Sucha skóra: czy to AZS?
Kiedy mamy do czynienia z suchością skóry, z którą poradzi sobie zwykły krem, a kiedy ze stanem, który wymaga wizyty u lekarza – odpowiada lek. med. Dagmara Wajs.
- Przyczyny AZS
- Jakie są objawy AZS?
- Jak pielęgnować suchą skórę?
Przyczyny AZS
Chorobą, która najbardziej jest kojarzona z suchą skórą, jest atopowe zapalenie skóry – AZS. Występuje przede wszystkim u dzieci, choć u niektórych osób objawy pojawiają się także w późniejszym okresie życia.
Przyczyna AZS nie została dokładnie poznana. Nie jest to jednak schorzenie, które może być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Z całą pewnością nie jest to choroba zakaźna, więc nie można zarazić się nią od chorej osoby w otoczeniu. Przy AZS mamy do czynienia z upośledzeniem funkcji izolacyjnej skóry – zaburzona jest budowa poszczególnych jej warstw, więc nie chroni ona już tak dobrze przed czynnikami szkodliwymi, uczulającymi lub drobnoustrojami (np. bakteriami czy grzybami).
Jakie są objawy AZS?
Atopowe zapalenie skóry rozpoznaje się przede wszystkim na podstawie zmian skórnych. Są to zazwyczaj niewielkie, swędzące grudki, które otacza zaczerwieniona, sucha skóra. Czasami mogą się również pojawiać pęcherzyki i strupki, a także sączące ranki. Jeśli skóra nie jest właściwie pielęgnowana przez dłuższy czas, zmiany są jeszcze bardziej wyraźne: naturalne zagięcia skóry stają się bardzo widoczne, a sama skóra jest ekstremalnie sucha – czasem nawet do tego stopnia, że wygląda jak kora drzewa.
Dodatkowo w przypadku atopowego zapalenia skóry wyprysk pojawia się zazwyczaj w charakterystycznych miejscach: u małych dzieci są to najczęściej policzki i głowa, u starszych dzieci – głównie nadgarstki, zgięcia łokci i kolan, a u dorosłych dodatkowo jest na dłoniach, karku i stopach.
Jak pielęgnować suchą skórę?
Aby zadbać o kondycję skóry dotkniętej AZS, kluczowe są trzy rzeczy:
- Unikanie szkodliwych czynników, które pogarszają stan skóry – w przypadku atopowego zapalenia skóry są to najczęściej wełna, silne środki myjące, sytuacje stresowe, a także alergeny (czyli rzeczy, na które mamy uczulenie, nie tylko pyłki, ale także pokarmy czy sierść zwierząt).
- Odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry – tu zwykłe kremy nawilżające dostępne w drogeriach czy perfumeriach mogą nie wystarczyć, podobnie jak specyfiki przeznaczone do skóry suchej. Konieczne w tym przypadku są kosmetyki zawierające emolienty, gdyż tylko te składniki w realny sposób przyczyniają się do odzyskania przez skórę wszystkich właściwości ochronnych. Czasem stosowane są także wilgotne opatrunki.
- Prawidłowe oczyszczanie skóry – czyli unikanie stosowania silnych, drażniących peelingów i nadmiernego ścierania naskórka. Dodatkowo istnieją pewne zasady dotyczące kąpieli: nie powinna ona trwać dłużej niż kilkanaście minut, najlepiej z dodatkiem olejku lub płynu do kąpieli z emolientami, optymalna temperatura wody to ok. 34 stopni Celsjusza. Po wyjściu z wody w ciągu maksymalnie pięciu minut powinno się natłuścić właściwym kosmetykiem całe ciało.
Odpowiednia pielęgnacja zapewnia sukces terapeutyczny w większości przypadków. Na szczególnie uporczywe zmiany skórne można stosować maści przepisane przez lekarza, a w wyjątkowych sytuacjach konieczne mogą być również leki doustne. O rodzaju terapii zawsze jednak powinien zadecydować lekarz po wnikliwym zbadaniu pacjenta.
Życzę zdrowia!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.