Płukanie nosa i zatok skutecznie wspomaga leczenie ostrego i przewlekłego stanu zapalnego. Nie są to jedyne dolegliwości, przy których można wykonywać ten zabieg. Komu oczyszczanie nosa solą fizjologiczną przyniesie ulgę i o czym należy pamiętać, aby płukanie zatok w domu było bezpieczne - wyjaśnia ekspert allecco.pl.
Sposób na oczyszczanie noska u małych dzieci
Czy wiesz, jak czyścić nos u małego dziecka, co zrobić, aby niemowlakowi łatwiej się oddychało, gdy ma katar i dlaczego lepiej wykonać nebulizację zamiast stosować tradycyjną gruszkę? Oto porady eksperta Allecco.pl.
- Metody czyszczenia nosa u niemowląt
- Woda morska do nosa dla dziecka
- Czyszczenie noska u noworodka
- Aspirator do nosa dla dziecka
- Gruszki do nosa dla dzieci
- Olejki eteryczne – plasterki, żele
- Krople do nosa
- Nebulizacja
Metody czyszczenia nosa u niemowląt
Nieżyt błony śluzowej nosa, potocznie zwany katarem, to nie lada problem dla małych dzieci. Niemowlę nie potrafi oddychać przez usta, a dzieci do trzeciego roku życia nie są w stanie dobrze wydmuchać nosa przy pomocy chusteczki. Jak zatem pomóc najmłodszym pacjentom w oczyszczaniu noska i uchronić ich przed rozwojem poważniejszych infekcji?
Właściwa kondycja błony śluzowej nosa sprawi, że będzie on w pełni spełniał swoje funkcje. Dzięki temu do dróg oddechowych dziecka dostanie się ogrzane, oczyszczone i nawilżone powietrze. Kiedy jednak pojawia się nadmiar śluzu w nosie, czy dużo pyłu i zanieczyszczeń, naturalne mechanizmy oczyszczające nie nadążają z ich usuwaniem. W konsekwencji dziecko z katarem czy zatkanym noskiem nie ma apetytu, jest marudne i ma problemy ze snem. Dlatego w celu poprawy komfortu malucha warto znać podstawowe metody oczyszczania noska i wybrać tę najlepszą.
Każdy rodzic ma na to swoje sposoby. Warto sięgać po przystosowane do tego celu produkty do oczyszczania noska, dostępne w aptekach. Ważne jest również upłynnianie wydzieliny i płukanie noska.
Woda morska do nosa dla dziecka
Niewątpliwie warto stosować wodę morską codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Zwłaszcza zimą, kiedy zapylenie powietrza jest bardzo wysokie. Woda morska pozwala nam nawilżyć i oczyścić błonę śluzową nosa, a dzięki odpowiedniemu atomizerowi dociera tam gdzie trzeba. Na rynku mamy wiele produktów tego typu:
- izotoniczny roztwór wody morskiej – nadaje się do codziennej pielęgnacji, a także sprawdza się przy katarze, gdyż oczyszcza błonę śluzową z bakterii, alergenów, wirusów i zanieczyszczeń, np. Vicks Aquababy woda morska
- hipertoniczny roztwór wody morskiej – zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, dlatego lepiej sprawdza się przy obfitym katarze, ale może być stosowany dopiero od 6. miesiąca życia, np. Marimer baby hipertoniczny
- roztwór wody morskiej z dodatkami – są to często składniki o działaniu nawilżającym, łagodzącym i powlekającym, jak glicerol – Woda morska z glicerolem czy aloes – Quixx Soft lub pierwiastki śladowe – Sterimar Baby, dające efekt przeciwbakteryjny.
Jak wybrać wodę morską do nosa dla dziecka?
Jest jeszcze kilka aspektów na które powinniśmy zwrócić uwagę. Sięgajmy po produkty przeznaczone dla dzieci - jest to o tyle istotne, że dla maluchów wielkość aplikatora jest odpowiednio mniejsza. Ponadto na etykiecie produktu powinna widnieć informacja, od jakiego wieku może być on stosowany u dzieci, starajmy się przestrzegać tych wytycznych. Zbyt silne rozpylenie wody morskiej w nosku dziecka może uszkadzać śluzówkę i być bolesne. Dlatego dla niemowląt należy wybierać produkty dopuszczone do stosowanie od pierwszych dni życia z odpowiednio delikatnym mechanizmem rozpylającym, np. Marimer Baby czy Disnemar Baby. Również z oczyszczaniem zatok poprzez irygację powinniśmy się wstrzymać, co najmniej do 4. roku życia dziecka.
Czyszczenie noska u noworodka
Od kiedy?
Nie ma przeciwwskazań, żeby robić to od pierwszych dni życia, jeśli dziecko nie jest wcześniakiem. Kiedy jednak kwestia dotyczy tak małych pacjentów zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza lub położnej.
Jak często?
Jeśli zaczął się u dziecka katar, to kilka razy dziennie. Stosując wodę hipertoniczną lub izotoniczną. Natomiast profilaktycznie w ramach toalety nosa, używając wody izotonicznej, najlepiej chociaż raz dziennie, a gdy zapylenie powietrza jest wysokie - zawsze po powrocie do domu. Bardzo ważne są tego typu zabiegi w przypadku alergików, a kilkukrotne czyszczenie nosa w ciągu dnia zapewni zmniejszenie objawów alergii, gdyż pozwoli wypłukać alergeny z błony śluzowej nosa.
Aspirator do nosa dla dziecka
Ma on za zadanie wyssać wydzielinę z noska dziecka. Przed wykonaniem zabiegu zawsze warto upłynnić zalegającą wydzielinę zakraplając sól fizjologiczną do noska lub używając wody morskiej.
Jaki aspirator dla niemowląt? To nie łatwe pytanie, gdyż przy wyborze można zwracać uwagę na wiele aspektów, m.in. możliwość wyczyszczenia jego poszczególnych elementów i zachowania higieny, poręczność, bezpieczeństwo stosowania u najmłodszych, czy dodatkowe akcesoria, jak filtry, wymienne końcówki. Dlatego przybliżymy sposób działania każdego z nich. Ze względu na siłę jaka zostaje użyta do wyciągnięcia zalegającej wydzieliny wyróżniamy następujące aspiratory:
- Aspiratory na wdech – za pomocą mocnego wdechu rodzica wydzielina z noska zasysana jest do urządzenia, gdzie zatrzymuje się na odpowiednim filtrze. Są one łatwe w utrzymaniu, gdyż całość można rozmontować i umyć, oraz poręczne, ponieważ mogą zostać użyte nawet podczas podróży. Niestety filtry tego produktu są jednorazowego użytku i powinny być wymieniane. Podczas zabiegu istnieje ryzyko przepływu powietrza w drugą stronę, co spowoduje, że wydzielina wraz z zarazkami trafi z powrotem do noska dziecka. Niewątpliwie najpopularniejszym aspiratorem tego typu jest NoseFrida.
- Aspirator podłączany do odkurzacza – siła ssąca odkurzacza jest mocno redukowana przez mechanizm aspiratora i w ten sposób zasysana jest wydzielina. Nie należy jednak korzystać z tego urządzenia za często, gdyż powoduje przekrwienie błony śluzowej noska i jej wysuszenie. Warto użyć odkurzacza o zmiennej mocy, aby mieć większą kontrolę nad procesem i nie wykonać zabiegu zbyt mocno. Wadą tego typu aspiratorów jest ich głośność, ze względu na wykorzystanie odkurzacza oraz nieporęczność, ponieważ może być on używany jedynie w domu. Z drugiej jednak strony jest to proces higieniczny i gwarantujący skuteczny, jednokierunkowy przepływ wydzieliny. Jaki odkurzacz do nosa dla dziecka? Najbardziej znanym na rynku, niewymagającym filtrów i posiadającym szczoteczkę czyszczącą jest Katarek Plus, alternatywę stanowi produkt Sopelek 3, który można używać jako urządzenie do odkurzacza lub jako aspirator na wdech.
- Aspirator elektryczny – niewątpliwie droższy od wyżej opisanych, jednak w jego przypadku nie mamy obawy, że zadziała za mocno, możemy zabrać go ze sobą wszędzie, a do tego jest dla dziecka atrakcyjny - kolorowy i z melodyjkami. Może być on jednak za słaby przy gęstym, zalegającym katarze.
Gruszki do nosa dla dzieci
Znana od lat metoda odciągania dzieciom kataru za pomocą gruszki jest niewątpliwie tania, ale coraz mniej popularna. Nic dziwnego, ponieważ jest mało higieniczna, mało efektywna, a podczas zabiegu istnieje ryzyko, że wydzielina z noska trafi do niego z powrotem. Ponadto wkładając gumową końcówkę do noska możemy go przypadkowo uszkodzić.
Olejki eteryczne – plasterki, żele
Na rynku mamy produkty, które można zastosować od pierwszych dni życia, zawierające odpowiednio dobrane olejki eteryczne, ułatwiające dziecku oddychanie. Mowa tutaj o plasterkach Aromactiv+, które dostępne są również w wersji dla dzieci od 3. roku życia – Aromactiv. Od 6. miesiąca życia dziecka można zastosować Vicks babybalm maść, która zawiera wyciąg z aloesu, rozmarynu i lawendy, co pozwala zrelaksować się maleństwu, ułatwi oddychanie i tym samym zaśnięcie. Natomiast od 1. roku życia naszej pociechy, możemy sięgać po bardziej skoncentrowane preparaty, np. Pumo Vap bebe.
Krople do nosa
Krople do nosa w większości zawierają substancje (Oxymetazolina, Xylometazolina) obkurczające naczynia krwionośne i zmniejszające obrzęk błony śluzowej, co niewątpliwie ułatwia oddychanie maluchowi. Nie mogą być one jednak nadużywane, ponieważ powodują uszkodzenia śluzówki nosa i jej podrażnienia. Dlatego najlepiej sięgać po nie jedynie w ostateczności, np. na noc, co ułatwi dziecku zaśnięcie. Wybierając kropelki czy aerozol należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie w zależności od wieku malucha. Przykładowo Nasivin Baby w postaci kropli jest przeznaczony dla dzieci od 3. miesiąca życia, a Nasivin Kids o odpowiednio wyższym stężeniu substancji aktywnej, w postaci aerozolu można stosować od 1. roku życia.
Nebulizacja
Nigdy nie ma przeciwwskazań, żeby wykonać dziecku nebulizację z soli fizjologicznej. Nawilży to błonę śluzową nosa, zregeneruje ją i ułatwi oddychanie. Zawsze pamiętajmy o tej możliwości, nawet zanim udamy się do lekarza z katarem u malucha. W przypadku bardzo wysuszonej śluzówki możemy sięgnąć po Nebu – dose hialuronic, wykonując nebulizację z tego preparatu jeszcze mocniej nawilżymy i zregenerujemy tkankę wyścielającą nos, a także pomożemy upłynnić zalegającą wydzielinę.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.