Gorączka przekraczająca 38°C to reakcja obronna naszego organizmu, który został objęty stanem zapalnym związanym czy to z infekcją, czy też reakcją alergiczną, bądź innymi schorzeniami. Jest to objaw niewątpliwie częściej występujący u dzieci, które to potrafią gorączkować nagle, bez wyraźnej przyczyny. W tej kategorii znaleźć można zarówno syropy i czopki na gorączkę dla dzieci, jak i leki przeciwgorączkowe dla dorosłych w różnych przystępnych formach.
Kategorie
W domowej apteczce warto mieć skuteczne leki przeciwgorączkowe dla dorosłych i dla dzieci. Temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza jest realnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Tutaj znajdziesz wyłącznie bezpieczne i skuteczne preparaty w różnych postaciach, które pomogą szybko wrócić do formy.
Gorączka jednoznacznie kojarzy się z chorobą - przeziębieniem lub grypą. Podwyższona temperatura w czasie choroby to dobry objaw - oznacza, że organizm walczy z infekcją. Nie brakuje głosów twierdzących, że temperatury nie powinno się zbijać, a najlepszym lekarstwem jest sen. Nie jest to jednak do końca prawda. Wysoka gorączka obciąża organizm. Co dzieje się, gdy temperatura ciała przekracza 38 kresek?
Kiedy temperatura ciała wzrasta o ponad 4 stopnie w stosunku do prawidłowej temperatury, jest to niebezpieczne. W takiej sytuacji gorączka przestaje pełnić funkcję mobilizującą organizm do walki, a stwarza zagrożenie. Temperatura powyżej 40 kresek wpływa destrukcyjnie na procesy chemiczne w organizmie. Może także uszkadzać komórki. Tak wysoka gorączka jest przede wszystkim niebezpieczna dla mózgu. Może prowadzić do trwałego uszkodzenia białek jego komórek. Dlatego, gdy ciepłota ciała niebezpiecznie wzrasta, trzeba przyjąć specjalistyczne preparaty - najlepiej tabletki na gorączkę. Szybka reakcja jest bardzo ważna przede wszystkim w przypadku dzieci.
Wysoka gorączka u dziecka to zawsze powód do niepokoju dla rodziców. Niestety dzieci gorączkują dość często, co ma związek w zasadzie z każdą infekcją, szczepieniem, czy ząbkowaniem. Kiedy temperatura ciała dziecka przekracza 38°C, a nawet 38,5°C wtedy zaleca się podanie leków przeciwgorączkowych dla dzieci. Wcześniej dbamy o odpowiednie nawodnienie malucha, możemy także przykładać chłodne okłady do jego czoła czy karku. Dopuszczone dla dzieci są 2 substancje o działaniu obniżającym gorączkę – paracetamol i ibuprofen. Warto mieć oba preparaty w domowej apteczce, ponieważ kiedy gorączka nie chce spadać po zastosowaniu jednego z nich, należy podać po upływie kilku godzin drugi preparat. Leki na gorączkę dla dzieci są w formie smacznych syropków oraz czopków, w każdym przypadku można znaleźć produkty dostosowane dawką nawet dla noworodków.
W przypadku osób dorosłych mamy znacznie szerszy asortyment leków przeciwgorączkowych, głównie w tabletkach. Najczęściej stosuje się jednak paracetamol i ibuprofen, ale podobną aktywność wykazuje również aspiryna, pyralgina, czy naproxen. Wszystkie leki oprócz paracetamolu wykazują również działanie przeciwzapalne, co jest szczególnie pożądanym efektem w momencie toczącej się w organizmie infekcji. Podawanie leków przeciwgorączkowych ma swoje uzasadnienie, dopiero gdy temperatura ciała przekracza 38°C, podając je zbyt wcześnie, uniemożliwiamy naszemu organizmowi samodzielną walkę z patogenami.
W przypadku wysokiej lub sukcesywnie rosnącej gorączki trzeba zadziałać szybko i skutecznie. Picie herbatek i naparów ziołowych z dodatkiem miodu czy cytryny nie będzie już w tym przypadku wystarczające. Dlatego, aby nie dopuścić do szkód dla organizmu, trzeba sięgnąć po środki farmakologiczne. Co na gorączkę pomoże najlepiej?
Skutecznie działają niesteroidowe leki przeciwzapalne:
Równie znanym i skutecznym środkiem przeciwgorączkowym jest Pyralgina. Wykazuje jeszcze szersze działanie. Nie tylko obniża gorączkę, ale także uśmierza ból i zmniejsza stan zapalny.
Preparaty na gorączkę dla dzieci dostępne są w formach syropków, saszetek do rozpuszczania lub zawiesin. Skuteczne i bezpieczne w działaniu są także czopki.
Przy temperaturze do 38 stopni Celsjusza warto pozwolić organizmowi na samodzielne zwalczenie stanu chorobowego. Jeśli jednak temperatura jest wyższa, trzeba ją obniżyć. Można radzić sobie domowymi sposobami lub sięgnąć po środki farmakologiczne.
Dorośli mogą sięgnąć po tabletki, saszetki lub czopki o działaniu przeciwgorączkowym. Zasadniczą zaletą leków jest ich skoncentrowana formuła i niemal natychmiastowe działanie. Zwykle temperatura ciała obniża się już w ciągu kilkunastu - kilkudziesięciu minut po zażyciu.
Wspomagająco warto stosować zimne okłady na czoło, zadbać o ciepłe ubranie i wspieranie układu odpornościowego. Warto dodatkowo pić napary ziołowe i zażywać witaminy.