Kategorie
Bardzo duże dolegliwości bólowe powoduje odsłonięcie wrażliwej miazgi zębowej, np. poprzez rozwój próchnicy. Podobnie dzieje się w przypadku chorób przyzębia, czy zapalenia okostnej. Wiadomo, że najlepszym sposobem na ból zęba jest wizyta u dentysty, ale jeśli nie możemy udać się do niego od razu można próbować płukania naparem z szałwii, bądź roztworem płynu Lugola lub nacierania amolem. Przy bardzo silnym bólu, warto sięgnąć po leki na ból zęba.
W związku z tym, że bardzo często ból zęba wiąże się ze stanem zapalnym, warto sięgać po środki o działaniu przeciwzapalnym, szczególnie przed wizytą u dentysty. Można zastosować przykładowo ketonal na ból zęba, tym bardziej że ostatnimi czasy jest dostępny bez recepty. W przypadku nerwobóli, np. po wyrwaniu zęba wystarczające są środki na bazie paracetamolu, wzbogacone o kodeinę, która to zwiększa efekt przeciwbólowy. Mocnym lekiem przeciwbólowym jest również pyralgina.
Ból zęba nasilający się w trakcie jedzenia, obrzęk i nadwrażliwość na zmiany temperatur to objawy, które mogą świadczyć o rozwijającym się w jamie ustnej stanie zapalnym. Konieczna jest jak najszybsza wizyta u stomatologa. Dolegliwości mogą być tak silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Mocny ból zęba spowodowany rozwojem próchnicy lub urazem można złagodzić za pomocą leków dostępnych bez recepty.
W naszej aptece znajdziesz produkty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym w postaci tabletek, kapsułek, proszku do sporządzania roztworu, zawiesiny lub czopków.
Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest próchnica. To choroba, która przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w stadium zaawansowanym. Nieleczona próchnica może prowadzić do rozpadu zębiny, zajęcia miazgi zębowej, powstania ropnia, a nawet utraty zęba. W skrajnych przypadkach stan zapalny może objąć zatoki, mózg, a nawet mięsień sercowy.
Ból zęba może być także wynikiem urazu mechanicznego. Do pęknięcia, złamania lub ukruszenia zęba może dojść nie tylko w wyniku wypadku, ale także w trakcie codziennej aktywności, np. podczas uprawiania sportu, a nawet zabawy.
W tej kategorii można znaleźć preparaty dostępne bez recepty, które mogą stanowić doraźną pomoc w dolegliwościach bólowych towarzyszących stanom zapalnym jamy ustnej.
Do najpopularniejszych substancji stosowanych na ból zęba bez recepty należą:
Lek przeciwbólowy na zęby może występować m.in. pod postacią tabletek, zawiesiny doustnej, czopków lub saszetek do rozpuszczenia w wodzie. Przy doborze preparatu należy uwzględnić takie czynniki jak wiek chorego, stan zdrowia oraz przyjmowane leki. Na ból zęba bez recepty można stosować także płyny stomatologiczne, które łagodzą dolegliwości, np. Rapidentin bazujący na olejku eterycznym goździkowym.
Tabletki na ból zębów mogą działać nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie, hamując aktywność enzymów cyklooksygenazy, czego efektem jest zmniejszenie stanów zapalnych.
Silny lek na ból zębów bez recepty to np. Ketonal. Przeciwzapalne tabletki na ból zębów to także Ibuprom czy Naxii. Na dolegliwości o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu można zastosować Apap. Tabletka na ból zęba nie powinna jednak zastąpić wizyty u stomatologa.
U dzieci na ból zęba bez recepty najczęściej stosuje się paracetamol w postaci czopków lub zawiesiny doustnej. Dobór preparatu powinien być uzależniony od wieku dziecka. Dawkę zawsze należy dobrać do masy ciała.
U kobiet ciężarnych nie zaleca się stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą powodować większe ryzyko krwawienia u matki lub uszkodzenia płodu. Kwas acetylosalicylowy, jako lek przeciwbólowy, powinien być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy na zęby u kobiet w ciąży uważany jest paracetamol. Zawsze należy stosować go zgodnie z zaleceniem i nie przekraczać dziennej dawki. W razie jakichkolwiek wątpliwości przed zastosowaniem tabletki na ból zębów należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Nieinwazyjnym sposobem na złagodzenie bólu zęba mogą być zimne okłady żelowe (np. Nexcare ColdHot), które można chłodzić w lodówce lub zamrażarce.