Zespół suchego oka – zmora wielu osób
Zespół suchego oka to zespół objawów, które powstają w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub nieprawidłowego ich składu prowadzący do przewlekłego zapalenia spojówek i rogówki, a więc do zaburzeń powierzchni oka. Jak wygląda leczenie zespołu suchego oka? Które krople do oczu wybrać? Podpowiada ekspert allecco.pl.
- Przyczyny zespołu suchego oka
- Leczenie zespołu suchego oka
- Jak wybrać krople do oczu?
Przyczyny zespołu suchego oka
Najczęstszą jego przyczyną jest:
- wiek, ponieważ wraz z nim zmniejsza się produkcja łez
- używanie szkieł kontaktowych
- stosowanie niektórych leków i kropli do oczu z konserwantami
- przebieg licznych chorób np. choroba nadciśnieniowa, cukrzyca, alergia, schorzenia tarczycy, choroby reumatoidalne, choroby skóry (trądzik, zaburzenia hormonalne i inne)
- przebywanie w niekorzystnych warunkach np. klimatyzowanych pomieszczeniach, w smogu papierosowym, w słońcu i na wietrze. Praca przy komputerze, nadmierne oglądanie telewizji lub czytanie, również doprowadzają do zmniejszenia odruchu mrugania, a co za tym idzie niedostatecznego wydzielania łez.
Leczenie zespołu suchego oka
Często lekceważymy objawy, które towarzyszą temu schorzeniu. Dotyczy to zwłaszcza szczypania, nadmiernego łzawienia, uczucia ”piasku w oku”, bólu oczu lub światłowstrętu. Dopiero gdy objawy są naprawdę bardzo dokuczliwe decydujemy się na wizytę u okulisty.
Najważniejszym postępowaniem w celu eliminacji tych objawów jest ograniczenie lub eliminacja ich przyczyny, czyli omijanie pomieszczeń klimatyzowanych, unikane pomieszczeń z suchym powietrzem, osłanianie oczu przed wiatrem oraz stosowanie odpowiednich filtrów do ekranu komputera. Dodatkową propozycją jest stosowanie kropli nawilżających.
W aptece dostępna jest bogata oferta tzw „sztucznych łez”. Sztuczne łzy są to krople, które składają się głównie z wody oraz środków zatrzymujących je na powierzchni oka – polimerów. W zależności od tego jaki polimer znajduje się w kroplach od tego zależy jego działanie i czas osiadania na oczach. Do tych składników zaliczają się kwas poliakrylowy lub kwas hialuronowy, który jest fizjologicznym składnikiem struktury oka.
Preparatem w składzie którego znajduje się kwas poliakrylowy jest np. Oftipan w postaci żelu do oczu. Charakteryzuje się on dużą lepkością i przez to dłużej utrzymuje się na powierzchni oka.
Natomiast kropli zawierających kwas hialuronowy jest na rynku bardzo wiele np. Hialeye, Hylo-Comod, Zuma 2% lub 4%, Ocumax, Thealoz Duo. Krople te różnią się między innymi stężeniem kwasu, im jest ono wyższe tym działanie kropli mocniejsze.
Jak wybrać krople do oczu?
W doborze kropli należy również wziąć pod uwagę postać w jakiej one występują. Mogą to być buteleczki lub pojedyncze plastikowe pojemniczki tzw. minimsy. Są one droższe i ważne dobę po otwarciu pojedynczej ampułki ale z kolei można je stosować wraz ze szkłami kontaktowymi, ponieważ z reguły nie zawierają konserwantów.
Data przydatności po otwarciu kropli w buteleczkach jest na ogół krótka i wynosi od 4 tygodni do kilku miesięcy, dlatego tak istotne jest zapisanie na opakowaniu ich pierwszego użycia, ponieważ krople po tym czasie tracą swoje właściwości i zamiast pomagać mogą szkodzić.
„Sztuczne łzy” można stosować łącznie z innymi kroplami ale należy zachować odpowiedni odstęp czasowy. Podczas podawania kropli należy unikać kontaktu z okiem w celu uniknięcia infekcji i podawać tylko jedną do dwóch kropli w odpowiednich odstępach czasu lub gdy zachodzi potrzeba.
Pamiętajmy o tym, że zespołu suchego oka nie należy bagatelizować i odpowiednio dobrać krople, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.