Kategorie
Endopasożyty rozwijają się wewnątrz organizmu człowieka. Upodobały sobie jego przewód pokarmowy i wątrobę. Ektopasożyty to robaki, których obecność stwierdza się na skórze, zalicza się do nich m.in. pchły oraz wszy. Żywią się one krwią człowieka. Co stosuje się na pasożyty i jak rozpoznać pierwsze objawy zakażenia?
Choć dobry preparat na pasożyty pozwala się ich pozbyć, to leczenie jest dość uciążliwe. Zazwyczaj ze względów profilaktycznych obejmuje całą rodzinę. Niekiedy trzeba je powtarzać, ponieważ dana substancja czynna działa tylko na osobniki dorosłe. Oznacza to, że jaja i larwy pozostają odporne na ich właściwości przeciwpasożytnicze. Upływający czas sprawia, że rozwijają się z nich osobniki dorosłe.
Testy na pasożyty wskazują na to, że ich obecność stwierdza się u 30% dzieci i 17% dorosłych. Przenoszą się wraz z zakażoną żywnością. Szczególne zagrożenie rodzi spożywanie surowego mięsa i ryb. Wspomniane produkty zawsze warto poddawać obróbce termicznej, która przyczynia się do uśmiercenia ewentualnych robaków. Ponadto trzeba uważać na pasożyty, jedząc owoce i warzywa. Należy je dokładnie myć pod bieżącą wodą, aby uniknąć potencjalnego zakażenia.
Rekomenduje się częste mycie rąk, a kiedy jest to niemożliwe, ich dezynfekcję. Odpowiednia higiena odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza podczas przebywania w miejscach publicznych. Odradza się pożyczanie grzebienia, szczotki czy akcesoriów do włosów innym osobom. Skóra głowy stanowi bowiem potencjalny rezerwuar niektórych ektopasożytów.
Przestrzegając elementarnych zasad higieny, często udaje się znacznie zredukować ryzyko zakażenia robakami.
Objawy zakażenia pasożytami często są mało specyficzne, dlatego wiele osób je lekceważy lub przypisuje innym schorzeniom. Niestety, nawet badania laboratoryjne wymagają kilkukrotnych powtórzeń, ponieważ mogą dawać wyniki fałszywie ujemne. Wśród najczęściej spotykanych symptomów infekcji pasożytniczych wymienia się:
Tabletki na odrobaczanie dla ludzi zawierają różne substancje aktywne. Niektóre sprawiają, że układ pokarmowy pasożyta nie potrafi wchłaniać glukozy. Niedobór tego cukru prostego prowadzi do jego śmierci. Inne tabletki na pasożyty oddziałują na układ nerwowo-mięśniowy robaków, przez co zostają one sparaliżowane i nie mogą się dalej przemieszczać. Choć eliminują one wyłącznie osobniki dorosłe, to sprawdzają się w przypadku wielu gatunków, w tym owsików, glisty ludzkiej, tasiemca uzbrojonego i nieuzbrojonego. Leki zazwyczaj dobiera lekarz, uwzględniając rodzaj infekcji.
Dzieciom często podaje się syrop na pasożyty, ponieważ jego przyjmowanie nastręcza mniej trudności. Najmłodsi w sposób szczególny są narażeni na zadławienie tabletką, dlatego w wielu przypadkach zastępuje się ją zawiesiną. Niektórzy dorośli także decydują się na syrop na pasożyty, ponieważ mają problemy z połykaniem pigułek.
Wiele osób zastanawia się, czy istnieją preparaty na pasożyty bez recepty. Niektóre leki można nabyć w aptece bez przedstawiania dokumentu od lekarza. Specjalistyczne płyny na pchły i wszy są stosunkowo łatwo dostępne. Używane zgodnie z zaleceniami producenta eliminują robaki, które opanowały skórę. Ich stosowanie zaleca się nie tylko osobie, u której stwierdzono obecność ektopasożytów, ale wszystkim członkom rodziny. Leki przeciwpasożytnicze bez recepty, które służą do użytku zewnętrznego, uchodzą za stosunkowo bezpieczne.
Tabletki na endopasożyty zazwyczaj przepisuje lekarz, ponieważ ich przyjmowanie daje daleko idące skutki. Jest obarczone ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Specjalista rekomenduje przeprowadzenie badań diagnostycznych. Analizie poddaje się kał pochodzący z różnych okresów. Ponadto przeprowadza się testy z krwi na przeciwciała. Niestety, obie metody są obarczone pewnym błędem. Czasem dają wyniki fałszywie ujemne. Badania pozwalają określić przyczynę infekcji i dobrać odpowiednią metodę leczenia.
Istnieją preparaty na pasożyty, które wspierają leczenie infekcji wywołanej przez robaki. Wspomniane produkty zawierają zioła takie jak kozieradka, piołun, szałwia, lebiodka, oregano, goździki. Nie należy przyjmować ich na własną rękę, ponieważ rodzi to ryzyko, że przyczynią się do ucieczki pasożyta z przewodu pokarmowego do innych części ciała. Niektóre infekcje można leczyć poprzez odpowiednio dobraną dietę. Posiłki bogate w białko skutkują zwiększonym wydzielaniem enzymów trawiennych, co prowadzi do eliminacji robaków.