Kategorie
Niesteroidowe leki przeciwzapalne są dostępne w różnych postaciach. Największą popularnością cieszą się tabletki i kapsułki. Jednak u dzieci, osób leżących czy mających problemy z połykaniem tabletek zazwyczaj stosuje się leki w postaci płynu lub proszku do sporządzania roztworu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne w postaci tabletek stosuje się zarówno w infekcjach wirusowych (gdy konieczne jest obniżenie temperatury), jak i w przypadku leczenia umiarkowanego lub silnego bólu różnego pochodzenia.
Maść przeciwzapalna jest przeznaczona do leczenia bólu o charakterze miejscowym. Przede wszystkim, gdy dojdzie do urazu mechanicznego lub w tkankach rozwinie się stan zapalny. Stosowanie NLPZ w tej postaci zmniejsza ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych skutków ubocznych. W naszej aptece można znaleźć zarówno żele przeciwzapalne, jak i plastry lecznicze z NLPZ (np. Czarci plaster).
Leki przeciwzapalne bez recepty to m.in.:
Najsilniejszy lek przeciwzapalny bez recepty to ketoprofen (np. Ketokaps). Do grupy leków o silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym należą także naproksen i metamizol. Do NLPZ o umiarkowanie silnym działaniu należy m.in. kwas acetylosalicylowy.
Leki z grupy NLPZ są stosowane w przypadku schorzeń o podłożu zapalnym. Stan zapalny to efekt reakcji obronnej układu immunologicznego. Mogą wywołać ją nie tylko wirusy, bakterie, i grzyby, ale także czynniki fizyczne i chemiczne.
O stanie zapalnym mogą świadczyć takie objawy jak gorączka, ból, obrzęk, zaczerwienienie skóry, jej ucieplenie oraz upośledzenie funkcji tkanki, a nawet całego narządu. Osobie, która zmaga się ze stanem zapalnym, może towarzyszyć także pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i utrata apetytu. Stan zapalny jest reakcją pożądaną (choć nieprzyjemną). Oznacza, że organizm podjął walkę z patogenami lub innymi szkodliwymi czynnikami. Można podzielić go na: ostry, podostry i przewlekły.
Wskazaniem do stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych są m.in.:
Przed zastosowaniem leków z grupy NLPZ należy zapoznać się ulotką. Niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie należy łączyć z kilkoma różnymi lekami z tej samej grupy jednocześnie (istnieje wówczas większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). Nie powinno się łączyć ich także z diuretykami oraz lekami zwiększającymi krzepliwość krwi. NLPZ, tak jak inne leki, mogą powodować skutki uboczne. Do najczęstszych należą: biegunki, zaparcia i nudności.