Naucz się oddychać w maseczce
- Ważna rola śliny
- Maseczka źródłem zakażenia
- Pielęgnacja i oddychanie
Maseczki na twarzy towarzyszą nam od wielu miesięcy. Często nosimy je przez kilka godzin dziennie. Co powinniśmy robić, żeby nie dopuścić do problemów w jamie ustnej?
Długotrwałe noszenie maseczki zakrywającej nos i usta może wpływać negatywnie na stan jamy ustnej. Przy noszeniu maseczki często nabieramy powietrza nie przez nos, ale przez usta. To powoduje przesuszenie śluzówki w jamie ustnej, co z kolei może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, próchnicy oraz nieświeżego oddechu.
Ważna rola śliny
Ślina w jamie ustnej zawiera substancje, które mają działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe. Zapobiegają one infekcjom w jamie ustnej. Ślina stale obmywa błonę śluzową, zęby i kieszonki dziąsłowe (oczyszcza je z resztek pokarmu, utrudniając zasiedlenie się bakteriom i grzybom).
Ślina pełni także funkcję regeneracyjną. Wspomaga gojenie się ran, bierze udział w remineralizacji szkliwa, utrzymuje właściwe PH jamy ustnej oraz pełni ważną rolę w trawieniu
Maseczka źródłem zakażenia
Jamę ustną zasiedla niemal 700 gatunków różnych drobnoustrojów. W przypadku suchości jamy ustnej namnażają się bakterie chorobotwórcze. Zaczynają dominować bakterie beztlenowe, odpowiedzialne za próchnicę i infekcje przyzębia. Mniej jest natomiast tzw. dobrych bakterii, co prowadzi do rozwoju infekcji grzybiczych.
Dodatkowo źródłem zakażenia może być maseczka. To na niej zbierają się bakterie i wirusy .W przypadku nie zmieniania maseczki, mogą się one przedostać do jamy ustnej. Wtedy pojawiają się infekcje. Pierwszym takim objawem jest zmiana zapachu z ust.
Pielęgnacja i oddychanie
Co powinniśmy robić, żeby nie dopuścić do problemów w jamie ustnej, w sytuacji gdy często nosimy maseczkę na twarzy?
- Gdy maseczka jest wilgotna – należy ją zmienić bez zwlekania.
- Trzeba prawidłowo oddychać przez maseczkę – czyli oddychać przez nos (co poprawia pobór tlenu), spokojnie, rytmicznie i przeponą.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na oddychanie u dzieci. Bardzo wiele z nich oddycha przez usta. W domu można nauczyć dzieci oddychać przez nos, stosując specjalne ćwiczenia oddechowe.
- Warto stosować profilaktycznie probiotyki zawierające pałeczki kwasu mlekowego lactobacillus . Sprzyja to utrzymaniu właściwego PH.
- Należy utrzymywać właściwe nawodnienie organizmu, pijąc wodę.
- Warto stosować tabletki do ssania, preparaty ślinozastępcze.
Jeżeli coś się dzieje w jamie ustne, to pilnie trzeba skontaktować się ze stomatologiem. Niezbędna jest też regularna higiena jamy ustnej: czyszczenie i nitkowanie zębów, płukanie ust.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.