Kategorie
Bólowi mogą towarzyszyć takie objawy jak: zaczerwienie, obrzęk i ucieplenie. W naszej aptece internetowej znajdziesz żele i maści przeciwbólowe przeznaczone do łagodzenia dolegliwości o charakterze miejscowym. W przypadku silnego bólu utrudniającego normalne funkcjonowanie warto skonsultować się z lekarzem.
Preparaty przeciwbólowe do smarowania różnią się m.in. postacią (na rynku można znaleźć produkty w postaci żelu, kremu, balsamu lub emulsji), rejestracją (lek OTC, wyrób medyczny lub kosmetyk), a także substancjami czynnymi.
W popularnych preparatach przeciwbólowych przeznaczonych do leczenia bólu miejscowego stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak: naproksen, dikolfenak, etofenamat czy ibuprofen. W maściach przeciwbólowych oprócz NLPZ można znaleźć także wyciągi ziołowe (np. żywokost, gojnik, alantoina, ekstrakt z kadzidłowca, olejek ze starzęśli, ekstrakt z imbiru czy ekstrakt z czarciego pazura).
Preparat należy dobrać do wieku i stanu zdrowia, uwzględniając takie czynniki jak przyjmowane leki i ewentualne reakcje alergiczne. Osoby uczulone na jakikolwiek składnik produktu powinny unikać jego stosowania lub skonsultować się z lekarzem.
Należy dobrać postać preparatu do miejsca występowania dolegliwości oraz stopnia bólu. Żel przeciwbólowy nie powinien być stosowany na otwarte rany.
Maść przeciwbólowa rozgrzewająca to jeden z najpopularniejszych preparatów przeciwbólowych. Składniki zawarte w tego typu produktach delikatnie drażnią zakończenia nerwowe. Dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, dlatego skóra może stać się lekko zaczerwieniona (objaw przejściowy).
Maść rozgrzewająca najczęściej jest stosowana przez osoby pracujące fizycznie i sportowców. To grupy, które są najbardziej narażone na różnego rodzaju urazy. Żele przeciwbólowe można stosować regularnie po intensywnym wysiłku fizycznym, aby poprawić ukrwienie skóry i przyspieszyć regenerację mięśni.
Końska maść rozgrzewająca (np. SwissMedicus Końska Maść) rozluźnia i pomaga pozbyć się nadmiernego napięcia mięśniowego. Jednym z najpopularniejszych składników maści rozgrzewających jest także kapsaicyna. To związek pozyskiwany z czerwonej papryczki chilli (można znaleźć ją w takich preparatach jak Neoclinic Arthformuła Maść rozgrzewająca z kapsaicyną). Działanie rozgrzewające wykazuje również olejek z sosny, tymianku lub goździków. Ponadto w preparatach ziołowych można znaleźć składniki o działaniu łagodzącym i antyseptycznym (np. olejek z drzewa herbacianego i rumianek), a także nawilżającym (aloes i olej ze słodkich migdałów).
Maści chłodzące zawierają takie składniki jak etanol, metanol, ekstrakt z eukaliptusa i mięty pieprzowej (np. Biofrost). Wskazaniem do stosowania maści chłodzących są urazy, kontuzje mięśni i stawów, a także zmiany zwyrodnieniowe i dolegliwości reumatyczne. Maść chłodzącą można stosować także do masażu sportowego zarówno przed, jak i po treningu. Zastosowane w nich składniki przyspieszają regenerację tkanek i obkurczają naczynia krwionośne.
Maść rozgrzewająca dla dzieci najczęściej bywa stosowana m.in. w przypadku infekcji wirusowych (takich jak grypa czy przeziębienie), którym często towarzyszy ból mięśni i stawów. Tego typu preparaty są bogate w olejki eteryczne m.in. olejek sosnowy, olejek eukaliptusowy, olejek z drzewa cedrowego czy kamforę (np. Salorhin). Dzięki temu, że udrażniają nos, ułatwiają maluszkowi oddychanie. Działają rozluźniająco i pomagają w zasypianiu. Można je stosować do masażu.