Często zdarza się, że mimo zdrowego stylu życia, włosy i paznokcie są w słabej kondycji, a wygląd skóry nie jest najlepszy. Na szczęście, w większości przypadków, poprawę przynosi odpowiednia modyfikacja jadłospisu i ewentualne wprowadzenie suplementacji.
Akcja regeneracja: skóra, włosy i paznokcie
Nadmierne wysuszenie skóry, łamliwość paznokci i zmatowienie włosów to tylko niektóre problemy, z jakimi borykamy się po lecie. Jakie zabiegi regeneracyjne będą przydatne po powrocie z wakacji, po które preparaty warto sięgnąć –podpowiada ekspert allecco.pl
- Czynniki niekorzystanie działające na skórę, włosy i paznokcie
- Suche włosy – jak zregenerować?
- Sucha skóra po lecie
- Jak wzmocnić paznokcie?
Dlaczego po wakacjach skóra, włosy i paznokcie wymagają rekonwalescencji? Ma to związek głównie z warunkami atmosferycznymi. Spędzając więcej czasu na zewnątrz jesteśmy bardziej narażeni na ich działanie. Do tego dochodzi jeszcze odwodnienie oraz wpływ klimatyzacji.
Czynniki niekorzystanie działające na skórę, włosy i paznokcie
1. Słońce oraz promieniowanie UV
Ekspozycja na słońce jest konieczna do uzyskania pięknej opalenizny. Należy jednak podejść do tej kwestii rozsądnie, ponieważ promieniowanie UV może powodować niekorzystne długofalowe zmiany, zarówno w komórkach skóry, jak i w warstwie korowej włosa.
Promieniowanie UVA wnika głęboko w skórę i odpowiada za powstawanie alergii, zaburzeń pigmentacji (przebarwienia), przyspieszenie procesów starzenia, a nawet wzrost ryzyka rozwoju nowotworów. Ponadto długotrwałe przebywanie na słońcu powoduje znaczne wysuszenie naskórka oraz włosów, które stają się matowe, wypłowiałe i bardziej łamliwe.
2. Częste kąpiele
Latem chętnie korzystamy z kąpieli wodnych. Nie mniej jednak zarówno słona, jak i chlorowana woda, wpływają niekorzystanie na stan skóry, włosów i paznokci. Chodzi oczywiście o nadmierne wysuszenie, a co za tym idzie zwiększenie przenikalności szkodliwego promieniowania UV.
3. Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach
Klimatyzacja znacznie wysusza powietrze. Spadek wilgotności sprawia, że nasza skóra traci wodę i staje się bardziej narażona na czynniki zewnętrzne (wiatr, promieniowanie UV, zanieczyszczenia) i jest tym samym skłonna to alergii. Ponadto zwiększa się wytwarzanie łoju na jej powierzchni, co skutkuje pojawianiem się wyprysków.
Włosy na wysuszone powietrze reagują podobnie. Skóra głowy jest bardziej wrażliwa i pokrywa się łojem. Włosy stają się tłuste u nasady, a suche i łamliwe na końcach, przez co wyglądają mało estetycznie.
4. Znaczna utrata wody w organizmie
Skóra w 20 procentach składa się z wody, natomiast włosy w 10 procentach. Składnik ten jest zatem niezbędny do zachowania ich zdrowego wyglądu. Nie wystarczy jedynie stosowanie środków, które zabezpieczają przed utratą wody z zewnątrz. Ważne jest nawodnienie od środka, czyli picie dużych ilości płynów, szczególnie w upalne dni.
Suche włosy – jak zregenerować?
Włosy narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz inwazyjne zabiegi stylizacyjne wymagają kompleksowego podejścia. Najlepiej zatem zadbać o ich odbudowę, nawilżenie oraz ochronę. Dlatego 2 – 3 razy w tygodniu warto zastosować maskę odbudowującą z keratyną, np. Professional Therapy Repair maska keratynowa. Przy każdym myciu należy zadbać o ich nawilżenie, sięgając po specjalny szampon wzbogacony o D–pantenol oraz ekstrakt z miodu, np. Pharmaceris H Nutrimelin.
Ważne, także w przypadku włosów, jest również stosowanie emolientów, zabezpieczających przed nadmierną utratą wody oraz chroniących je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Do składników o tego typu aktywności należą różnego typu olejki np. olejek arganowy lub oparty na ajurwedyjskiej recepturze – Olejek do włosów Amla i Bhringraj.
Wieloetapowe zabiegi pielęgnacyjne na włosy nie stanowią idealnego rozwiązania dla zapracowanych. Dla osób oczekujących szybkich efektów w krótkim czasie dobrze sprawdzi się regenerujący szampon na zniszczone włosy, np. Biovax Szampon do włosów słabych skłonnych do wypadania lub odżywka regeneracyjna do włosów, np. GlySkinCare odżywka do włosów z organicznym olejkiem z makadamia.
Jak jeszcze łatwo poprawić kondycję włosów po lecie za pomocą jednego preparatu? Można sięgnąć m.in. po Seboradin Regenerująca maska do włosów. Składniki zawarte w tym produkcie odbudują strukturę włosów, nawilżą je oraz zadziałają ochronnie i wygładzająco.
Więcej kosmetyków do pielęgnacji włosów znajdziesz tutaj >>
Sucha skóra po lecie
Długie przebywanie na słońcu, w wodzie oraz w klimatyzowanych pomieszczeniach mocno wysusza naskórek. Bardzo ważne jest zatem jego regularne nawilżanie, a nawet natłuszczanie. Przed przystąpieniem jednak do tego typu zabiegów warto poddać suchą skórę procesom złuszczania. Pomocne będą tutaj różnego rodzaju peelingi.
Do twarzy można sięgnąć po peeling enzymatyczny, np. Tołpa dermo face sebio peeling 3 enzymy, natomiast do ciała sprawdzi się peeling solny, np. produkty z serii GliSkinCare. Kiedy pozbędziemy się martwego naskórka, wszelkie zabiegi nawilżająco – odżywcze przyniosą znacznie lepsze efekty.
Kremy i balsamy do pielęgnacji ciała znajdziesz tutaj >>
Będąc na wakacjach warto pamiętać również o codziennym stosowaniu balsamu po opalaniu do suchej skóry. Wiadomo, że na wyjeździe ciężko znaleźć czas na wymagające zabiegi kosmetyczne. Nie mniej jednak regularne nawilżenie naskórka pozwoli chronić go przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV oraz utrwali opaleniznę.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule – Jak utrwalić opaleniznę po lecie? Jak zadbać o skórę?
Jak wzmocnić paznokcie?
Długotrwałe moczenie paznokci oraz kontakt z piaskiem, który rysuje płytkę, nie sprzyjają dobrej kondycji paznokci. Po wakacjach często obserwuje się, że są one bardziej łamliwe oraz rozdwajają się. Dlatego podobnie jak skóra i włosy, paznokcie również wymagają zabiegów wspomagających po lecie. W tym celu dobrze sprawdzi się odżywka do paznokci. Tego typu preparaty działają odbudowująco, zabezpieczająco oraz wygładzająco na płytkę paznokciową, np. Regenerum serum do paznokci w lakierze.
Warto również zadbać o kondycję skórek, stosując olejki, np. olejek arganowy oraz o dłonie, sięgając po nawilżająco – odżywcze kremy do rąk, np. z serii Anida.
Regularne zabiegi pielęgnacyjne pozwolą utrzymać skórę, włosy i paznokcie w świetnej formie przez całe wakacje. Przygotują je także na niekorzystne warunki atmosferyczne panujące jesienią oraz zimą. Latem należy pamiętać również o odpowiedniej diecie bogatej w warzywa i owoce. Właściwe odżywianie dostarczy wielu cennych składników wspomagających kondycję skóry, włosów i paznokci.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.