojące się rany wymagają odpowiedniego rozpoznania i dobrania specjalistycznego opatrunku, który należy z odpowiednią częstotliwością zmieniać. Czasem na zakażone, czy trudno gojące się rany pooperacyjne stosuje się maści z antybiotykami, aby pozbyć się bakterii uniemożliwiających proces gojenia się. W przypadku osób starszych, chorych na cukrzycę lub nowotwory wszystkie rany i uszkodzenia naskórka wymagają konsultacji lekarskiej.
Lekarze uważają profilaktykę za najskuteczniejszy lek na odleżyny. Zaleca się, aby osoba, która opiekuje się obłożnie chorym, co 3-4 godziny zmieniała jego pozycję leżącą i oklepywała ciało. Kluczową rolę odgrywa też odpowiednia higiena. Należy systematycznie przemywać skórę oraz miejsca intymne przy wykorzystaniu specjalistycznych preparatów.
Lek na odleżyny łączy w sobie działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i odżywcze. Powinien wzmacniać skórę, zapewniając jej nawilżenie i elastyczność. Preparat na odleżyny często zawiera cynk, witaminę E, pantenol, alantoinę, humektanty i emolienty. Wspomniane składniki poprawiają kondycję zewnętrznej powłoki ciała. Warto zaznaczyć, że lek na odleżyny należy stosować pod ścisłą kontrolą lekarza. Uszkodzenia skóry stanowią nie tylko problem estetyczny, ale także prowadzą do martwicy tkanek, która niekiedy dociera nawet do kości. Potencjalnie zagrażają zdrowiu i życiu.
Plastry na odleżyny wspierają proces regeneracji uszkodzonej tkanki, ponieważ odpowiadają za wytworzenie wilgotnego środowiska. Wykazano, że łagodzą, zwalczają potencjalne patogeny i stymulują odnowę komórkową. Najczęściej wzbogaca się je antybiotykami oraz jonami srebra, które posiadają aktywność antybakteryjną. Na rynku dostępne są następujące plastry na odleżyny:
Osoby, które zostały unieruchomione wskutek choroby lub urazu, spędzają sporo czasu w pozycji leżącej. Sprzyja ona powstawaniu ran i owrzodzeń. Przerwana ciągłość naskórka pozostawia otwarte wrota dla mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych. Dużą popularnością cieszy się preparat na rany o działaniu odkażającym, który zawiera jony srebra. Wykazują one aktywność przeciwbakteryjną, przez co eliminują potencjalne patogeny. Specjalistyczne opatrunki hydrokoloidowe stosuje się po to, aby przyspieszyć proces gojenia rany.
Pacjenci, którzy skarżą się na odleżyny, często mają głębokie i trudno gojące się rany. Sprzyja to namnażaniu bakterii chorobotwórczych i postępującej infekcji skóry. Można jej zapobiec, aplikując maść na rany z antybiotykiem. Zawiera ona lek, który działa antybakteryjnie. Jednocześnie należy dbać o to, aby stworzyć środowisko, które sprzyja procesowi gojenia. Kluczową rolę odgrywa jego odpowiednia wilgotność i sterylność.
Owrzodzenia to ubytki, jakie pojawiają się w skórze m.in. wskutek odleżyn. Wynikają one z postępujących procesów martwiczych, jakie zachodzą wskutek nadmiernego ucisku ciała i naczyń krwionośnych. Znacząco obniżają jakość życia, ponadto często pozostawiają po sobie nieestetyczne blizny. Kluczową rolę odgrywa maść na owrzodzenia. Wykazuje ona działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i wspomagające gojenie. Na rynku istnieją również płyny oraz spraye o podobnej aktywności, których aplikacja uchodzi za wygodną.
Dużą popularnością wśród osób unieruchomionych, które sporo czasu spędzają w pozycji leżącej lub stojącej, cieszy się maść na odleżyny. Odpowiada ona za dogłębne nawilżenie skóry i przyspieszenie procesów związanych z jej regeneracją. Na odleżyny poleca się preparaty z witaminą E. Wspomniany składnik głęboko nawilża i wykazuje silną aktywność antyoksydacyjną. Ponadto stymuluje procesy odnowy komórkowej. Zazwyczaj maść na odleżyny zawiera też pantenol i alantoinę. Substancje te regenerują zniszczoną skórę i łagodzą podrażnienia powstałe wskutek długotrwałego ucisku.
Żel na odleżyny ma lżejszą konsystencję niż maść, dzięki czemu szybciej się wchłania. Podobnie jak ona swoje działanie opiera na witaminie E, pantenolu i alantoinie. Preparaty na odleżyny często wzbogaca się o ekstrakty ziołowe, w tym wąkrotkę azjatycką czy rumianek. Wykorzystuje się również olej konopny i propolis, które słyną z tego, że stymulują odnowę komórkową.