Kiedy mamy do czynienia z suchością skóry, z którą poradzi sobie zwykły krem, a kiedy ze stanem, który wymaga wizyty u lekarza – odpowiada lek. med. Dagmara Wajs.
Szorstkie dłonie u dzieci
Coraz więcej dzieci skarży się na suchość i pękanie skóry dłoni. Podpowiadamy, jak pielęgnować delikatną skórę najmłodszych.
- Świąd i kłopoty ze snem
- Sztuka mycia dłoni
Częste mycie rąk oraz stosowanie środków dezynfekcyjnych powoduje suchość, podrażnienie, swędzenie, a nawet pękanie i krwawienie skóry rąk.
Świąd i kłopoty ze snem
Dzieci, które do tej pory raczej nie miały problemów skórnych, zaczynają skarżyć się rodzicom na dotkliwe dolegliwości. Odczuwają dyskomfort, więc mogą unikać mycia rąk.
Z kolei w przypadku dzieci chorujących na AZS, występujące już objawy chorobowe na rękach nasilają się w czasie pandemii. Silny świąd może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych skóry. Do tego dochodzi rozdrażnienie dzieci i problemy ze snem. Co robić, jak pomóc najmłodszym?
Sztuka mycia dłoni
Mimo że częste mycie rąk i ich odkażanie nasila lub powoduje problemy ze skórą dłoni, to nie możemy pozwolić na zmniejszenie częstotliwości mycia dłoni. Dzieci muszą wiedzieć, że właściwa higiena rąk jest niezbędna, aby zmniejszyć przenoszenie COVID-19.
Polecam stosowanie się do następujących wytycznych:
- należy myć ręce mydłem w letniej wodzie przez minimum 30 sekund;
- pamiętaj, że mycie rąk preparatami „bez mydła” nie jest tak skuteczne, jak mycie mydłem;
- nie wycieramy mocno skóry, dłonie należy osuszyć delikatnie, bez pocierania;
- zaraz po osuszeniu rąk powinno się zastosować emolient (preparat nawilżająco-natłuszczający);
- jeżeli nie ma możliwości mycia rąk wodą z mydłem, to należy zastosować preparat dezynfekujący, a następnie zastosować emolient.
Edukacja rodziców, jak prawidłowo zadbać o skórę, jest bardzo ważna, gdyż to oni uczą dzieci właściwych nawyków. Dlatego pamiętajcie: dłonie smarujemy kremem po każdym umyciu!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.