Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Wartości odżywcze
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Oktaseptal zawiera dwie substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol.
Lek ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze.
Oktenidyny dichlorowodorek działa na powierzchni rany i skóry. Fenoksyetanol uzupełnia zakres
działania oktenidyny dichlorowodorku przenikając do głębszych warstw skóry i błon śluzowych.
Oktaseptal jest przeznaczony do:
- odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi,
- wspomagającego postępowania antyseptycznego w obrębie powierzchni zamkniętych powłok skórnych po zabiegach – np. szwów pozabiegowych,
- wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego,
- w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego),
- dezynfekcji jamy ustnej (np. afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej),
- ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej,
- w obrębie narządów rodnych np. w stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny.
Dawkowanie
Dezynfekcja skóry i błon śluzowych:
Nasączyć jałowy gazik lekiem Oktaseptal i dokładnie przemywać miejsca, które mają być poddane zabiegowi. Po dokładnym zwilżeniu lekiem skóry lub błon śluzowych należy odczekać minimum 1 minutę (można wydłużyć czas do 5 minut). Jeśli lekarz zaleci, można rozpylić lek Oktaseptal bezpośrednio na skórę lub błony śluzowe. Należy równomiernie zwilżyć lekiem całą powierzchnię i pozostawić na co najmniej 1 minutę.
Dezynfekcja jamy ustnej:
Jamę ustną należy płukać ilością 20 ml leku przez 20 sekund. Nie należy dopuścić do połknięcia leku (patrz także w punkcie 4: Możliwe działania niepożądane).
Leczenie drobnych ran oparzeniowych, lub ran powstałych w przebiegu chorób układowych (cukrzyca, miażdżyca itp.):
Lek Oktaseptal należy stosować w postaci przymoczek (jałowe gaziki nasączone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz lub dwa razy na dobę.
Pielęgnacja ran i szwów pooperacyjnych:
Lek działa odkażająco oraz znieczulająco. Oczyszcza rany z martwych tkanek i wydzieliny, stymulując proces gojenia. Jałowy gazik należy nasączyć lekiem Oktaseptal i przemywać od środka na zewnątrz rany (a nie odwrotnie).
Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, także grzybicy międzypalcowej stóp.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku:
- jeśli pacjent ma uczulenie na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- do płukania jamy brzusznej (np. śródoperacyjnie), pęcherza moczowego ani błony bębenkowej.
Skład
Substancje czynne: 100 g aerozolu na skórę, roztworu zawiera: 0,1 g oktenidyny dichlorowodorku i 2,0 g fenoksyetanolu.
Substancje pomocnicze: glicerol 85%, sodu D-glukonian, betaina kokamidopropylowa 30%, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
Działania niepożądane
Rzadkie działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 1000 osób): odczucie pieczenia, zaczerwienienie, świąd, uczucie ciepła.
Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 000 osób): kontaktowe reakcje uczuleniowe np. przemijające zaczerwienienie w miejscu zastosowania.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): po przepłukaniu głębokich ran za pomocą strzykawki donoszono o przypadkach uporczywego obrzęku, rumienia i martwicy tkanki. W niektórych przypadkach konieczna była interwencja chirurgiczna.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza.
Adres producenta
Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy,
ul. Chłodna 56/60,
00-872 Warszawa.
Podmiot odpowiedzialny
Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy,
ul. Chłodna 56/60,
00-872 Warszawa.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.