Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
OpisTabletki
Ibuprom zatoki aplikuje się doustnie w celu doraźnego leczenia symptomów zapalenia zatok, które często są następstwem przeziębienia, grypy lub nieżytu nosa o podłożu alergicznym.
Przed pierwszym użyciem konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z treścią ulotki, która dołączona jest do opakowania.
WskazaniaLek Ibuprom Zatoki wskazany jest do stosowania w przypadku objawów przeziębienia i grypy, w tym:
● bólu głowy, mięśni, gardła,
● niedrożności nosa i zatok,
● kataru,
● gorączki,
● a także alergicznego nieżytu jamy nosowej.
DziałanieIbuprofenZaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dzięki hamowaniu enzymów ścieżki cyklooksygenaz zmniejsza stan zapalny oraz działa przeciwbólowo. Łagodzi gorączkę. Największe stężenie ibuprofenu we krwi obserwuje się po upływie od 1 do 2 godzin od doustnej aplikacji. Usuwany jest z organizmu w ciągu doby.
Chlorowodorek pseudoefedrynyZaliczany jest do substancji sympatykomimetycznych, które stosuje się w leczeniu objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Jego działanie zmniejsza obrzęki i przekrwienie błony śluzowej nosa. Efekt ten utrzymuje się do 4 godzin od przyjęcia wewnętrznego.
DawkowanieOsoby dorosłe i dzieci od 12. roku życia: od 1 do 2 tabletek popijając odpowiednią ilością wody. Nie należy aplikować więcej niż 6 tabletek na dobę.
W przypadku osób starszych modyfikacja liczby przyjmowanych tabletek powlekanych nie jest konieczna, o ile nie występują zaburzenia czynności wątroby i nerek. Nie zaleca się przyjmowania leku dłużej niż 3 dni. Jeśli po upływie tego czasu objawy nasilają się, konieczna jest wizyta u lekarza. Nie podawać dzieciom poniżej 12. roku życia.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieLeku
Ibuprom Zatoki nie należy stosować w przypadku:
● ciąży i karmienia piersią,
● dzieci poniżej 12. roku życia,
● nadwrażliwości na niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek ze składników leku,
● ciężkiej niewydolności nerek, wątroby lub serca,
● choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy,
● perforacji lub krwawienia z błony śluzowej przewodu pokarmowego,
● astmy oskrzelowej,
● cukrzycy,
● skazy krwotocznej,
● nadczynności tarczycy,
● jaskry z zamkniętym kątem,
● rozrostu gruczołu krokowego,
● guza chromochłonnego nadnerczy,
● ciężkich zaburzeń układu sercowo-naczyniowego,
● dławicy piersiowej.
SkładSubstancje czynne: ibuprofen (200 mg*) i chlorowodorek pseudoefedryny (30 mg*).
*podawane ilości zawarte są w 1 tabletce powlekanej
Ibuprom Zatoki.
Substancje pomocnicze: rdzeń tabletki: celuloza proszek (Elcema P-100), celuloza proszek (Elcema F-150), skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, guma Guar, talk, kroskarmeloza sodowa, krospowidon, krzemionka koloidalna, uwodniona, olej roślinny utwardzony; skład otoczki: hydroksypropyloceluloza, makrogol 400, talk, żelatyna, sacharoza, kaolin, cukier konfekcjonowany (mieszanina sacharozy i skrobi kukurydzianej), wapnia węglan, Opaglos Clear GS-2-0750 (mieszanina wosku Carnauba, wosku białego i etanolu skażonego metanolem), guma akacjowa, skrobia kukurydziana, Opalux Brown AS-16518 (mieszanina sacharozy, tytanu dwutlenku (E171), laku żółcieni pomarańczowej (E110), laku czerwieni allura (E129), laku indygotyny (E132), powidonu, sodu benzoesanu (E211)); skład tuszu do nadruku: Opacode Black S-1-17823 (mieszanina szelaku, żelaza tlenku czarnego (E172), alkoholu n-butylowego, alkoholu izopropylowego, amonowego wodorotlenku 28%, glikolu propylenowego, etanolu).
Działania niepożądaneTak jak każdy lek, Ibuprom Zatoki może powodować działania niepożądane, w tym:
●
częste (u 1 do 10 osób na 100): bóle brzucha, wymioty, zgaga, biegunka, gazy, zaparcia oraz lekkie krwawienie z przewodu pokarmowego,
●
niezbyt częste (u 1 na 10 osób na 1000): nadwrażliwość przebiegająca z wysypką, napady duszności, spadek ciśnienia tętniczego krwi, bóle i zawroty głowy, bezsenność lub pobudzenie, uczucie zmęczenia, zaburzenia widzenia, a także owrzodzenia przewodu pokarmowego i błony śluzowej jamy ustnej,
●
rzadkie (u 1 na 10 osób na 10 000): szumy uszne, wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi oraz martwica brodawek nerkowych.
Aby zapoznać się z bardzo rzadkimi działaniami niepożądanymi, konieczne jest przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.