Kategorie
Siniaki nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale są także bolesne. Skóra w miejscu powstania urazu jest tkliwa i wrażliwa na dotyk. Mamy jednak dobrą wiadomość – siniaki najczęściej wchłaniają się samoistnie. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Proces ten może potrwać nawet 14 dni (szybkość znikania siniaków zależy od uwarunkowań genetycznych, a także obszaru, który uległ stłuczeniu). Po kilku dniach od urazu fiolet może przejść w zieleń i żółć. To efekt m.in. rozkładu hemoglobiny.
Preparaty o konsystencji półpłynnej są wygodne w stosowaniu. Należy jednak pamiętać o ich regularnej aplikacji i pozostawić skórę odsłoniętą do momentu wchłonięcia. Maść na urazy wspiera regenerację tkanek.
Maści i żele na stłuczenia oraz siniaki można zastąpić plastrami leczniczymi. Ich zaletą jest brak konieczności powtórnej aplikacji. Tego typu produkty nie brudzą rąk i odzieży.
Spray na stłuczenia, zwichnięcia i naciągnięcia zawiera substancje czynne o działaniu chłodzącym i łagodzącym ból. Może być stosowany w celu opóźnienia powstania opuchlizny i siniaków w miejscu urazu.
Popularną metodą radzenia sobie ze stłuczeniami są okłady. W naszej aptece internetowej znajdziesz żelowe okłady zimno-ciepłe (np. Nexcare ColdHot), które możesz stosować na skórę, gdy nie doszło do przerwania tkanek.
W maściach na stłuczenia można znaleźć zarówno niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak i wyciągi ziołowe. Wśród najczęściej stosowanych NLPZ jest: ibuprofen (n. Nurofen mięśnie i stawy), etofenamat (np. Traumon), diklofenak (np. Voltaren, Diclac), Stosowanie danego preparatu powinno być uzależnione m.in. od stopnia nasilenia bólu. Przeciwwskazaniem może być uczulenie na składniki preparatu. Popularnymi składnikami ziołowymi wspierającymi proces regeneracji tkanek po stłuczeniu, skręceniu lub zwichnięciu są m.in. wyciąg korzenia żywokostu lekarskiego, gojnik i alantoina (takie połączenie można znaleźć np. w preparacie Gojnik+Żywokost Eko Medica), a także kora drzewa boswellia serrata, alantoina, D-panthenol i witamina E (np. Żel z żywokostem i boswellią).
Zawodowi sportowcy oraz inne osoby aktywne fizycznie to grupy szczególnie narażone na urazy mechaniczne i kontuzje. Stłuczenia i siniaki mogą uniemożliwić lub znacznie utrudnić szybki powrót do treningów.
Podstawowym objawem stłuczenia jest punktowy ból o różnym nasileniu (od słabego po ostry i kłujący). To sprawia, że miejsce urazu jest szczególnie wrażliwe na dotyk. Może być także ucieplone i obrzęknięte. Jeśli stłuczenie dotyczy kończyny, ból może utrudniać poruszanie nią.
Maść na stłuczenia dla sportowców może zawierać zarówno leki z grupy NLPZ, jak i wyciągi ziołowe. Wybrane preparaty można stosować bezpośrednio po urazie (w którym nie doszło do przerwania ciągłości skóry), a także profilaktycznie po wysiłku fizycznym (np. SwissMedicus PferdeBalsam z CBD).
Dzieci są szczególnie narażone na stłuczenia i siniaki. Na szczęście większość urazów nie stanowi poważnego zagrożenia. Aby ulżyć maluszkowi w cierpieniu i przyspieszyć regenerację skóry, można stosować maści lub żele zawierające substancje o działaniu przyspieszającym ukrwienie. Dobrze sprawdzą się także okłady. Przed zastosowaniem maści lub żelu na stłuczenia należy upewnić się, że produkt jest przeznaczony dla dzieci i dobrać dawkę do wieku maluszka.