Stosowanie się do powszechnie znanych zasad higieny to podstawowe zachowanie chroniące przed wirusami - w tym także przed koronawirusem. Jak podaje Instytut Polska Akademia Nauk, koronawirusy są wrażliwe na podstawowe środki dezynfekcyjne i wysoką temperaturę.
Koronawirus w Polsce. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Koronawirus z Chin zbiera śmiertelne żniwo. Liczba zakażonych, a także śmiertelnych ofiar, z dnia na dzień rośnie. Z uwagi na szybkość, z jaką wirus się rozprzestrzenia, eksperci mówią o realnym zagrożeniu i niebezpieczeństwie międzynarodowej epidemii. Co powinniśmy wiedzieć o koronawirusie z Chin? Jak się zabezpieczyć przed ewentualnym zakażeniem?
- Koronawirus z Chin
- Koronawirus - skąd się wziął?
- Koronawirus - objawy zakażenia
- Koronawirus - jak się chronić?
- Koronawirus - jak się zabezpieczyć?
Koronawirus z Chin
Koronawirus z Chin zabił już ponad 3 tysiące osób, w większości obywateli Chin (dane z 4 marca 2020 r.), a liczba ta niestety stale rośnie. Przypadki zarażenia koronawirusem odnotowano nie tylko w Chinach, ale także w Tajlandii, Korei Południowej, Singapurze, Wietnamie, Japonii, a także USA, Kanadzie, Sri Lance, Arabii Saudyjskiej, Australii i Nepalu. Koronawirus dotarł już także do Europy: przypadki zarażenia w pierwszej kolejności odnotowano we Francji i w sąsiednich Niemczech. Najwięcej chorych jest w północnych Włoszech. W środę 4 marca polski rząd potwierdził pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce.
Epidemia wybuchła w chińskim mieście Wuhan pod koniec grudnia. Pierwszy przypadek zakażenia zanotowano już na początku grudnia 2019 roku. Za rozprzestrzenianiem się choroby stoi nowy typ wirusa, należący do rodziny tzw. koronawirusów. Swoją nazwę - koronawirus - zawdzięczają temu, że pod mikroskopem pokrywające je wypustki wyglądem przypominają koronę słoneczną, jaka otacza Słońce w trakcie całkowitego zaćmienia.
Koronawirus - skąd się wziął?
Nowy koronawirus najprawdopodobniej pochodzi od dzikich zwierząt, a dokładniej - nietoperzy. Jego dokładne pochodzenie nie zostało jeszcze wyjaśnione, jednak pierwszymi zakażonymi byli klienci lokalnego rynku z owocami morza i nielegalnie sprzedawanymi dzikimi zwierzętami w chińskim Wuhanie.
Koronawirus - objawy zakażenia
Koronawirusy odpowiadają za zwykłe przeziębienia, ale także poważne infekcje układu oddechowego, takie jak np. MERS (bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej) czy SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej).
Choroba spowodowana przez nowego koronawirusa przypomina wirusowe zapalenie płuc. Charakterystyczne objawy koronawirusa to gorączka, suchy kaszl, trudnościami z oddychaniem, widoczne zmiany w płucach na skanach RTG.
Jednym z największych problemów w walce z epidemią jest okres inkubacji wirusa. Czas od zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów choroby trwa od jednego do aż 14 dni.
Koronawirus - jak się chronić?
Obecnie nie ma szczepionki zapobiegającej zarażenia się koronawirusem. Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania jest unikanie kontaktu z wirusem. Jest to trudne z uwagi na fakt, że okres inkubacji trwa do dwóch tygodni, przez co osoba zakażona często przez długi czas nie ma świadomości, że jest nosicielem wirusa (nie odczuwa jeszcze objawów).
Najważniejszym działaniem w walce z rozprzestrzenianiem się jakichkolwiek wirusów jest zaostrzone stosowanie zasad higieny (polecamy artykuł: Koronawirus - jak się chronić? Higiena to podstawa!)Pacjenci często decydują się także na chodzenie w ochronnych maseczkach. Maski na twarz mogą pomóc w uchronieniu się przed wieloma infekcjami dróg oddechowych, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, a więc i przed koronawirusami oraz wirusami grypy.
Koronawirus - jak się zabezpieczyć?
- Należy pamiętać o higienie osobistej. Należy jak najczęściej myć ręce, używając do tego celu mydła z wodą albo preparatów odkażających zawierających alkohol.
- Kichanie i kaszel: przebywając między ludźmi zakrywaj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem. Tuż po kichnięciu/ napadzie kaszlu wyrzuć chusteczkę i dokładnie umyj ręce.
- Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą.
- Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem - bezzwłocznie udaj się do lekarza. Opowiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach zagranicznych.
- Pamiętaj, by unikać konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka. Dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa lub podrobów.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Masz pytania? Napisz po bezpłatną poradę: farmaceuta@allecco.pl