Kategorie
Bolesność w podbrzuszu, o tępym charakterze związana jest z wydzielaniem prostaglandyn przez macicę. Z jednej strony chronią one przed nadmierną utratą krwi, a z drugiej powodują skurcz mięśni gładkich podczas miesiączki. Jest to fizjologiczne odczuwanie bólu menstruacyjnego. Można zacząć się niepokoić, kiedy ból o podobnym charakterze pojawia się po okresie, bądź towarzyszą mu upławy z pochwy, czy krwawienia międzymiesiączkowe. Może to świadczyć o innych schorzeniach dróg rodnych. W przypadku, gdy bolesne miesiączkowanie utrudnia nam funkcjonowanie, wtedy warto zgłosić się po pomoc do lekarza ginekologa.
W związku z tym, że odpowiedzialne za skurcz mięśni gładkich prostaglandyny są mediatorami stanu zapalnego w bólu miesiączkowym dobrze sprawdzają się leki przeciwzapalne, które dają również efekt przeciwbólowy, zawierające np. ibuprofen. Warto sięgać również po leki rozkurczowe, kiedy odczuwalny jest mocny skurcz mięśni podbrzusza oraz zioła o działaniu spazmolitycznym.
Bóle menstruacyjne czasem okazują się na tyle silne, że wyłączają kobiety z normalnego życia na kilka dni. Sprawiają, że niemożliwa staje się praca zawodowa i/lub nauka. Zwykłe czynności takie jak prysznic czy przygotowanie posiłku także stanowią nie lada wyzwanie. W skrajnych przypadkach bóle menstruacyjne powodują omdlenia. Nie należy ich lekceważyć, gdyż mogą zwiastować choroby, np. endometriozę, mięśniaki macicy czy torbiele jajnika. Zaleca się, aby kobiety, które cierpią na silne bóle menstruacyjne, skonsultowały się z ginekologiem. Lekarz wykona USG przez powłoki brzuszne i transwaginalne. Badania pomogą wykluczyć poważniejszą przyczynę zgłaszanych dolegliwości. Kluczową rolę odgrywa regularne wykonywanie cytologii, która pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium.
Warto podkreślić, że bóle menstruacyjne przytrafiają się też zdrowym kobietom, u których nie zaobserwowano żadnych nieprawidłowości anatomicznych i fizjologicznych. Kiedy jajniki uwalniają dojrzałą komórkę jajową (owulacja), macica przygotowuje się na przyjęcie zarodka. Jej ściany grubieją i stają się gąbczaste. Jeśli komórka jajowa nie zostaje zapłodniona, endometrium zaczyna się łuszczyć. Musi zostać wydalone z ustroju, dlatego mięśnie gładkie macicy regularnie się kurczą, wywołuje to bóle menstruacyjne. Zazwyczaj przybierają one umiarkowany charakter. Niestety, u niektórych zdrowych kobiet stają się trudne do zniesienia. Dzieje się tak, gdy skurcze mięśni gładkich macicy są wyjątkowo intensywne, przez co nie zostają one prawidłowo dotlenione.
Zauważono, że bóle menstruacyjne szczególnie dają się we znaki kobietom, które zmagają się z anemią. Uzupełnienie poziomu żelaza może złagodzić problem.
Kobiety często skarżą się, że bóle menstruacyjne generują ogromny dyskomfort. Istnieją skuteczne sposoby, które pomagają go złagodzić. Początkowo warto skorzystać z naturalnych metod. Ciepły termofor położony na brzuchu niweluje dokuczliwe dolegliwości. Wbrew pozorom, dobre rezultaty przynosi też umiarkowana aktywność fizyczna. Zaleca się, aby pomimo nieprzyjemnych dolegliwości wyjść na spacer. Niekiedy kobiety, którym doskwiera ból menstruacyjny, kierują się do gabinetu fizjoterapeutki uroginekologicznej. Specjalistka pomaga im rozluźnić mięśnie. Pokazuje również ćwiczenia na bolesne miesiączki, które powinny samodzielnie wykonywać w domu.
Istnieją specjalne leki na bóle menstruacyjne. Jedne tylko redukują zgłaszane dolegliwości (paracetamol). Drugie wykazują także działanie przeciwzapalne i hamują uwalnianie prostaglandyn, które odpowiadają za skurcze mięśni gładkich. Taką aktywność posiada ibuprofen. Warto zaznaczyć, że paracetamol stanowi lepsze rozwiązanie dla kobiet, które borykają się z wrzodami żołądka. Ibuprofen może podrażniać przewód pokarmowy, dodatkowo nasilając problem.
Kobietom, którym dokucza wyjątkowo silny ból menstruacyjny, rekomenduje się deksketoprofen. Łączy on działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wszystkie wyżej wspomniane leki należy zażywać tylko wtedy, gdy jest to konieczne, czyli podczas trwania nasilonych dolegliwości.
Kiedy pojawia się silny ból menstruacyjny, kobiety często zastanawiają się, co mogłoby go złagodzić. Odruchowo sięgają po tabletki, choć istnieją również naturalne sposoby. Dobre rezultaty czasem przynoszą ciepłe okłady na brzuch. Odradza się jednak branie gorących kąpieli, gdyż niekiedy wywołują krwotok. Dużą popularnością cieszą się napary ziołowe z krwawnika. Jeśli dolegliwości nie są bardzo nasilone, warto rozważyć spacer, podczas którego wydzielają się endorfiny. Pełnią one rolę naturalnych substancji przeciwbólowych. Pomocne okazuje się wykluczenie z diety produktów o silnym działaniu prozapalnym. Najlepiej odstawić je na kilka dni przed planowaną miesiączką.
Warto zwrócić uwagę na leki na bóle miesiączkowe takie jak Drotafemme, które wykazują aktywność rozkurczową. Tabletki z paracetamolem, ibuprofenem i deksketoprofenem także przynoszą poprawę. Należy jedynie unikać kwasu acetylosalicylowego, gdyż rozrzedza krew i zwiększa ryzyko krwotoku.
Ból miesiączkowy nie musi wyłączać kobiety z normalnego życia. Jeśli staje się bardzo dokuczliwy, należy skonsultować się z ginekologiem. Specjalista ustali przyczynę zgłaszanych dolegliwości. Niekiedy dyskomfort ma związek z endometriozą lub mięśniakami macicy. Obie przypadłości wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia. Ich opanowanie sprawia, że ból menstruacyjny przestaje tak mocno doskwierać. Jakość życia wyraźnie wzrasta.
Doraźnie warto stosować tabletki na bóle menstruacyjne, które zawierają: