Płukanie nosa i zatok skutecznie wspomaga leczenie ostrego i przewlekłego stanu zapalnego. Nie są to jedyne dolegliwości, przy których można wykonywać ten zabieg. Komu oczyszczanie nosa solą fizjologiczną przyniesie ulgę i o czym należy pamiętać, aby płukanie zatok w domu było bezpieczne - wyjaśnia ekspert allecco.pl.
Zapalenie zatok – objawy i leczenie
Uporczywy katar i ból głowy mogą trwać kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Czy to już zapalenie zatok? Jak radzić sobie z bólem w skroniach i zatkanym nosem – radzi ekspert allecco.pl.
- Przyczyny zapalenia zatok
- Jakie są objawy zapalenia zatok?
- Skąd się bierze katar zatokowy?
- Jak leczyć zatoki?
- Jakie zioła na zatoki?
Przyczyny zapalenia zatok
Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia zatok są wirusy. Zakażenia bakteryjne to zazwyczaj wynik wtórnego nadkażenia w obrębie zatok przynosowych. Ostry stan zapalny może utrzymywać się nawet do czterech tygodni. Kiedy katar zatokowy trwa ponad dwa miesiące, mówimy już wtedy o schorzeniu przewlekłym. Wtedy konieczne jest leczenie sterydami o działaniu miejscowym, a niekiedy nawet interwencja chirurgiczna. Natomiast w przypadku ostrego zapalenia zatok, szczególnie jeśli chodzi o profilaktykę, pomocne mogą okazać się domowe sposoby.
Jak skutecznie radzić sobie z ostrym zapaleniem zatok przynosowych? Jak nie dopuścić do przewlekłych zmian w ich obrębie? Odpowiedź można znaleźć w dalszej części naszego artykułu.
Jakie są objawy zapalenia zatok?
Dolegliwości bólowe znacznie nasilają się przy pochylaniu i są bardziej odczuwalne przed południem niż w godzinach wieczornych. Ich umiejscowienie zależy również od tego, który obszar zatok jest objęty stanem zapalnym. Tak np. zapalenie zatok czołowych wywołuje ból i ucisk nad łukami brwiowymi. Natomiast zapalenie zatok sitowych daje takie dolegliwości w okolicy nasady nosa lub za oczami.
Głównym objawem zapalenia zatok jest również katar. Po kilku dniach nieżytu nosa z jasną, wodnistą i przezroczystą wydzieliną pojawia się zielonożółty katar zatokowy. Do pozostałych objawów ostrego zapalenia zatok można zaliczyć:
• gorączkę towarzyszącą infekcji,
• kaszel i chrypkę, powstające w wyniku podrażnienia tylnej ściany gardła przez ściekającą wydzielinę,
• złe samopoczucie, rozbicie oraz brak apetytu.
Skąd się bierze katar zatokowy?
Zazwyczaj bez dokładniejszej diagnostyki - na podstawie rozmowy z pacjentem - lekarz zleca leczenia ostrego kataru zatokowego. Nie mniej jednak w przypadku nawracających stanów zapalnych zatok konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej oraz badania bakteriologicznego wydzieliny. Ważne jest wyeliminowanie podstawowej przyczyny wywołującej stan zapalny. Mogą do nich należeć nie tylko patogeny, ale także długotrwała ekspozycja na alergeny.
Więcej informacji na temat stanów zapalnych zatok znajdziesz tutaj >>
Jak leczyć zatoki?
Bardzo ważne w przypadku infekcji jest odpowiednie nawodnienie pacjenta. Podobnie jak nawilżenie błony śluzowej nosa za pomocą izotonicznego roztworu wody morskiej lub zestawu do płukania zatok. Sprawdza się szczególnie w przypadku przewlekłych stanów zapalnych.
W czasie ostrego stanu zapalnego podejmuje się działania łagodzące dokuczliwe objawy. Dlatego warto sięgać po leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, jak również środki obkurczające naczynia krwionośnie. Tego typu połączenie można znaleźć m.in. w Ibuprom Zatoki oraz całej gamie leków na zatoki bez recepty. Alternatywą dla środków doustnych są krople i spraye do nosa na katar, np. Sudafed. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować ich dłużej niż 7 dni, ponieważ grozi to powikłaniami w obrębie błony śluzowej nosa.
Dowiedz się więcej, przeczytaj - Nos i zatoki: jak je oczyszczać.
Jakie zioła na zatoki?
Wspomagająco można sięgać również po ziołowe preparaty rozrzedzające zalegającą wydzielinę, a tym samym zmniejszające obrzęk w obrębie błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Do tego typu preparatów należy m.in. Sinupret i Sinulan forte.
Często wykorzystywany w preparatach na infekcje górnych dróg oddechowych ekstrakt z pelargonii afrykańskiej również świetnie sprawdza się w przypadku stanów zapalnych zatok. Wykazuje działanie przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Zwalcza tym samym patogeny wywołujące najczęściej katar zatokowy. Znaleźć go można m.in. w gamie produktów Pelavo.
Aby uniknąć konieczności leczenia zapalenia zatok, warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach oraz jego oczyszczanie. Istotne jest tutaj zarówno oczyszczanie samych zatok z nadmiaru wydzieliny, jak i unikanie zapylenia, w tym smogu.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.