Kategorie
Zespół suchego oka to bardzo częsta przypadłość. Łzawienie oczu od pracy przy komputerze i przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach to dzisiaj codzienność. Z pomocą przychodzi nam szeroki wybór preparatów na suche oko. Przy łagodnych dolegliwościach, można skorzystać z kropli nawilżających do oczu. Jeśli takie środki są nam potrzebne tylko sporadycznie, możemy sięgnąć po krople z konserwantami, które są tańsze, np. Zuma ze świetlikiem lub Hialeye. Te preparaty należy zużyć w przeciągu 30 dni od otwarcia butelki.
Są jednak przypadki, kiedy chcemy jednak częściej używać kropli do oczu, dolegliwości zespołu suchego oka doskwierają nam często lub nawet codziennie, a także w przypadku kiedy nosimy soczewki kontaktowe. Wówczas lepszym wyborem są krople nawilżające do oczu bez konserwantów. Dzięki brakowi tych składników, preparaty te są bezpieczne i nawet przy długotrwałym używaniu nie uszkodzą struktur oka. Przykładowe krople do oczu bez konserwantów to Hyal-drop Multi i Hyabak. Można je stosować bez ograniczeń, kiedy tylko czujemy dyskomfort i suchość pod powiekami. Większość nawilżających kropli bez konserwantów można stosować kilka miesięcy po otwarciu opakowania.
Krople żelowe do oczu dłużej pozostają na powierzchni oka. Dzięki temu na dłużej przynoszą ulgę. Powinny być stosowane u osób, które odczuwają nasilone pieczenie, łzawienie i suchość oczu, a także u tych, u których zwykłe krople nawilżające nie przyniosły oczekiwanego efektu. Krople żelowe do oczu chronią i nawilżają oczy przez większą ilość czasu. Przykładowe krople o żelowej konsystencji to Hylo-Gel i Biolan Gel. Mogą one chwilowo zaburzać zdolność widzenia, ale jest to tylko działanie przejściowe i nie wpływa na kondycję naszych oczu.
Maści do oczu są natomiast zalecane przy dużej suchości oczu, szczególnie wtedy, gdy objawy zespołu suchego oka są najbardziej odczuwane po przebudzeniu. Maści do oczu mogą po podaniu lekko zaburzać ostrość widzenia, dlatego są najczęściej polecane do stosowania na noc. Przykłady maści do oczu bez konserwantów to VitA-Pos i HydraMed A. Zapewniają długotrwałą ulgę i przywracają komfort.
Krople nawilżające do oczu dostępne są w postaci popularnych butelek lub tzw. minimsów – jednorazowych ampułek. Każda forma tych preparatów do oczu ma swoje zalety i wady. Buteleczki są bardziej ekonomiczne, np. krople do oczu z serii Hylo zapewniają zakropienie minimum 300 kropel z jednego opakowania. Pojedyncze minimsy powinny być natomiast użyte tylko raz, a pozostały, niezużyty roztwór wyrzucony. Krople do oczu w ampułkach są jednak dosyć wygodne i bardzo dobrze sprawdzają się np. w podróży, a także u osób które bardzo rzadko odczuwają suchość oczu. Należy uważać jednak, aby podczas zakrapiania oczu nie dotknąć końcówką ampułki powierzchni oka. Jest ona dosyć ostra i łatwo może uszkodzić oko.
Pomimo wielu produktów dostępnych na rynku, wybór tego jedynego jest uzależniony od indywidualnej oceny stanu zdrowia i potrzeby pacjenta. Najlepiej w tej sytuacji skontaktować się z lekarzem okulistą lub farmaceutą. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, zapraszamy do lektury naszego poradnika: "Jak wybrać krople na bolące oczy"?