Kategorie
Zapalenie zatok wiąże się z infekcją bakteryjną, bądź wirusową i nawraca wtedy, kiedy poprzednie zakażenie zostało niedoleczone. Częściej dotyka alergików i astmatyków oraz osób mających problem z budową anatomiczną nosa i zatok. Toczący się stan zapalny powoduje, że w nabłonkach produkowana jest wydzielina, uniemożliwiająca swobodny przepływ powietrza przez ujścia zatok, stąd też uczucie ucisku i ból.
Osoby ze skłonnością do stanów zapalnych zatok powinny codziennie wykonywać toaletę nosa i zatok. Polegającą na płukaniu zatok za pomocą specjalnej butelki i roztworu mieszaniny różnych soli, bądź samego chlorku sodu. Zestaw taki umożliwia wtłoczenie roztworu do zatok przynosowych i ich oczyszczenie z zanieczyszczeń i patogenów. Oczywiście nawet czyszczenie nosa za pomocą zwykłej wody morskiej w sprayu, już daje dobre efekty. Kiedy jednak zapalenie się rozwinie, leczenie zatok powinno polegać na upłynnieniu zalegającej w nich wydzieliny na pomocą ziół w tabletkach na zatoki i ich oczyszczaniu. Można również stosować leki przeciwbólowe i tabletki osuszające błony śluzowe górnych dróg oddechowych, lecz najlepiej w ostateczności. Samo oczyszczenie zatok da już pożądane efekty.
Produkty na zatkane zatoki cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ wiele osób doświadcza tego problemu, któremu towarzyszy silny ból. Uniemożliwia on normalne funkcjonowanie i rodzi dyskomfort.
Wybierając lek na zapalenie zatok, warto uwzględnić przyczynę dolegliwości. Zazwyczaj dokuczliwe objawy wynikają z infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Patogeny po przedostaniu się do górnych dróg oddechowych zaczynają się intensywnie namnażać. Organizm usiłuje je zwalczyć, czego efektem jest stan zapalny. Z naczyń krwionośnych przesącza się część osocza, co skutkuje powstaniem wydzieliny. Gdy infekcja ma podłoże bakteryjne, nieocenionym wsparciem okazują się lekarstwa na zatoki z antybiotykiem. Przepisuje je lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i badań. Optymalnie byłoby dobrać antybiotyk po wykonaniu antybiogramu. Terapia celowana uchodzi za najbardziej skuteczną.
Istnieją preparaty na zatoki bez recepty. Dużą popularnością cieszą się zestawy do irygacji. Odpowiadają za przepłukanie zatkanych zatok, upłynnienie zalegającej wydzieliny i jej usunięcie. Wiele z nich swoje działanie opiera na soli morskiej i fizjologicznej. Niektóre płyny do irygacji zatok wzbogacono dodatkowymi składnikami, w tym ekstraktami roślinnymi.
Osoby, które skarżą się na zatkane zatoki, często przeprowadzają inhalacje z olejkiem eukaliptusowym lub tymiankowym. Wspomniane produkty pochodzenia naturalnego wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Wspomagają organizm w walce z patogenami. Olejki eteryczne działają drażniąco, dlatego należy je bezwzględnie rozcieńczać przed użyciem.
Kiedy doskwierają zatkane zatoki, wiele osób stara się złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Mało kto próbuje ustalić ich przyczynę. Znając ją, można uderzyć bezpośrednio w źródło problemu i uniknąć nawrotu. Zapalenie zatok często wynika z próchnicy zębów, którą należy wyleczyć u stomatologa. Jedną z przyczyn jest alergia, którą zwalcza się poprzez odczulanie. Doraźnie przy objawach uczulenia stosuje się leki antyhistaminowe.
Jakie leki na zatoki charakteryzują się najwyższą skutecznością działania? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż przyczyny zapalenia bywają różne. W pierwszej kolejności przystępuje się do złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości, w tym bólu.
Na zatoki bez recepty można stosować leki przeciwbólowe z paracetamolem i ibuprofenem. Łagodzą dyskomfort, jednocześnie obniżając gorączkę. Wspomniane tabletki na zatoki podaje się nawet małym dzieciom, zwracając uwagę na ich dawkę. Należy ją dostosować, uwzględniając masę ciała młodego człowieka. Specjaliści w sposób szczególny rekomendują ibuprofen, bo wykazuje aktywność przeciwzapalną. W rezultacie pomaga na ból zatok.
Istnieją także ziołowe leki na zatoki w formie sprayu, które posiadają właściwości sekretolityczne. Oznacza to, że rozrzedzają zalegającą wydzielinę, ułatwiając jej wydalanie. Przyczyniają się do zniwelowania obrzęku zatok i usunięcia patogenów odpowiedzialnych za infekcję.
Zdaniem niektórych osób najlepsze na zatoki są aerozole do nosa i krople. Oba produkty podaje się domiejscowo, co pozwala uniknąć ogólnoustrojowych skutków ubocznych. Niektóre upłynniają zalegającą wydzielinę, inne niwelują obrzęk, powodując „odetkanie nosa”. Wybrane krople na zatoki z powodzeniem stosuje się też przy grypie i alergii. Zmniejszają przekrwienie śluzówki, zapobiegając dalszemu przesączaniu się osocza z naczyń włosowatych.
Niektórzy chorzy zastanawiają się, czy istnieje coś na zatoki, co warto stosować od środka. Dobrym rozwiązaniem wydają się tabletki z pseudoefedryną, które niwelują obrzęk nosa.
Lek na zatoki należy dobrać do specyfiki zgłaszanych dolegliwości. Kiedy zapalenie obejmuje obszar przynosowy, pomocne okazują się krople i aerozole. Gdy pojawia się ból czoła, wówczas wiele osób jako lek na zatoki stosuje ibuprofen, który słynie z właściwości przeciwzapalnych.
allecco.pl oferuje następujące preparaty na zatkane zatoki:
Wybierając dobry lek na zatoki czołowe, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.