Kategorie
Odpowiednie oczyszczenie błony śluzowej nosa ma duże znaczenie w alergii, kiedy to pozbywamy się drażniących błonę śluzową alergenów. Podobnie w przypadku infekcji, bo oczyszczamy nos z patogenów. Codzienne stosowanie wody morskiej nie tylko udrażnia zatkany nos, ale także nawilża błonę śluzową i ją oczyszcza, dzięki czemu narząd ten znacznie lepiej pełni swoje funkcje. Modne w ostatnim czasie stało się także oczyszczanie zatok za pomocą specjalnych butelek i roztworu chlorku sodu. Pozwala to uchronić pacjentów przed nawracającymi infekcjami zatok.
Małe dzieci, mowa tutaj o niemowlakach, nie potrafią oddychać przez usta, dlatego katar dla nich to w zasadzie bardzo poważny problem. Aby ułatwić im oddychanie zaleca się inhalacje na katar przy użyciu nebulizatora lub naparu z ziół, czy odpowiednich olejków eterycznych pozostawionych w pokoiku dziecka. Ponadto, żeby udrożnić zatkany nos dziecka można zastosować krople na katar dla dzieci, dopuszczone do stosowania już od 3 m-ca życia. Tak naprawdę katar to przypadłość dzieci w każdym wieku, od którego zaczyna się wiele infekcji. Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła powoduje podrażnienie dalszych odcinków dróg oddechowych i rozwój infekcji gardła, krtani oraz kaszel. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oczyszczenie nosa i zatok, a także zastosowanie preparatów udrażniających zatkany nos oraz takich, które pozwolą oczyścić zatoki z zalegającej wydzieliny w postaci syropu dla dzieci na katar.
Istnieją różne sposoby na katar, które przyczyniają się do złagodzenia jego przebiegu. Choć sam w sobie nie jest chorobą, lecz stanowi jeden z objawów infekcji górnych dróg oddechowych, utrudnia prawidłowe oddychanie. Odbiera też radość czerpaną ze spożywania posiłków. Leki na katar pomagają zmniejszyć obrzęk w obrębie śluzówki nosa, przez co nieco łagodzą dyskomfort. Częściowo poprawiają apetyt.
Na katar stosuje się m.in. inhalacje z olejkiem eukaliptusowym, tymiankowym i goździkowym. Zawarte w nich substancje wykazują silne działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Uderzają zatem w przyczynę infekcji. Olejki eteryczne mogą uczulać, dlatego przed ich użyciem zaleca się wykonanie próby uczuleniowej.
Osoby, które skarżą się na dokuczliwy katar, powinny zwrócić uwagę na tabletki z rutyną i witaminą C. Wspomniane substancje uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Kiedy dochodzi do infekcji, osocze z krwi przedostaje się do śluzówki nosa, wywołując dyskomfort.
Czy istnieje coś na katar, co ograniczałoby ilość wodnistej wydzieliny i łagodziło niedogodności towarzyszące infekcji? W ofercie allecco.pl znajdują się specjalne spraye, krople i tabletki. Poszczególne rozwiązania mają swoje zalety, ale też ograniczenia. Zostaną one przybliżone w dalszej części wpisu.
Istnieją różne preparaty na zatkany nos, przy ich wyborze warto uwzględnić przyczynę. Nie każdy lek na katar działa tak samo. Niekiedy wodnista wydzielina powstaje wskutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Zdarza się, że stanowi jeden z objawów alergii na pyłki czy kurz. Aerozol do nosa, który stosuje się przy uczuleniu, zawiera substancje o działaniu antyhistaminowym. Likwidują one obrzęk nosa i łagodzą katar alergiczny.
Krople do nosa należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wolno ich nadużywać, ponieważ prowadzi to do wysuszenia śluzówki nosa i jej chronicznego obrzęku. Niektóre produkty rozluźniają wydzielinę, inne działają obkurczająco na naczynia krwionośne. Krople do nosa z antybiotykiem sprawdzą się, gdy powstały dyskomfort stanowi efekt zakażenia bakteryjnego. Zawarty w nich lek uderza bezpośrednio w przyczynę infekcji.
Na katar do nosa zazwyczaj stosuje się spray. Posiada on liczne zalety. Działa miejscowo, przez co nie obciąża całego organizmu. Redukuje niedogodności związane z katarem. Poprawa następuje bardzo szybko, co jest niezwykle ważne przy nieżycie nosa.
Hipertoniczny spray do nosa przynosi wyraźną ulgę. Zmniejsza ilość wydzieliny, jaka zalega w górnych drogach oddechowych. Zgodnie z prawami fizyki i osmozy, woda zawsze przepływa z roztworu o niższym stężeniu do roztworu o wyższym stężeniu. Roztwór hipertoniczny zazwyczaj zawiera między 2,2 a 3% chlorku sodu, przez co „odciąga” wodę z nosa, dlatego prowadzi do podniesienia jakości życia u osób cierpiących na katar.
Na katar do nosa raczej nie stosuje się roztworów izotonicznych, ponieważ mają takie same stężenie chlorku sodu jak wodnista wydzielina. Wspomniane preparaty aplikuje się przy objawach wysuszenia śluzówki. Nawilżony nos wykazuje mniejszą podatność na infekcje, dlatego warto zadbać o jego stan i potraktować to jako element profilaktyki kataru.
Allecco.pl oferuje również krople na katar z metazolinami. Wspomniane substancje aktywne powodują obkurczenie naczyń krwionośnych w nosie. Skutkuje to zmniejszeniem syntezy wodnistej wydzieliny. Niestety, krople na katar z metazolinami można stosować przez krótki czas. Inaczej dają poważne skutki uboczne, prowadzą m.in. do wysuszenia śluzówki.
Niektóre osoby decydują się na tabletki na katar, które niwelują ilość wodnistej wydzieliny i ułatwiają oddychanie. Zawarta w nich pseudoefedryna działa podobnie jak metazoliny. Oznacza to, że redukuje obrzęk w obrębie nosa, gdyż wykazuje właściwości obkurczające naczynia krwionośne.
Łzawienie oczu, ból głowy, ból mięśni i stawów, ból gardła, gorączka, kaszel to pozostałe objawy, które towarzyszą infekcjom o podłożu wirusowym. Za skuteczny lek na gorączkę i ból uchodzi Apap, który zawiera paracetamol. Ibuprofen, obecny między innymi w leku Ibuprom Zatoki, dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne. Na kaszel zaś pomaga syrop z prawoślazem.
Tabletki uchodzą za skuteczny lek na katar. Pomagają złagodzić dokuczliwe objawy i zmniejszają wyciek wydzieliny. Uczestniczą zatem w udrożnieniu nosa. Za skuteczny lek na katar uchodzi między innymi Sudafed. Tabletki na katar zawierają takie składniki czynne jak pseudoefedryna, która obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Ułatwia tym samym swobodne oddychanie.
Leki zawierające ibuprofen wykazują aktywność przeciwzapalną. Zaleca się, aby stosować je przy zapaleniu zatok i gdy doskwierają bóle głowy.
Niezależnie od tego, jaki jest rodzaj kataru, pomóc może płukanie nosa wodą morską. Niektórzy sięgają też po sól fizjologiczną dostępną w aptece. Służy ona do przepłukiwania śluzówki nosa. Ponadto na zapchany nos pomaga stosowanie nawilżacza powietrza, inhalacji parowych z wykorzystaniem olejków eterycznych i odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się również krople do nosa, które zawierają substancje obkurczające naczynia krwionośne i zmniejszające obrzęk.
Alergiczny nieżyt nosa, zwany też katarem siennym, powstaje, gdy dochodzi do kontaktu z alergenami wziewnymi takimi jak roztocza, pyłki roślin i sierść zwierząt. Objawy alergii obejmują kichanie, wodnisty katar, świąd nosa, zatkanie nosa, łzawienie oczu.
Stosuje się między innymi tabletki musujące z wapnem, które wykazują działanie przeciwzapalne i antyalergiczne. Warto sięgnąć również po odpowiedni preparat antyhistaminowy, który ma postać tabletek. Leki nowej generacji opierają się na cetyryzynie i loratadynie. W walce z zatkanym nosem przy alergii stosuje się także krople zawierające leki antyhistaminowe i kortykosteroidy.
Leczenie kataru jest możliwe. Warto jednak wstępnie ustalić jego przyczynę. Katar zatokowy zwalcza się, stosując płukanie nosa i tabletki rozrzedzające zalegającą wydzielinę. Niekiedy lekarz decyduje o włączeniu antybiotyku. Na katar wirusowy pomaga zaś lek z pseudoefedryną, która zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Leki przeciwhistaminowe stanowią nieocenione wsparcie przy alergii wziewnej. W jej przypadku niekiedy włącza się sterydy i w ten sposób łagodzi stany zapalne.
Do płukania nosa warto używać soli fizjologicznej i wody morskiej. Oba preparaty są dostępne w aptece bez recepty. Irygator pozwala na ich aplikację bezpośrednio do jamy nosa. Regularne płukanie pomaga usunąć alergeny, śluz, zanieczyszczenia i patogeny.
W przypadku osób z nieżytem nosa zaleca się stosowanie soli fizjologicznej. Zawiera ona 0,9% chlorku sodu. Sól fizjologiczna służy do nawilżania śluzówki nosa. Niekiedy warto wprowadzić dodatkowo leki na katar.
Uczucie zatkanego nosa pojawia się przy katarze, który może mieć różne przyczyny. Jest to stan zapalny błony śluzowej nosa, który prowadzi do nadmiernej produkcji śluzu i obrzęku. Do wystąpienia kataru przyczyniają się infekcje wirusowe, alergie, zanieczyszczenia powietrza i zmiany temperatur.
Tak, zapalenie zatok wiąże się z obrzękiem błony śluzowej, czemu towarzyszy nadmierna synteza wydzieliny. W rezultacie pojawia się niedrożność nosa. Warto włączyć leki na katar, aby zredukować dyskomfort.
Katar bakteryjny na ogół trwa dłużej niż wirusowy. Niedrożność nosa utrzymuje się przez 7-10 dni. Poza tym manifestuje się gęstą wydzieliną o żółtym lub zielonkawym zabarwieniu.
Katar wirusowy zazwyczaj jest przezroczysty lub biały. Ma rzadszą konsystencję niż bakteryjny. Towarzyszy mu podrażnienie oczu. Pojawiają się też trudności w oddychaniu przez nos.
W leczeniu kataru często stosuje się rozwiązania, które pomagają w zniwelowaniu dokuczliwych dolegliwości. Roztwór izotoniczny chlorku sodu pozwala usunąć zalegającą wydzielinę wraz z zanieczyszczeniami. Warto wdrożyć również jeden z popularnych leków na katar na bazie pseudoefedryny. Pomocne okazują się również inhalacje z użyciem olejków eterycznych. Niekiedy wdraża się leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy w sprayu.
Zapalenie zatok przynosowych niekiedy wymaga wdrożenia odpowiedniej suplementacji. Na szczególną uwagę zasługuje witamina C, która wspiera odporność. Witamina D również wspomaga funkcje układu immunologicznego, podobnie jak cynk i probiotyki. Niekiedy wdraża się Renopuren Zatoki Max, który należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, aby uporać się z zapaleniem zatok.
Uczucie zatkania nosa można złagodzić, podnosząc głowę na wysokiej poduszce, stosując inhalacje i nawilżacz powietrza. Dobrym pomysłem wydają się również krople do nosa i leki przeciwhistaminowe. Choć uczucie zatkania nosa pomaga złagodzić pseudoefedryna, to tabletek z nią nie należy zażywać przed snem, gdyż działa pobudzająco. Leki na katar z tą substancją najlepiej stosować rano.