Ból w obrębie stawów to najczęściej przypadłość seniorów. Z upływem lat struktury stawowe ulegają bowiem degeneracji. Jak temu zapobiegać, co stosować, aby zniwelować już występujące objawy – oto kilka wskazówek od eksperta allecco.pl.
Zimowe kontuzje: jak im zaradzić
Na śniegu często dochodzi do złamań, zwichnięć i innych urazów. Jak im zapobiec? O czym warto pamiętać przed wyjściem na stok lub lodowisko – podpowiada ekspert allecco.pl.
- Rozgrzewka musi być
- Odpowiedni strój jest ważny
- Nie bagatelizuj drobnych kontuzji
- Zwróć uwagę na dietę
Kontuzje najczęściej przytrafiają się tym, którzy ruszają na stok czy lodowisko bez wcześniejszego przygotowania organizmu. Ciało nieprzyzwyczajone do takiej aktywności jest nieelastyczne i zupełnie niegotowe na wzmożony wysiłek. Dlatego każda osoba, chcąca spędzić ferie zimowe bezpiecznie i aktywnie, powinna przynajmniej kilka tygodni wcześniej zadbać o kondycję fizyczną.
Przygotowania do sezonu powinny obejmować nie tylko ćwiczenia na stawy lub konkretną partię ciała, ale należy wziąć pod uwagę cały organizm. Aktywność musi być dostosowana do indywidualnych możliwości. U osób mało aktywnych dobrym wyborem będzie rozpoczęcie budowania kondycji od zwykłych spacerów. Dzięki temu rozruszamy ciało, wzmocnimy kości, uelastycznimy stawy i będziemy mniej podatni na różne kontuzje.
Rozgrzewka musi być
Bez rozgrzewki nie możemy mówić o bezpiecznym uprawianiu sportu. Jest to podstawa każdej aktywności fizycznej. Warto taki nawyk budować już u dzieci, aby wszedł im w krew i był czymś naturalnym przed ruszeniem na stok. Rozgrzewka nie musi być długa – wystarczy zaledwie kilka minut przed jazdą na nartach, desce czy łyżwach, aby rozruszać ciało. W przypadku narciarstwa, szczególną uwagę należy przyłożyć do rozgrzania stawów kolanowych, a snowboardu – barków i nadgarstków. Natomiast fani łyżwiarstwa najczęściej narażeni są na urazy kończyn dolnych i górnych, a także kręgosłupa. Podczas rozgrzewki powinni się więc skupić dodatkowo na tych partiach ciała.
Przykładowe ćwiczenia na stawy, które powinny być wykonane w ramach rozgrzewki, można bez problemu znaleźć w Internecie, zwracając uwagę na to, aby były opracowane przez specjalistę.
Odpowiedni strój jest ważny
Bezpieczne ferie zimowe to nie tylko odpowiednie przygotowanie fizyczne, ale w równej mierze także właściwie dobrany strój. Ma być wygodny, nieuwierający i niekrępujący ruchów. Poza tym musi chronić przed przegrzaniem i wyziębieniem organizmu – materiał powinien być oddychający.
Niektóre sporty zimowe, takie jak narciarstwo czy snowboard, wymagają stosowania dobrze dobranego kasku i gogli. Kask zmniejsza ryzyko niebezpiecznych uszkodzeń głowy. W każdym kraju przepisy dotyczące przymusowego korzystania z ochronnego kasku są inne. W Polsce ten wymóg dotyczy dzieci do 16-tego roku życia. W Niemczech czy Szwajcarii nie ma natomiast takiego obowiązku.
Nie bagatelizuj drobnych kontuzji
Kontuzjom zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak jakaś się przytrafi, nie powinniśmy jej lekceważyć. Sporty zimowe niestety sprzyjają złamaniom, zwichnięciom, skręceniom oraz innym urazom kończyn, kręgosłupa i głowy. Nieleczone kontuzje mogą mieć poważne konsekwencje – grożą trwałymi uszkodzeniami stawów. Nawet z pozornie niegroźnym urazem warto wybrać się do lekarza i w razie potrzeby odpowiednio go leczyć.
Jeśli doszło do stłuczenia, pojawił się ból i obrzęk, początkowo możemy pomóc sobie sami. W aptece dostępne są specjalnekompresy chłodzące Nexcare Cold-Hot o różnej wielkości. Możemy je przechowywać w lodówce i używać wielokrotnie, w zależności od potrzeb. Do chłodzenia możemy też wykorzystać spraye np.Altacet Ice, Ultra ICE lub maści np. Maść Końska Chłodząca. Zimno szybko uśmierzy ból, zmniejszy obrzęk i przyniesie ulgę.
Zwróć uwagę na dietę
Dieta ma ogromny wpływ na stan organizmu i jego prawidłowe funkcjonowanie. Oddziałuje na kości, stawy i mięśnie. Jeśli pokarmy są zróżnicowane i dostarczają wszystkich potrzebnych składników, ciało jest w dobrej formie i łatwiej radzi sobie z obciążeniem. Dzięki temu jest mniej podatne na urazy.
Ważne jest nie tylko spożywanie warzyw i owoców, ale także kwasów omega-3, które działają przeciwzapalnie. Znajdziemy je w rybach – przede wszystkim łososiu, sardynkach i tuńczyku. Jeśli ryby goszczą na talerzach rzadko, można uzupełnić kwasy omega-3 stosując suplementy na stawy – Gold Omega 3 lub Bio-Omega 3 Natural.
Jeśli natomiast dieta jest ogólnie uboga w składniki odżywcze, można sięgnąć po odpowiednie suplementy na stawy, które ją uzupełnią i tym samym wzmocnią organizm. Aby przyniosło to efekt, należy zacząć je stosować kilka tygodni przed zimowym wyjazdem.
Suplementy na stawy, przeznaczone dla osób planujących intensywny wysiłek, zawierają najczęściej glukozaminę, chondroitynę i kolagen. Substancje te mają wzmocnić kości i stawy, a dzięki temu przygotować je na większe obciążenie.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.