Czy wiesz, że gorąca kąpiel wysusza Twoje ciało, podobnie jak klimatyzacja? Jak dbać o delikatną i przesuszoną skórę, z jakich zabiegów warto skorzystać – radzi ekspert allecco.pl.
Sucha skóra: problem dzieci i dorosłych
Sucha i szorstka skóra dokucza zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jakie mogą być przyczyny takich zmian? Kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem? Jak właściwie pielęgnować suchą skórę – wyjaśnia ekspert allecco.pl.
- Dlaczego skóra jest sucha?
- Jak nawilżyć suchą skórę?
- Co na bardzo suchą skórę?
- Sucha skóra u niemowlaka
- Jak zabezpieczyć skórę dziecka przed nadmiernym wysychaniem?
- Na suchą skórę u dziecka
Sucha skóra to problem, który dotyczy osób niemal w każdej grupy wiekowej. W okresie jesienno – zimowym nieprzyjemne objawy znacznie się nasilają. Skórze bowiem nie sprzyja przebywanie w klimatyzowanych czy ogrzewanych pomieszczeniach, a także niska temperatura na zewnątrz. Staje się ona szorstka, cienka, skłonna do podrażnień, a niekiedy nawet pojawia się również zaczerwienie i świąd.
Jak niwelować takie zmiany? Jak wzmocnić barierę lipidową naskórka i zabezpieczyć go przed utratą wody? Kiedy to zjawisko może być związane z poważniejszą chorobą? Czy dla łagodzenia objawów suchej skóry zawsze można korzystać z pomocy emolientów?
Dlaczego skóra jest sucha?
Skóra staje się nadmiernie sucha kiedy występuje obniżona zdolność wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Podobnie się dzieje, gdy w warstwie rogowej jest niewystarczająca ilość lipidów. Na taki stan wpływ ma wiele czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Częstym powodem suchej skóry jest niedostateczne nawodnienie organizmu. Kiedy zatem do organizmu dostarczanych jest zbyt mało płynów skóra staje się sucha, szorstka i matowa. Co poza niewystarczającym piciem wody wpływa na przesuszenie naskórka?
- Predyspozycje genetyczne – mimo braku narażenia na czynniki zewnętrzne i właściwej pielęgnacji problem jest bardzo uciążliwy; uwarunkowania genetyczne leżą również u podstaw atopowego zapalenia skóry.
- Zmiany w gospodarce hormonalnej – skóra staje się bardziej wrażliwa i wysuszona w ciąży, z powodu spowolnienia pracy gruczołów łojowych, a także u kobiet po menopauzie, ponieważ spadek estrogenu zaburza poziom wilgoci w skórze.
- Ekspozycja na zimne i gorące powietrze oraz promieniowanie słoneczne – czynniki te powodują uszkodzenie płaszcza lipidowego naskórka, co przyspiesza utratę wilgoci ze skóry.
- Zażywanie leków, m.in. tabletek obniżających ciśnienie krwi – zmniejszają one zawartość wody w skórze, nasilając diurezę.
- Wiek – wraz z upływem lat spada zdolność skóry do produkcji lipidów.
- Przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach – obniżona wilgotność powietrza źle wpływa na kondycję naskórka.
- Choroby, m.in. cukrzyca, niedoczynność tarczycy – skóra ma skłonność do łuszczenia się, a na kolanach, łokciach i piętach dochodzi do jej rogowacenia i pękania.
Warto bacznie obserwować swoją skórę i właściwie zdiagnozować podstawową przyczynę jej nadmiernej suchości. Wtedy najłatwiej będzie wyeliminować problem. Kiedy jednak zaczyna się on pogłębiać, a ponadto pojawiają się inne objawy, m.in. świąd i zaczerwienienie, szczególnie gdy zmiany umiejscawiają się symetrycznie w zgięciach łokciowych, kolanowych, na twarzy oraz szyi warto udać się do lekarza. Tego typu symptomy mogą świadczyć o rozwijającym się atopowym zapaleniu skóry, które to schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia.
Jak nawilżyć suchą skórę?
Sucha skóra wymaga nie tylko odpowiedniego nawilżenia, ale również natłuszczenia. Kiedy nie doszło do uszkodzenia lipidowego płaszcza ochronnego nanoszenie kremów i balsamów nawilżających powinno być wystarczające. Są to lekkie kosmetyki do suchej skóry, które szybko się wchłaniają, ale niestety dają krótkotrwałe efekty.
Jakich składników szukać w kremach nawilżających? Czym kierować się przy wyborze kosmetyków do suchej skóry? Produkty nawilżające powinny zawierać składniki wiążące wodę w głębszych warstwach naskórka (glicerol, sorbitol) oraz działające na powierzchni (kwas hialuronowy, mocznik).
Kiedy pojawiają się zaburzenia rogowacenia, w przebiegu atopowego zapalenia skóry i w przypadku osób starszych, warto aby kosmetyki nawilżające zawierały kwas linolenowy oraz sfingozyny. Substancje te mogą bowiem przyspieszać proces tworzenia endogennego naturalnego czynnika nawilżającego. W przypadku tej grupy pacjentów dobrze sprawdzą się dermokosmetyki do suchej skóry, np. marka Dermedic. Łagodzą one podrażnienia, zapewniają odpowiednią ochronę i wspomagają leczenie.
Należy również pamiętać, aby kremy nakładane na dzień miały filtry UV, minimum SPF 15, zabezpieczające przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Zaś preparaty do demakijażu nie mogą zawierać alkoholu, który działa drażniąco na skórę. Wykonując peeling warto wybierać nie ten mechaniczny, a enzymatyczny.
Co na bardzo suchą skórę?
Kiedy mimo stosowania kosmetyków nawilżających skóra swędzi, pęka i pojawia się uczucie silnego ściągania warto sięgnąć po preparaty wspomagające barierę ochronną. Bogate w tłuszcze kremy do skóry suchej hamują parowanie wody z naskórka oraz zapewniają odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego. Cenne składniki, które powinny znaleźć się w tego typu preparatach to triglicerydy zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, oleje, ceramidy oraz cholesterol. Tak właśnie działają emolienty do suchej skóry.
Kosmetyki nawilżające oraz natłuszczające powinny stanowić podstawę pielęgnacji w przypadku problemów z suchą skórą. To także uzupełnienie leczenia zaordynowanego przez lekarza w takich jednostkach chorobowych jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry oraz inne dermatozy. Takie zastosowanie ma m.in. linia kosmetyków La Roche Lipikar, która uzupełnia poziom lipidów i zapewnia długotrwałe nawilżenie.
Sucha skóra u niemowlaka
Dziecko po narodzinach ma jeszcze niewykształconą skórę właściwą, nieaktywne gruczoły łojowe i znacznie mniejszą ilość lipidów niż osoba dorosła. Gruczoły potowe nie funkcjonują w pełni, co dodatkowo upośledza działanie termoregulacji. Znacznie cieńszy, delikatny i wrażliwy naskórek szybciej ulega przesuszeniu. Proces ten potęguje również nadmierna suchość powietrza w pomieszczeniach bądź zbyt częste kąpiele oraz niewłaściwa pielęgnacja. To wszystko sprawia, że problem ze zbyt suchą skórą u niemowląt jest bardzo częsty.
Jak zabezpieczyć skórę dziecka przed nadmiernym wysychaniem?
Odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka jest bardzo ważna. Warto również podjąć czynności zabezpieczające skórę malucha przed nadmiernym wysychaniem i podrażnieniami:
• w pierwszych tygodniach życia warto kąpać noworodka w przegotowanej wodzie, ponieważ będzie ona zawierała znacznie mniej chloru, który działa wysuszająco i drażniąco na skórę,
• po kąpieli nigdy nie pocieraj szorstkim ręcznikiem delikatnej skóry dziecka, a jedynie delikatnie poklepuj,
• na jeszcze mokre ciało nałóż hipoalergiczny krem dla niemowląt lub oliwkę dla dzieci,
• pamiętaj o nawilżaniu skóry w ciągu dnia, stosując odpowiedni balsam do suchej skóry dla niemowląt, np. Emolium Dermocare
• zachowaj temperaturę w pokoju dziecka na poziomie 20ºC,
• w sezonie grzewczym zawsze zostawiaj mokry ręcznik na włączonym kaloryferze lub używaj nawilżacza powietrza,
• regularnie wietrz pomieszczenia, w których przebywa maluch,
• ubranka niemowlaka pierz w delikatnych detergentach przeznaczonych dla najmłodszych.
Takie postępowanie w połączeniu z kosmetykami do suchej skóry dla dzieci da najlepsze efekty.
Na suchą skórę u dziecka
Bardzo ważne aby u dzieci stosować kosmetyki do suchej skóry dedykowane specjalnie dla nich. Ma to związek z różnicą w budowie skóry osoby dorosłej i malucha. Skóra dziecka jest też dużo bardziej wrażliwa i delikatna. Specjalne hipoalergiczne kosmetyki, bez dodatku barwników, związków zapachowych oraz pieniących nie będą powodować podrażnień. Zapewnią zaś najlepsze nawilżenie.
W emolientach dla dzieci znaleźć można odpowiednio oczyszczone oleje, które zapewniają właściwą ochronę skóry i zapobiegają nadmiernej utracie wody. Tego typu linie dermokosmetyków dla dzieci to m.in. produkty Linomag na bazie oleju lnianego i Cutis mini zawierające olej konopny.
Sucha skóra u dzieci, podobnie jak u dorosłych, to bardzo poważny problem. Wiąże się on z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, które jesienią i zimą znacznie się nasilają. Dlatego już teraz należy zadbać o właściwą kondycję skóry i sięgnąć po kosmetyki nawilżające, które odbudują warstwę lipidową skóry dając przy tym efekt ochronny i natłuszczający.
Artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.